17. srpna 2001: V anglickém hrabství Hampshire se v obilném lánu objeví dvojice piktogramů, která má být odpovědí na zprávu vyslanou do vesmíru roku 1974.
Domů     Rabín a elektřina: Znal středověký učenec tajemství zářící lampy?
Rabín a elektřina: Znal středověký učenec tajemství zářící lampy?
od 3.2.2025
3.4tis
Odkdy lidé opravdu znají a používají elektřinu? Je toto datum mnohem dál v minulosti, než se obecně domníváme?
359
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Ve 13. století žije v Paříži záhadný muž jménem Jechieli, který údajně bez problémů využívá vlastností elektrického proudu. Historie elektřiny se přitom podle učebnic začíná psát až v 19. století. Kde Jechieli ke svým neobyčejným znalostem přišel?

Odkdy lidé opravdu znají a používají elektřinu? Je toto datum mnohem dál v minulosti, než se obecně domníváme? Znal tajemný rabín elektřinu díky vlastnímu bádání ve starobylých textech? Jsou do příběhu nějak zapleteni mimozemšťani či ďábel, jak si někteří myslí? Existuje ve společnosti nějaký tajný mystický spolek, který si již tisíce let předává určitá tajemství?

Ve školách se učí, že elektřina byla objevena v první polovině 19. století. Mezi nejvýznamnější vědce té doby patří například Ital Alessandro Volta (1745–1827) nebo Angličan Michael Faraday (1791–1867).

Ve druhé polovině tohoto století pak začne být elektřina využívána i v praktickém životě. V roce 1879 americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) konečně představí světu první funkční žárovku.

Co kdyby však existovaly důkazy o tom, že elektřinu znal ve 13. století rabín Jechieli?

Dochované záznamy o něm hovoří jako o neobyčejně vzdělaném muži, který patří mezi největší odborníky na kabalu (druh židovské mystiky–pozn. red.).

Ve Francii právě vládne Ludvík IX. (1214–1270), když se mezi lidmi začne proslýchat, že Jechieli vlastní záhadně zářící lampu.

Znal tajemný rabín elektřinu díky vlastnímu bádání ve starobylých textech?
Znal tajemný rabín elektřinu díky vlastnímu bádání ve starobylých textech?

Dávné vědění

„Všechna vyprávění o jeho lampě dokazují, že Jechieli znal elektřinu a uměl ji využívat.

Tato znalost, stejně stará jako sama magie, byla předávána z generace na generaci jako klíč vysokého zasvěcení, “ říká francouzský okultista a spisovatel Eliphas Lévi (1810–1875).

Slavný rabín je prý totiž členem tajného spolku učenců, jehož členové mají přístup k jistému dávnému vědění. Kořeny těchto znalostí prý spadají až do starověku. Už tehdy údajně někteří lidé využívají elektřinu.

Lévi uvádí, že města jako Babylon v Mezopotámii a Ninive v Asýrii byla před tisíci lety plná mohutných chrámů, jejichž kněží je byli schopni „podle libosti halit do mraků“ nebo je „rozzařovat jasným světlem“.

„Zatmí se někdy během dne, někdy se také osvětlí noc. Chrámové lampy se samy rozsvěcují, bohové září paprsky a lidé slyší zvuky připomínající hřmění,“ uvádí Lévi. Vlastnil podobnou „samorozsvěcovací“ lampu i rabín Jechieli?

Jsou do příběhu nějak zapleteni mimozemšťani či ďábel, jak si někteří myslí?
Jsou do příběhu nějak zapleteni mimozemšťani či ďábel, jak si někteří myslí?

Starověká elektrotechnika

„Jako velice učený muž, který prostudoval spoustu knih, načerpal Jechieli dávné vědění podle všeho z  velmi starých pramenů, ke kterým se dostal během zasvěcení do jistého tajného spolku učenců,“ uvádí německý záhadolog Hartwig Hausdorf (*1955).

Existuje imožnost, že Židé, kteří byli po zničení Jeruzaléma v letech 597 až 538 př. n. l. v babylonském zajetí, získali možnost se během té doby seznámit s objevy starověké elektrotechniky.

Poznatky o nich se pak údajně staly součástí různých židovských spisů, které nakonec doputovaly i do Paříže 13. století do rukou uznávaného rabína.

„Kdyby měli naši historikové odvahu se takovým teoriím, jež ignorantsky a bez zájmu opomíjejí, postavit čelem, byli bychom už dávno dospěli k poznání, že naše věda mnohdy jen znovu objevuje to, co existovalo už dávno. A znalosti elektřiny k tomu bezesporu patří,“ tvrdí Hausdorf.

Existuje ve společnosti nějaký tajný mystický spolek, který si již tisíce let předává určitá tajemství?
Existuje ve společnosti nějaký tajný mystický spolek, který si již tisíce let předává určitá tajemství?

