Skip to content

Prožitky blízké smrti: Existuje život po životě?

Smrt je děsivá – jednoho dne zemřeme a náš život tak definitivně skončí. Nebo ne? Tato otázka patří mezi největší mystéria naší civilizace a odpověď na ni lidé hledají odpradávna. Dříve jsme věřili tomu, co tvrdilo náboženství, nyní nasloucháme vědě.

I ta ale uznává, že smrt nemusí být definitivním koncem života. Co však přichází po ní?

„Buďte dobrými lidmi, protože pak se nemusíte bát toho, co přijde po smrti!“ To nám říká náboženství. Věda však trvá na svém – smrt je definitivním koncem našeho vědomí i těla, po ní nastává jen nicota.

Nám pak nezbývá než si vybrat, čemu chceme sami věřit. Je ale možné nějak zjistit pravdu? I když jsou někteří lidé přesvědčeni, že existuje možnost kontaktu se záhrobím, pro striktní vědu není tahle oblast bádání dost důvěryhodná.

Přesto se ale vědec, který se fenoménem smrti začal zabývat, našel. Je jím Raymond Moody (*1944). A jeho kniha s názvem Život po životě pak v polovině 70. let minulého století způsobila doslova poprask.

PROŽITKY BLÍZKÉ SMRTI
Raymond Moody

Tento americký psycholog totiž místo snahy o kontakt s dušemi zemřelých začal zkoumat zážitky lidí, kteří prožili klinickou smrt, ale přesto se je podařilo zachránit. A díky tomu, že o průběhu jejich fyzického stavu existují přesné záznamy lékařů, šlo o výzkum, který mohli brát vážně i odborníci.

Při porovnání desítek a stovek výpovědí navíc Moody dospěl k tak překvapivým závěrům, že se tomuto fenoménu začala věnovat hned řada vědeckých osobností. V roce 1981 pak byla dokonce založena Mezinárodní asociace pro studium blízké smrti (IANDS) a s prožitky blízké smrti, označovanými také anglickou zkratkou NDE, se začali svěřovat nejen pacienti, ale také mnohé známé osobnosti a celebrity.

SETKÁNÍ SE ZÁŘIVÝM SVĚTLEM

Například populární herečka Sharon Stone se v rozhovoru pro jeden časopis vyjádřila, že prožila podivný stav ve chvíli, kdy utrpěla krvácení do mozku. Prý se setkala s bílým světlem daleko od všeho a cítila se obklopena svými blízkými.

Podobný zážitek vyprávěl i další známý herec, Kanaďan Donald Sutherland. Ke své smrti se přiblížil v roce 1979, když onemocněl meningitidou. Byl tehdy přesvědčený, že už mu není pomoci. Později ale vyprávěl, že si pamatuje, jak opustil své tělo a všechno utrpení i bolest náhle zmizely.

Jako mnozí další prý letěl tunelem světla. Lékaři mu pak potvrdili, že byl v té době asi minutu mrtvý. Pokud si myslíte, že se s podobnými historkami snaží celebrity jen zviditelnit, můžeme vás seznámit se svědectvími některých obyčejných pacientů.

Některá se racionálnímu vysvětlení opravdu vzpírají.

Když se Sharon Stone uzdravila, její život se zásadně změnil.
OBĚŤ VÁŽNÉ HAVÁRIE

Pro opravdu zvláštní zážitky nemusíme chodit daleko. Jeden takový popsal médiím například lékař Jiří Staňa z Jeseníku, který dlouhou dobu pracoval pro záchrannou službu. Jednou zasahoval u havárie a z vraku spolu s hasiči vytáhli asi dvacetiletou dívku, která nejevila známky života.

I s jejím spolujezdcem ji tedy naložili do sanitky a snažili se přivést ji zpět k životu. Oba pacienty pak předali v nemocnici. „Asi po měsíci mě na špitální chodbě najednou pozdravila krásná dívka v županu.

