2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Průkopník kryptozoologie byl uznávaným biologem
Průkopník kryptozoologie byl uznávaným biologem
od 5.8.2022
2.6tis
Mackal se aktivně zajímal o monstrum z jezera Loch Ness. Foto: Pixabay
273
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie.

Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů.

Mackal se aktivně zajímal o monstrum z jezera Loch Ness. Foto: Pixabay Roy P. Mackal. Foto: Creative Commons/The Telegraph. August 26, 1982/Volné dílo Mackal pátral především po africkém Mokele mbembe. Foto: Creative Commons/ Amndrkwe/CCA-SA 4.0

Mezi největší jména této oblasti světa záhad pak bezpochyby patří americký biolog a kryptozoolog Roy Mackal. Jeho příběh začíná v roce 1925 v americkém Milwaukee, ovšem zásadně ho ovlivní až druhá světová válka.

reklama

Během ní totiž ještě jako mladík slouží u americké námořní pěchoty. Po válce se pouští do studií a záhy se mu v Chicagu podaří získat titul z biologie. Rychle se stává poměrně respektovaným vědcem a celosvětově uznávaným odborníkem na viry a bakterie.

PÁTRÁNÍ PO LOCHNESCE

S postupem času se však u Mackala projevuje velký zájem o zoologie a následně i o tvory, jejichž existence zatím nebyla prokázána.

Záhy se i díky svému vědeckému zázemí stává jednou z vůdčích postav celosvětového společenství badatelů zajímajících se právě o tajemné živočichy. Mezi první kryptidy, které Mackal zkoumá, přitom patří ten rovnou nejznámější – příšera z jezera Loch Ness.

reklama

Dlouhá léta se věnuje pozorování jezera a jeho okolí, a ačkoliv je záhy přesvědčen, že v této vodní ploše opravdu žije něco velkého (spekuluje hlavně o potomkovi prehistorického dravého tvora jménem basilosaurus), nedokáže získat přesvědčivý důkaz.

Přesto shrnuje všechny své poznatky v knize, která z něj definitivně udělá známého odborníka na tajemné tvory. Potvrdí svou pověst během svých následujících expedic do Afriky?

Roy P. Mackal. Foto: Creative Commons/The Telegraph. August 26, 1982/Volné dílo
Roy P. Mackal. Foto: Creative Commons/The Telegraph. August 26, 1982/Volné dílo

MOKELE MBEMBE

V letech 1980 a 1981 vyráží Mackal v doprovodu dalších ekologů a biologů do Konga, aby tam pátral po tajemném kryptidovi jménem mokele mbembe. Tvora sice nespatří, ale shromažďuje celou řadu svědectví z první ruky.

reklama

Tamní obyvatelé mu popisují zvíře s velkým tělem a dlouhým krkem. Nakonec Mackal u jednoho jezera sám uvidí něco zvláštního.

„Zaslechl jsem šplouchnutí a pak spatřil velkou brázdu, kterou nemohlo vytvořit žádné nám známé zvíře,“ popisuje později v jedné ze svých knih. Ačkoliv tím jeho činnost vrcholí, neznamená to, že by přestal být aktivní.

Spolu s dalšími zakládá Mackal v roce 1982 Mezinárodní společnost pro kryptozoologii, která řadu let vydává časopis s téměř odbornými texty o kryptidech. Mackal je dokonce nechává hodnotit vědce z jiných oborů.

I tak je ale dnes považován mnoha lidmi za zástupce pseudooboru. Opravdu si budoval autoritu tím, že tak trochu zneužíval nesouvisejícího doktorátu z biologie, jak dnes tvrdí někteří jeho kritici?

Mackal pátral především po africkém Mokele mbembe. Foto: Creative Commons/ Amndrkwe/CCA-SA 4.0
Mackal pátral především po africkém Mokele mbembe. Foto: Creative Commons/ Amndrkwe/CCA-SA 4.0
Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 777
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.2tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.4tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.5tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz