10. srpna 2019: Federální letecká správa USA uzavírá vzdušný prostor nad Oblastí 51, mohlo to souviset s testováním utajovaných technologií?
Domů     Neobjasněné události
Průkopník kryptozoologie byl uznávaným biologem
Filip Appl
od Filip Appl 5.8.2022
2.6tis
Mackal se aktivně zajímal o monstrum z jezera Loch Ness. Foto: Pixabay
273
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů.

Mackal se aktivně zajímal o monstrum z jezera Loch Ness. Foto: Pixabay Roy P. Mackal. Foto: Creative Commons/The Telegraph. August 26, 1982/Volné dílo Mackal pátral především po africkém Mokele mbembe. Foto: Creative Commons/	Amndrkwe/CCA-SA 4.0

Mezi největší jména této oblasti světa záhad pak bezpochyby patří americký biolog a kryptozoolog Roy Mackal. Jeho příběh začíná v roce 1925 v americkém Milwaukee, ovšem zásadně ho ovlivní až druhá světová válka.

Během ní totiž ještě jako mladík slouží u americké námořní pěchoty. Po válce se pouští do studií a záhy se mu v Chicagu podaří získat titul z biologie. Rychle se stává poměrně respektovaným vědcem a celosvětově uznávaným odborníkem na viry a bakterie.

PÁTRÁNÍ PO LOCHNESCE

S postupem času se však u Mackala projevuje velký zájem o zoologie a následně i o tvory, jejichž existence zatím nebyla prokázána. Záhy se i díky svému vědeckému zázemí stává jednou z vůdčích postav celosvětového společenství badatelů zajímajících se právě o tajemné živočichy.

Mezi první kryptidy, které Mackal zkoumá, přitom patří ten rovnou nejznámější – příšera z jezera Loch Ness. Dlouhá léta se věnuje pozorování jezera a jeho okolí, a ačkoliv je záhy přesvědčen, že v této vodní ploše opravdu žije něco velkého (spekuluje hlavně o potomkovi prehistorického dravého tvora jménem basilosaurus), nedokáže získat přesvědčivý důkaz.

Přesto shrnuje všechny své poznatky v knize, která z něj definitivně udělá známého odborníka na tajemné tvory. Potvrdí svou pověst během svých následujících expedic do Afriky?

Roy P. Mackal. Foto: Creative Commons/The Telegraph. August 26, 1982/Volné dílo

MOKELE MBEMBE

V letech 1980 a 1981 vyráží Mackal v doprovodu dalších ekologů a biologů do Konga, aby tam pátral po tajemném kryptidovi jménem mokele mbembe. Tvora sice nespatří, ale shromažďuje celou řadu svědectví z první ruky.

Tamní obyvatelé mu popisují zvíře s velkým tělem a dlouhým krkem. Nakonec Mackal u jednoho jezera sám uvidí něco zvláštního. „Zaslechl jsem šplouchnutí a pak spatřil velkou brázdu, kterou nemohlo vytvořit žádné nám známé zvíře,“ popisuje později v jedné ze svých knih.

Ačkoliv tím jeho činnost vrcholí, neznamená to, že by přestal být aktivní. Spolu s dalšími zakládá Mackal v roce 1982 Mezinárodní společnost pro kryptozoologii, která řadu let vydává časopis s téměř odbornými texty o kryptidech.

Mackal je dokonce nechává hodnotit vědce z jiných oborů. I tak je ale dnes považován mnoha lidmi za zástupce pseudooboru. Opravdu si budoval autoritu tím, že tak trochu zneužíval nesouvisejícího doktorátu z biologie, jak dnes tvrdí někteří jeho kritici?

Mackal pátral především po africkém Mokele mbembe. Foto: Creative Commons/ Amndrkwe/CCA-SA 4.0
Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 10.8.2022 361
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 777
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 484
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]
od Eva Soukupová 8.8.2022 2.7tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.3tis
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]