Vůbec jsem ji nepoznával. Připomněla mi, že jsem ji před měsícem vezl v sanitě, a řekla, jak jí dělalo dobře, když jsem ji při tom držel za ruku. Oponoval jsem, že přece byla v bezvědomí, ale ona pokračovala dál.

Řekla, že si pamatuje, jak můj kolega při průzkumu nehody nejdříve navrhl, abychom ji nechali na místě, protože je mrtvá. Vysvětlovala mi, že mu hrozně chtěla říct, že není mrtvá, ale nešlo to,“ vyprávěl později lékař.

MIMO SVÉ TĚLO

Když tohle lékař vyslechl, nejdříve se zděsil, protože si myslel, že to musel být naprosto příšerný pocit. Jeho pacientce to ale prý naopak přišlo k smíchu. Tvrdila mu, že ji v tu chvíli nic nebolelo, neměla žádné potíže a celou situaci sledovala asi ze třímetrové výšky… Podobný zážitek, kdy vědomí dokáže opustit své tělo, popisoval ve svém svědectví i muž z Třebíčska, který při skoku do vody utrpěl poranění páteře a bezmocný se začal topit.

„Byl jsem někde mimo a viděl své mrtvé tělo, jak leží na dně řeky. Vůbec jsem ale nerozuměl tomu, proč nejsem mrtvý. Vzápětí jsem začal klesat jakýmsi černým prostorem, aniž bych to chtěl nebo jakkoliv ovládal, a pak jsem se ocitl v růžovožlutém prostoru.

Věděl jsem, že tady jsem už byl a že tu jsem doma. Byl to krásný pocit a cítil jsem se spokojeně,“ vyprávěl s tím, že slovy to lépe popsat nedokáže.

Lidé, kteří se ocitli blízko smrti, často popisují zážitek, kdy vidí sebe sami mimo tělo.
TISÍCE PODOBNÝCH SVĚDECTVÍ

Zvláštností, která výzkum těchto hraničních lidských zkušeností provází, je, že sdělení mnoha tisíců jedinců z různých částí světa se sice v drobných detailech liší, ale až obdivuhodně se shodují v líčení stěžejních vjemů provázejících odchod ze života.

A jaké tedy okolnosti klinickou smrt provázejí z pohledu umírajícího? Často se podle svědectví objevuje právě onen efekt, kdy člověk vidí své nehybné tělo například na místě nehody nebo na operačním sále seshora.

Pokud se však snaží s lidmi ve svém okolí komunikovat, nikdo na to nereaguje. Někteří tvrdí, že byli schopni procházet pevnými materiály (třeba zdí) či se jinak přemisťovat podle své libosti. Člověk má prý přitom pocit absolutního klidu a nevnímá žádnou bolest.

Většině lidí se v těchto okamžicích také zdá, že mají jakési duchovní tělo, které je obvykle obklopeno září, zatímco jejich fyzické tělo leží někde jinde. Procházejí pak tunelem, na jehož konci je jasné bílé světlo, a tento tunel ústí na obtížně popsatelná místa.

Právě to nás přivádí k další vzrušující otázce: Pokud tedy není smrt definitivním koncem, co přichází po ní?

Foto: Shutterstock.com, wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Světové rekordy: Které z nich jsou nejbizarnější?
epochaplus.cz

Světové rekordy: Které z nich...

Když se řekne „světový rekord“, většina z...
Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Prague Cello Quartet připravil na závěr května koncert
iluxus.cz

Prague Cello Quartet připravil...

V době online kultury se i Prague Cello...
Na Korsice byly nalezeny starověké hroby
21stoleti.cz

Na Korsice byly nalezeny...

Na severním pobřeží francouzského ostrova Korsika...
Planeta Merkur má ohon. Vypadá jako kometa
21stoleti.cz

Planeta Merkur má ohon....

Víte, jaká je největší kometa ve...
Za zázračným sgrafitem do Slavonic
epochanacestach.cz

Za zázračným sgrafitem do...

Město Slavonice vás...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...