Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Pyramidy pod hladinou: Opravdu existují?

Pilot hydroplánu, který v dubnu 1936 letí nad jezerem Rock Lake v americkém státě Wisconsin, nevěří vlastním očím. Pod lesknoucí se hladinou se náhle zřetelně objevuje trojice mohutných kamenných pyramid.

Která dosud neznámá předvěká civilizace tyto stavby vybudovala? Někteří američtí badatelé přišli s fantastickou teorií: artefakty na jezerním dně mohou být pozůstatky bájné Atlantidy!

Nenápadné jezero Rock Lake u městečka Lake Mills je široké čtyři kilometry a dvakrát tak dlouhé, sotva se tedy dá srovnávat s obřím jezerem Michigan, které leží asi 100 kilometrů východně. V pyramidách však skrývá dosud nerozluštěné tajemství, kvůli kterému se k němu sjíždějí potápěči a hledači pokladů.

Kde se tyto unikátní stavby vzaly právě zde, tak daleko od mnohem slavnějších mayských chrámů a ještě dále od faraonských hrobek v Egyptě? Jaký měly pyramidy v Rock Lake v době svého vzniku účel a proč jsou nyní pohřbeny pod tunami chladné vody?

KAMENNÁ TEEPEE?

Při pátrání po původu pyramid v Rock Lake nutně narazíme na staré legendy indiánů kmene Winnebago. Podle nich totiž podvodní stavby, kterým Winnebagové říkali „kamenná teepee“, vybudovali kdysi dávno příslušníci jakéhosi předvěkého národa na břehu jezera, které bývalo podstatně menší.

Potom se však z neznámých důvodů hladina prudce zvedla a stavitelé pyramid museli své domovy opustit. Nikdy už se nevrátili, ale mýty o jejich tajemných chrámech se předávají mezi domorodci dodnes.

OBJEV Z MINULÉHO STOLETÍ

Pro moderní dobu zůstávají budovy na jezerním dně skryty až do počátku 20. století. V jednom z výrazně suchých období, kdy hladina poklesla, tvrdí místní usedlíci, bratři Wilsonovi, že v jezeře spatřili podivné kamenné stavby.

Jejich vyprávění o „vodní pyramidě“ ale nikdo nevěnuje příliš velkou pozornost, spíše je považováno za báchorku. Pak ale přijde další suché období v polovině 30. let. Právě tehdy pilot a lékař z Lake Mills v jedné osobě, jakýsi MORGAN, pozoruje při svém letu v částečně vyschlém jezeře zdi, příkopy, kuželovité vyvýšeniny a také tři pyramidy.

Výšku největší z nich odhaduje na deset metrů.

Fotografie podvodního kruhového kamenného valu, pořízená Lloydem Hornbostelem…

POSMĚCH PRO POTÁPĚČE

Pohled z ptačí perspektivy nabízí celkový přehled, ale pro potvrzení nálezu je třeba se namočit. Amatérský potápěč a vynálezce MAX KNOLL, kterého objev v jezeře zaujme, se svépomocně vyvinutým dýchacím přístrojem prozkoumává některé umělé struktury na dně Rock Lake.

Zprvu si za to odnáší, podobně jako dlouho před ním bratři Wilsonovi, pouze posměch starousedlíků. Indiánské legendy jim nic neříkají a sami jsou příliš praktičtí, než aby dokázali uvěřit něčemu tak úžasnému.

Tento pohled se ale postupně začíná měnit. Proč?

CO VŠECHNO ZPŮSOBUJÍ?

Kamenné artefakty v hlubinách jezera o sobě údajně dávají dobře vědět. Obyvatelé často hovoří o podivném vlivu na psychiku, který sílí, pokud člověk přichází ke břehu. Rybáři, zvyklí v zimě speciálními řetězovými pilami prořezávat led, se mnohokrát vracejí s nepořízenou, protože pily na jezeře přestávají fungovat, zatímco chvilku poté na břehu není problém je uvést do chodu.

Podobnou zkušenost popisují badatelé, kteří se s dýchacími přístroji vydávají natáčet artefakty na jezerním dně: kamery znenadání vypovídají poslušnost. Sami zkušení potápěči vyprávějí o záchvatech paniky, které se jich mezi pravěkými pyramidami zmocňují.