Lidé z něho mají strach

Podle středověkých záznamů Jechieli ve 13. století využívá elektřinu mnoha způsoby. V noci prý díky ní může pracovat mnohem déle než ostatní lidé. Zároveň je údajně schopen netradičním způsobem odhánět nezvané návštěvníky.

Mezi lidmi se totiž šíří příběhy o tom, že zaprodal svou duši ďáblu a díky tomu získal přístup k tajemnému vědění. Jednoho dne se nepřátelský dav s křikem a hrozbami dovalí k jeho dveřím. Nejsmělejší z nich uchopí klepadlo.

Ve stejný okamžik se ale útočníci svalí jeden na druhého. Pak se dají na útěk. Během toho prý vykřikují, že se o něco spálili. „Jako kdyby se pod námi rozeskupila země a my do ní zapadli až po kolena,“ uvádí jeden z nich. Co přesně se nešťastným Pařížanům stalo?

Zdroje informací: Rabbi Michael Broyde & Rabbi Howard Jachter - The Use Of Electricity On Shabbat And Yom Tov, Judah M. Rosenthal - The Talmud on Trial: The Disputation at Paris in the Year 1240, halachipedia.com - Electricity on Shabbat, Simcha Fishbane - Rabbi Yechiel Mechel Halevi Epstein: His Life and Works
Vše Pixabay
Lokalita:
Související články
od 11.8.2026 3.3tis
Americký vynálezce srbského původu Nikola Tesla (1856–1943) vyvalí překvapením oči. Během průzkumu atmosférického rádiového šumu se mu totiž podaří zachytit tajemný opakující se signál, který údajně pochází od mimozemšťanů.  „Mohlo by se jednat o radiovou komunikaci z jiné planety, dost možná z Marsu,“ tvrdí Tesla. Říkáte si, že si v tu chvíli všichni zak
od 7.8.2026 3.4tis
Je to přelomový okamžik. V roce 1976 poprvé dosednou na povrch Marsu dvě pozemské sondy z amerického vesmírného programu Viking, které jsou schopny pořídit fotografie záhadami opředené rudé planety. Viking 1 zde zaznamená něco naprosto nečekaného. V marsovské oblasti zvané Cydonie totiž zachytí podivný útvar připomínající lidskou tvář. NASA (Národní úřad
od 27.7.2026 3.5tis
Začátkem roku 2023 se ve vzdušném prostoru Spojených států amerických pohybovaly nejméně tři neznámé objekty, které byly později sestřeleny. Do dnešních dnů nebyly trosky těchto létajících těles objeveny. Je možné, že šlo o nějaké nové armádní výzkumné technologie? Nebo snad byly mimozemského původu? Dne 4. února roku 2023 vydává
od 4.7.2026 3.4tis
Noční oblohu nad okrajem severoaustralského města Darwin rozzářila záhadná světla neznámého původu. Modré světelné koule byly viditelné nejméně dvacet minut, během nichž se opakovaně objevovaly a zase mizely. Svědek, který úkaz zachytil na mobilní telefon, se domnívá, že mohlo jít o návštěvu ze světa duchů. Záhadný záznam okamžitě rozpoutal deb
od 26.6.2026 2.9tis
Peruánský antropolog Renato Davila Riquelme zatajil dech. To, co zrovna našel, není z tohoto světa. Nemůže být! Zaměstnanec malého muzea v peruánském městečku Andahuaylillas nedaleko legendárního Cuzca pomalu sestupuje z posvátné hory Apu a přemýšlí, jak s touto zprávou naloží. Právě nalezl ostatky dvou mimozemšťanů! Vědci nad nálezem kroutí hlavou. Už na
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lobotomie do paměti Brazílie: Požár muzea zničil miliony muzejních exponátů
epochaplus.cz
Lobotomie do paměti Brazílie: Požár muzea zničil miliony muzejních exponátů
Každá země má svůj tragický požár, který pronikne hluboko do její historie. Národní divadlo v Praze, katedrála Notre Dame v Paříži, to jsou jen dva příklady, kdy oheň zničil mnohem více než jen konkrétní stavbu. Do této skupiny národních katastrof patří i požár brazilského Národního muzea v Rio de Janeiru. Pro Brazílii i celou Jižní Ameriku se stalo
Nejvýkonnější supersportovní vůz  s motorem vpředu na světě
iluxus.cz
Nejvýkonnější supersportovní vůz s motorem vpředu na světě
Společnost Aston Martin s hrdostí představuje model Valen – nejvýkonnější vůz s motorem vpředu na světě a nejvýkonnější supersport s motorem V12 vpředu ve 113leté historii společnosti. Jako nejnovější
Já dodržím svůj slib!
skutecnepribehy.cz
Já dodržím svůj slib!
Když se mě lidé ptají, proč si nenechám pomoct a proč manžela neumístím do LDN, většinou jen sklopím oči. Ulevilo by se mi. Ale copak mohu? Vím, že to nemyslí zle. Mnozí mi říkají, že bych si konečně odpočinula, že bych se vyspala, že bych zase mohla chvíli žít i svůj život. Možná mají pravdu. Jenže
Musí se Solaříková snad dělit o kluka s jinou?
nasehvezdy.cz
Musí se Solaříková snad dělit o kluka s jinou?
Má místo blaženého úsměvu na tváři herečka ze seriálu Bratři a sestry Patricie Solaříková (37) vrásky na čele? Blondýnka to se svým přítelem, urostlým vousáčem a tvůrcem videí Alexem Grigorievem (
Ohromující sídlo krále pohádek
rezidenceonline.cz
Ohromující sídlo krále pohádek
Nemovitost Los Feliz, postavená společností slavného tvůrce v roce 1932, patří od roku 2011 rusko-kazašskému filmaři Timuru Bekmambetovovi, žijícímu převážně v Izraeli. Ten aktuálně ikonický dům Walta Disneyho v Los Angeles, kde vytvořil například filmy Popelka a Pinocchio, nabízí k pronájmu za 40 000 dolarů měsíčně.   Poté, co pohádkovou vilu za 3,7 milionu dolarů
Vyrobte si domácí sushi
tisicereceptu.cz
Vyrobte si domácí sushi
Rolujte sushi jako mistři asijské kuchyně! Suroviny hrnek sushi rýže (200–250 g) 60 g rýžového octa (na 250 g rýže) 40 g krupicového cukru 10 g soli řasy Nori filet z lososa salátová okurk
Konopí a deprese: nová studie odhalila silné souvislosti
21stoleti.cz
Konopí a deprese: nová studie odhalila silné souvislosti
Konopí má řadu léčivých a pozitivních účinků, což dokázala už řada studií provedených vědci po celém světě. Ale jak to tak bývá, i u této rostliny platí, že všeho moc škodí. Konopí patří k nejrozšíře
Na dovolenou jsem jela sama a málem toho litovala
nejsemsama.cz
Na dovolenou jsem jela sama a málem toho litovala
Některé věci si musí člověk zkrátka prožít. Poté, co jsem loni kamarádkám oznámila, že pojedu na dovolenou úplně sama, dívaly se všechny na mě dívaly, jako bych se zbláznila. Po rozvodu jsem ale potřebovala na chvíli zmizet. Chtěla jsem být sama se sebou a hlavně si dokázat, že se o sebe ještě umím postarat. Úplně
Prováděli už sumerští lékaři operace hlavy?
historyplus.cz
Prováděli už sumerští lékaři operace hlavy?
Na stole leží bronzový skalpel. Sumerský doktor z Babylonu se chystá na operaci. Za „otce lékařství“ je považován Řek Hippokrates. Už o 2000 let dříve ale v Mezopotámii existovalo velmi rozvinuté lékařství. Titul „otce lékařství“ by si tak podle některých badatelů spíš zasloužil jeden z tamních doktorů… Na březích Eufratu a Tigridu vzkvétají první města. Na přelomu
Porcelán, nebo keramika?
panidomu.cz
Porcelán, nebo keramika?
Na první pohled mohou být některé výrobky z keramiky a porcelánu téměř k nerozeznání. Přesto jsou jiné. Jedná se o dva různé materiály, které se zpracovávají dvěma odlišnými způsoby. Jak to tedy s keramikou a porcelánem opravdu je? Jedno mají společné – jedná se o poctivou, ve většině případů ruční práci. Možná i proto jsou
Našeptávání do ucha: Záhada pozitivních subliminals
epochalnisvet.cz
Našeptávání do ucha: Záhada pozitivních subliminals
Miliony lidí po celém světě si každou noc pouštějí do sluchátek hudbu, ve které se skrývá tajný vzkaz – slova, která má slyšet jen podvědomí, ne uši. Slibují vyšší sebevědomí, hubnutí i lepší paměť, a to bez jediné vědomé myšlenky. Skutečně ale mozek dokáže přijímat a zpracovávat instrukce, které vůbec nezaregistruje?   Noc co noc
Kam letos vyrazit na poslední chvíli: moje zkušenosti s last minute dovolenou
epochanacestach.cz
Kam letos vyrazit na poslední chvíli: moje zkušenosti s last minute dovolenou
Last minute dovolená může být vhodnou volbou pro cestovatele, kteří chtějí odjet v blízkém termínu, jsou flexibilní při výběru destinace a hledají zajímavý poměr ceny, kvality a služeb. Nejde však pouze o rychlé nalezení nejnižší ceny. Důležité je porovnat termín, délku letu, počasí, úroveň hotelu, stravování, transfer i vhodnost destinace pro konkrétní typ cestovatele. Jiné
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz