Roku 2007 obletí internet snímek záhadného zvířete, které v mokřinách Dartmooru vyfotografuje sokolník Martin Whitley. Podle některých teorií se jedná o démonický přízrak, který se v této oblasti léta zjevuje. Nebo se na fotografii nachází něco jiného?
Kdo by neznal román Pes baskervillský, v němž se slavný detektiv Sherlock Holmes snaží přijít na kloub záhadě vraždícího monstra, které řádí na dartmoorském vřesovišti.
Britský spisovatel Arthur Conan Doyle (1859–1930) si tuto oblast za dějiště hororově laděného detektivního příběhu nevybral náhodou.
Už po staletí se totiž v Dartmooru vypráví legendy o přízraku obrovského černého psa, jenž se čas od času zjevuje na blatech.
Těmto zkazkám dodá punc pravdivosti také událost, k níž dojde v oblasti vřesoviště roku 1901. Tehdy je na křižovatce u keltského kříže nalezen mrtvý muž. Nemá na sobě jediné škrábnutí, pouze v jeho okolí se vyskytují stopy obřích psích tlap. Vyděsil muže k smrti skutečný pes, nebo se setkal s pověstným přízrakem?
V červenci roku 2007 se na dartmoorské vřesoviště vydává skupina školních dětí. Před zraky vyjevených školáků se náhle mezi kameny objeví gigantická černá šelma. Tu se podaří vyfotografovat sokolníkovi Martinu Whitleymu.
„Bylo to černé a šedé, srovnatelné velikosti s malým poníkem,“ popisuje neznámé zvíře muž. Z fotografie se nedá rozpoznat, o jakého živočicha se jedná. Setkali se všichni zúčastnění se skutečným pekelným psem?
Whitley se domnívá, že by se mnohem spíše mohlo jednat o některou ze záhadných velkých kočkovitých šelem, jejichž pozorování bylo v Británii mnohokrát nahlášeno. A objevuje se i vysvětlení, že Whitley ve skutečnosti vyfotografoval divokého kance.
Roku 2005 totiž na farmu v severním Devonu vtrhnou ochránci zvířat a poničí ploty. V důsledku toho uteče místnímu farmáři z výběhu asi stovka kanců. Zachycuje snad sokolníkova fotografie některého z nich?