Čím jsou takové anomálie způsobeny?

Nákres kamenných pyramidových valů z roku 1937 sestavený na základě prvních potápěčských expedic…

KŘIŽOVATKA ENERGETICKÝCH DÁLNIC?

Badatelé přicházejí s vysvětlením, které je ale velice těžké potvrdit. Autoři staveb prý možná dobře znali toky různých druhů energií a postavili své svatyně právě na místě, kde se údajně kříží nejsilnější energetické linie.

Po zvednutí hladiny jezera museli své dílo zanechat osudu, ale energie tudy prý proudí dál… Psychické i technické poruchy možná opravdu vyvolává energie dřímající v hlubinách země pod pyramidami v Rock Lake.

Zajímavé je v této souvislosti podotknout, že nepříjemné pocity popisují také lidé, kteří byli údajnými svědky nízkého přeletu neidentifikovaných létajících předmětů (UFO). Také v těchto případech byly zaznamenány výpadky energie a nevysvětlitelné poruchy elektroniky.

Mohou spolu tyto dva jevy souviset?

SONAR ODHALUJE DETAILY

30 let trvá, než se do hlubin Rock Lake vydávají po Maxu Knollovi další potápěči. Expedice v létě roku 1968 odhaluje další architektonické detaily a 80. léta potom přinášejí nové technologie. Za použití takzvaného bočního sonaru, který je ideálním pomocníkem při mapování příkrých svahů a zdí, se daří identifikovat další stavby.

Výzkumu pak napomáhá sama příroda – na počátku 90. let se voda v Rock Lake vyčistila natolik, že se pyramidy opět zjevují v celé své kráse. Nastává období největšího zájmu o unikátní památku. Současně se ale vynořují nové otázky, které tajemství Rock Lake ještě prohlubují.

Na fotce Franka Josepha můžeme pozorovat jasnou kruhovou kamennou strukturu.

ZÁKAZNÍCI ODJINUD?

Archeologové často upozorňují na nesrovnalost, pro kterou se prozatím nepodařilo nalézt vysvětlení: v oblasti kolem jezera Rock Lake jsou v období 3000 až 1200 let před naším letopočtem, tedy na přelomu doby měděné a bronzové, kdy pravděpodobně zdejší pyramidy vznikly, vyrubány miliony tun měděné rudy.

Použití mědi ale v těch dobách zdaleka neodpovídá takovému objemu těžby. K čemu zdejší obyvatelé tolik mědi potřebují? Obchodují snad s kupci ze vzdálených krajů či s dobrodruhy připlouvajícími přes oceán?

Nebo – jak tvrdí odvážnější spekulace – lákají energetické křižovatky návštěvníky a obchodní partnery i z nepoměrně vzdálenějších míst, třeba z jiných světů?

OPRÝSKANÁ PYRAMIDA

Shrnemeli jednotlivá pozorování potápěčů a vědců pracujících se sonarovým zařízením, na blátivém dně Rock Lake se skrývá nejméně 10 umělých staveb. Největší z nich byla pojmenována Pyramida Limnatis a je široká přibližně 20 metrů, přičemž na délku měří až 35 metrů.

Plochý vrchol je tvořen převážně čtvercovými kamennými bloky a na bocích pyramidy je ještě možné rozeznat zbytky nátěru, kterým byla stavba kdysi dávno opatřena. Vědci okamžitě začínají hledat souvislosti s památkami vytvořenými dalšími starými národy.

Nacházejí je docela nedaleko, ale pátrání nečekaně vede dále – prakticky až do říše mytologie.

MOHLO JÍT O POTOMKY?

Podle některých názorů souvisí pyramidy u Lake Mills s předkolumbovským osídlením v nedalekém komplexu zvaném Aztalan. Kupodivu i tam najdeme dvě pyramidy, částečně obklopené vysokou palisádou (vysoká dřevěná hradba – pozn.

red.), původně omítnutou. Zásadním rozdílem ovšem je, že toto místo je osídleno teprve v 10. století. Přestěhovali se sem snad potomci stavitelů pyramid z Rock Lake? Potom ale ze svých schopností leccos ztratili – jejich pyramidy už jsou pouze hliněné.

Při hledání odpovědi na otázku, proč dávní budovatelé z Rock Lake i Aztalanu zvolí právě tvar pyramidy, můžeme spekulovat i o jiné možnosti: obě kultury vzdálené od sebe dlouhá staletí možná vyrůstaly ze stejných kořenů.

Aztalan, místo pyramid, které se nachází nedaleko jezera Rock Lake.

PŘIJELI ZE ZNIČENÉ CIVILIZACE?

Americký spisovatel a popularizátor vědy FRANK JOSEPH ve své knize Atlantida ve Wisconsinu, vydané v roce 1995, připomíná podobnost artefaktů v jezeře Rock Lake s egyptskými pyramidami, které vznikaly přibližně ve stejné době, tedy zhruba ve třetím tisíciletí před naším letopočtem.

Společným vzorem pro tato díla by mohly být stavby v bájné Atlantidě. Co když se po jejím zničení – ať už ležela kdekoliv – do světa rozjeli poslední přeživší obyvatelé a na různých místech po sobě zanechávali výtvory připomínající zlaté časy rozvinuté civilizace?

Pokud byla atlantská kultura a technika opravdu na tak vysoké úrovni, jak se předpokládá, mohli někteří odvážlivci dorazit i na americký kontinent.

Jezero Rock Lake z ptačí perspektivy…

SPEKULACE O ATLANTIDĚ

Pak je tady ještě další spekulace. Bájnou Atlantidu historikové i milovníci záhad umisťují do Atlantiku či Středozemního moře, na Pyrenejský poloostrov, ale i do Indie, na Island, a dokonce i do Antarktidy, která v dobách před tisíci let ještě vůbec nemusela být nelítostným ledovým kontinentem, ale úrodnou krajinou plnou života.

Jednou z uváděných možností je ale i Amerika, která svou rozlohou poskytuje dostatek míst, kde mohla dávná civilizace zapustit kořeny. Nemohlo tedy centrum Atlantidy ležet například právěv oblasti dnes nijak významného městečka Lake Mills?

Nebo kdo je vlastně autorem těch neuvěřitelných staveb, které ve vodním příšeří přežily asi několik tisíciletí?

PROČ JSOU SI TY STAVBY TAK PODOBNÉ?

Možností rozptýlení posledních Atlanťanů do světa se zabývá hypotéza o společném původu vyspělých civilizací Střední Ameriky, Egypta a Dálného východu. Její zastánci upozorňují na podobnou architekturu staveb mayské civilizace s kulturami na severu Afriky či v Mezopotámii a Číně a také na další sjednocující prvky včetně hieroglyfického písma, vzývání boha Slunce či technologie mumifikace.

Nemohou opravdu všechny tyto kultury včetně stavitelů pyramid z Rock Lake vycházet z jediného atlantského zdroje? Kolik z nás je ve skutečnosti přímými potomky Atlanťanů? Výzkumu artefaktů na dně jezera se v současnosti věnuje řada odborníků, a zřízena byla dokonce i specializovaná organizace Společnost pro výzkum Rock Lake pod vedením profesora JAMESE SCHERZE z Wisconsinské univerzity v americkém Madisonu.

Přinesou příští roky překvapivé výsledky a změny v učebnicích dějepisu?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Duch babičky mi vybral ženicha
skutecnepribehy.cz

Duch babičky mi vybral ženicha

S nikým v životě jsem...
Skrývá před veřejností své těhotenství?
nasehvezdy.cz

Skrývá před veřejností své...

Herečka JITKA ČVANČAROVÁ...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Šviháním k rychlosti
21stoleti.cz

Šviháním k rychlosti

Nedávná studie, při které vědci využili...
Za tajemnými menhiry po Česku
epochaplus.cz

Za tajemnými menhiry po Česku

Česká republika je poseta menhiry různého stáří a...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Největší umělý diamant vznikl v Německu
epochaplus.cz

Největší umělý diamant...

Výzkumníkům z univerzity v Augsburgu se podařilo stvořit...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...