Skip to content

Kam se poděl ztracený 5. batalion?

Může se celý vojenský útvar zničehonic ztratit? Z první světové války je takový případ zaznamenán! Celý batalion spojeneckého vojska vpochoduje do jakýchsi mraků na vrchu jednoho západotureckého kopce, a nadobro zmizí.

Co se s ním mohlo stát?

Spojenecké armády přistávají v dubnu 1915 na poloostrově Gallipoli v západním Turecku. Odpoledne 12. srpna 1915 je britský 5. batalion, nazývaný také „první pátý Norfolk“, připraven zaútočit na kopec 60 poblíž pláže Suvla Bay, kde se možná odehrála jedna z největších válečných záhad..

UNESL VOJSKO ZÁHADNÝ MRAK?

V batalionu je údajně celkem více než 1000 mužů. Počasí je teplé, vane pouze jemný vánek a viditelnost velmi dobrá. Až pozdější místopřísežná svědectví zmiňují skupinu několika nízkých oblak nad kopcem, která tam setrvávají i přes onen jemný vánek.

Batalion postupně pochoduje do kopce, dokud poslední muž nezmizí v jednom z mraků. Celý oblak se zvedne údajně vzhůru a po batalionu není ani stopy. Jde o shodu náhod? Smyšlenku? Něco zlověstnějšího?

Tajnou zbraň? UFO? Magii? Přenos časoprostorem? Anebo ho snad unesl ten mrak? Jak legrační hypotéza – a přece je to jediné dosvědčené vysvětlení.

TURCI ÚDAJNĚ O ARMÁDĚ NIC NEVĚDÍ

Zmizení batalionu je náležitě ohlášeno britské vládě velícím generálem spojenecké expediční jednotky v Gallipoli. Předpokládá se, že všichni muži byli buďto zabiti nebo vzati do zajetí. Když ale válka roku 1918 skončí, Britové se na zmizelý batalion optají Turků.

Turkové odpovědí, že o tom vůbec nic nevědí.

Podle jejich záznamů se turecká armáda údajně nikdy do kontaktu s 5. batalionem nedostala. Přestože se do pátrání zapojí sama matka anglického krále ALEXANDRA DÁNSKÁ (1844 –1925), záhadu se nepodaří rozřešit.

Zemřeli vojáci v tureckých vězeních nebo táborech?

Alexandra Dánská

KDO BYLI ZMIZELÍ MUŽI?

Zajímavé spekulace přináší informace o tom, kdo vlastně tito muži byli. Nejde totiž vůbec o obyčejné vojáky, ale o nezvyklou jednotku anglického krále (tehdy JIŘÍ V., 18651936). Celý batalion sestává z královských sluhů, komorníků, hajných a zahradníků ze sídla Sandringhamu ve východoanglickém hrabství Norfolk!

Mohl je někdo z nějakých osobních nebo politických důvodů chtít zlikvidovat? Ve vedení batalionu je oblíbený králův důstojník kapitán FRANK BECK, ten ale původně nemá pro své stáří (54 let) vůbec do války jít.

Nenechá se ale přemluvit. Měl být ušetřen?

NALEZENÉ MRTVOLY VERSUS SVĚDECTVÍ

Roku 1920 je přece jen nalezen masový hrob 180 těl, z nichž 122 má nárameníky 5. batalionu. Tedy nic nadpřirozeného? O čtyři roky později jsou navíc v Turecku u jednoho tureckého důstojníka nalezeny zlaté hodinky, údajně náležející kapitánu Beckovi.

Dnes je tak obecně přijímáno, že se muži 5. batalionu stali oběťmi krvavého tažení. Proč se ale nenašli všichni ostatní? A co se toho dne stalo s tajemnými oblaky nad dobývaným kopcem? Místopřísežné prohlášení zákopníka FREDERICKA REICHARDTA z dubna 1965 podpořené třemi dalšími veterány záhadu oživuje.

Údajně byli přímými svědky toho, jak se osudného odpoledne nízko nad kopcem 60 vznášelo šest až osm bochníkovitých oblaků a do jednoho z nich 5. batalion napochodoval. Asi o hodinu později se prý mrak „velmi nenápadně“ vznesl, připojil se k ostatním a odplul, aniž by po vojácích zanechal jakékoli stopy.

Frank Beck

MOHLO JÍT O HROMADNOU POPRAVU?

Roku 1991 provede šetření případu britská televize BBC. Jak se ukáže, reverend (duchovní) PIERRE-POINT EDWARDS, který nalezl oněch 122 mrtvých těl, ve své zprávě vynechal výjimečný detail – všichni mrtví měli prostřelené hlavy.

Zmizel tedy 5. batalion ve skutečnosti proto, že byl celý popraven? Je známo, že Turkové neradi brali zajatce. Vzdali se snad nezkušení vojáci nepříteli, a byli i proti válečným pravidlům odměněni kulkou?

Je to ten důvod, proč se Turkové k setkání s 5. batalionem nehlásí? Nebo byli popraveni Angličany a válka měla zločin zastřít? Ale otázkou stejně zůstává, kam zmizel zbytek batalionu.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Strašidelná léčebna v Marlboru: Leží na místě tíha temné minulosti?
epochalnisvet.cz

Strašidelná léčebna v Marlboru:...

Žijí tu stovky pacientů, ale s „péčí“, které se...
Synovi se zhroutil svět, když se dozvěděl, že není náš!
nasehvezdy.cz

Synovi se zhroutil svět, když se...

Vlastní děti jsem mít bohužel...
S bývalým bojovala herečka o dceru jako lvice
nasehvezdy.cz

S bývalým bojovala herečka...

Herečka IVANA JIREŠOVÁ (43) už jako velmi mladá...
Umělá inteligence z Česka pomáhá chytat zločince po celém světě
epochaplus.cz

Umělá inteligence z Česka...

Terorista, jenž se chystá nastoupit do letadla,...
Oblaka Venuše obsahují nečekanou látku aneb čeká nás astrobiologický průlom?
21stoleti.cz

Oblaka Venuše obsahují nečekanou...

Fosfan nebo též fosforovodík je jedem, ze kterého...
Vítězové Prémie Otta Wichterleho
epochalnisvet.cz

Vítězové Prémie Otta...

Tři výrazné vědecké talenty z českobudějovického...
Základem je přátelská atmosféra a pospolitost, říká Milada Skutilová
iluxus.cz

Základem je přátelská atmosféra...

Mohlo by se zdát, že Milada Skutilová...
Byly oceněny české vědkyně
epochaplus.cz

Byly oceněny české vědkyně

„Pandemický“ ročník soutěže L´Oréal UNESCO Pro ženy ve...
Historická a modelová železnice Vrčeň
epochanacestach.cz

Historická a modelová...

Nevelký domek v malé...
Luxusní bydlení s výhledem na oceán
rezidenceonline.cz

Luxusní bydlení s výhledem...

Řada lidí dává před bydlením v rodinném domě...
Pacientům s těžkou plicní nemocí už nikdo léčbu nevysadí
21stoleti.cz

Pacientům s těžkou plicní...

Desítky pacientů s idiopatickou plicní...
Zámek a rozhledna v Horšovském Týně
epochanacestach.cz

Zámek a rozhledna v...

Národní kulturní památka...