16. června 2012: Do kosmu je vypuštěn čínský raketoplán Shenzhou 9, jeho start doprovází pozorování UFO.
Domů     Řádil v rodinném domě na jihu Skotska poltergeist?
Řádil v rodinném domě na jihu Skotska poltergeist?
od 7.5.2024
2.8tis
Sužoval skotskou rodinu skutečně poltergeist nebo něco jiného? Mohli si všichni vymýšlet? Foto: Pxfuel
292
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Útoky údajného poltergeista na jihu Skotska v roce 2016 zaměstnávají policisty i církevní představitele. Obyvatelé rodinného domu se stali terčem neobvykle násilných projevů neviditelné entity a ani přivolaní strážnici nedokázali pomoci.

Případ dokonce přirovnávají k jednomu z nejslavnějších poltergeistů v dějinách! Co se odehrává za zdmi zdánlivě nenápadného stavení?

Sužoval skotskou rodinu skutečně poltergeist nebo něco jiného? Mohli si všichni vymýšlet? Foto: Pxfuel Co za temnou sílu to řádilo v tomto domě? Foto: Mark Anderson (Daily Record) Proč si údajný poltergeist vybral zrovna Shreenanovi a jejich čivavu? Foto: Pixabay Mají paranormální experti pravdu, když říkají, že se v domě usadil nějaký inteligentní duch? Foto: Pixabay

Když se v červnu 2016 v kinech objeví druhé pokračování úspěšného hororu V zajetí démonů, začne se znovu hovořit o takzvaném poltergeistu z Enfieldu.

Film se točí kolem slavného případu z konce 70. let minulého století, kdy byla rodina z britského Enefieldu svědkem silných paranormálních jevů, při nichž létal vzduchem nejen nábytek, ale i některé z jejich čtyř dětí!

Události z Enfieldu vstoupily ve známost jako jeden z nejlépe zdokumentovaných a také nejděsivějších případů poltergeista. V roce 2016 ale skotští vyšetřovatelé tvrdí, že Enfield má slušnou konkurenci!

Děsivý hlučný duch se tehdy totiž zřejmě zabydlel v obci Rutherglen, ve skotské správní oblasti Jižní Lanarkshire. Také v tomto případě děsivým jevům přihlížejí i přivolaní policisté.

Vzduchem létají různé předměty, světla v domě si dělají, co se jim zachce a neviditelné síly se obracejí dokonce i proti členům domácnosti!

Co za temnou sílu to řádilo v tomto domě? Foto: Mark Anderson (Daily Record)
Co za temnou sílu to řádilo v tomto domě? Foto: Mark Anderson (Daily Record)

Práce pro kněze

Podobně jako v Enfieldu je i tentokrát terčem neviditelného útočníka svobodná matka. Jednapadesátiletá Catherine Shreenan a její dospívající syn žijí v nenápadném rodinném domě spořádaným a poklidným životem.

To se ale změní během jednoho víkendu na začátku srpna 2016. V domě se začnou ozývat zvláštní zvuky, věci nejsou tak, jak byly zanechány a čivava, domácí mazlíček rodiny, se chová zvláštně.

Během pouhých dvou dnů ale situace eskaluje tak dramaticky, že hned v pondělí 8. srpna Shreenan vytočí tísňovou linku. Policisté na místo dorazí, aby prověřili nahlášené „narušení“. Moc ale nezmůžou. Žádný narušitel totiž v domě není!

Alespoň ho nikdo z nich nevidí. Následujícího dne ale paranormální aktivita neustává a rozrušená žena zvedá telefonní sluchátko znovu. Strážníci se na hlášení zaměří podrobněji, přičemž se sami stávají svědky jevů, které nedokážou pochopit.

A co hůř, nedokáží zoufalé rodině ani nijak pomoci. To, co se tu děje, není práce pro policisty. Jediné, co mohou udělat, je, že zavolají na pomoc kněze. Co přesně se v domě dělo?

Proč si údajný poltergeist vybral zrovna Shreenanovi a jejich čivavu? Foto: Pixabay
Proč si údajný poltergeist vybral zrovna Shreenanovi a jejich čivavu? Foto: Pixabay

Létající čivava

Policejní mluvčí není k případu příliš sdílný a médiím poskytne jen strohé prohlášení. „Ve dnech 8. a 9. srpna policie zasahovala na adrese v  Rutherglenu, v reakci na hlášení o narušení domovní svobody. Na místě nebyl zjištěn žádný trestný čin.

Oznamovatelům byla poskytnuta rada a pomoc.“ O mnohem zajímavější detaily se s tiskem podělí kolegové zasahujících policistů. Původně jsou prý přesvědčeni, že pravou příčinou hlášení jsou spíše duševní problémy jednoho ze zúčastněných.

Když ale na místo dorazí, jsou nuceni své předběžné závěry přehodnotit. Na vlastní oči totiž sledují, jak napříč místností létají kusy oblečení, světla samovolně zhasínají, a když se za okamžik znovu rozsvítí, jsou stínítka na lampách a lustrech vzhůru nohama!

Také dveře se zavírají a otevírají, aniž by v jejich blízkosti někdo stál. Dramatické okamžiky nastávají ve chvíli, kdy se neviditelné síly obrátí proti domácímu mazlíčkovi.

Čivava, která si v jednom okamžiku hraje na zahradě, je najednou objevena vyděšená na vrcholku dvoumetrového živého plotu! Jak se tam mohla dostat?

Mají paranormální experti pravdu, když říkají, že se v domě usadil nějaký inteligentní duch? Foto: Pixabay
Mají paranormální experti pravdu, když říkají, že se v domě usadil nějaký inteligentní duch? Foto: Pixabay

Je to inteligentní bytost

O tom, jak vážně je případ brán, hovoří i fakt, že policisté nyní pátrají v historii domu i rodiny, aby zjistili, zda nebyly podobné jevy zaznamenány už v minulosti.

Církev se k případu nechce příliš vyjadřovat, ale spolupráci při objasňování nabízí i celá řada záhadologů.

Skotský manželský pár – médium Ally Key a jeho manželka Sadie, žádají dvě noci v domě, aby dokázali najít příčinu jevů.

Sami případ přirovnávají k řádění poltergeista v Enfieldu a zároveň varují, že v Lanarkshiru jde možná o víc, než o hlučného ducha. „Popis těchto jevů nezní jako poltergeist, zní to spíše jako inteligentní bytost,“ tvrdí Ally Key.

Je si ale jistý, že vysvětlení najde v každém případě. „Nikdy jsem neselhal, vždy jsme našli odpověď, ať už paranormální, či nikoli,” tvrdí sebevědomě. Jaká může být odpověď pro dění v domě rodiny Shreenanových?

Foto: Pixabay, Pxfuel, Mark Anderson (Daily Record)
Lokalita:
Související články
od 16.6.2024 389
Starobylý hrad Vítkovců v Českém Krumlově se za vlády pana Viléma z Rožmberka stal hned po Praze nejvýznamnějším sídlem alchymistů. Pán rožmberského sídla se často chlubil, že za alchymii vydal dokonce více finančních prostředků než samotný císař Rudolf II. Zvláštní alchymistické symboly Velmi zajímavým místem s tajemnými alchymistickými symboly je pak jeden
od 15.6.2024 1.8tis
Představa, že kolem nás působí temné síly, se kterými je nutné bojovat, zní jako ze středověku. I dnes se však řada lidí domnívá, že jde o realitu a situace se dokonce zhoršuje. Ani dnes proto lidé neváhají provádět exorcismus. Představujeme případy, kdy se rituál fatálně zvrtl, a oběti přišly o život. Připravili je o něj však démoni, nebo spíše lidská hloupost? [gallery ids="120675,120674,1206
od 14.6.2024 2.3tis
Samovolně se pohybuje, vydává podivné zvuky, vibruje a chová se, jako by ji zevnitř či zvenčí ovládal kdosi inteligentní. Taková je kovová koule rodiny Betzových, která v 70. letech plnila přední stránky novin. Jde o mimozemský artefakt, nebo jen o obyčejný šrot s mimořádnými vlastnostmi?   Vše začíná nešťastnou událostí 26. května 1974.
od 12.6.2024 2.5tis
S ostrovem Kréta je spojena pověst o přízracích skupiny statečných bojovníků za řeckou nezávislost, takzvaných Drosoulitů. Tato legenda se však čas od času zhmotní a místní lidé a turisté skutečně pozorují přízračné vojsko duchů. Máme pro tento podivný výjev nějaké vědecké vysvětlení? Traduje se, že v době druhé světové války natrefila na tento zás
od 12.6.2024 3.3tis
Přestože se pro UFO dávno vžilo označení „létající talíře“, nejčastějším a zároveň nejzáhadnějším typem neidentifikovatelných létajících objektů jsou obrovské trojúhelníky. Ty tvoří celou čtvrtinu všech pozorování. ENIGMA připomíná ty nejpodivnější. Jde o utajenou technologii, nebo návštěvy z vesmíru? [gallery ids="129494,129496,129495,129499,129500,129502,129497,129503,129504,129505,129506,129
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
epochaplus.cz
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,