16. dubna 1945: Na jezeře Poyang mizí japonská nákladní loď Kobe Maru s 200 muži na palubě.
Domů     Rakouský chrám v Mariazell: Cela splněných přání
Rakouský chrám v Mariazell: Cela splněných přání
od 2.4.2024
2.6tis
Může moc Panny Marie a víra v ní skutečně uzdravovat? Děje se tak i v Mariazell? Foto: Pxfuel
270
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Jméno nejslavnějšího poutního místa na jihovýchodě Rakouska je odvozeno od rakouského slova „zelle”, tedy cela. Legenda pamatuje skromnou celu, kterou si zde postavil mnich jménem Magnus.

Ten je v polovině 12. století vyslán do horského kraje v dnešním rakouském Štýrsku, aby duchovně sloužil tamním lidem. Na cestu si odnáší sošku Panny Marie s Ježíškem, kterou sám vyřezal z lipového dřeva. A na zázraky tu lidé nemusejí dlouho čekat!

Může moc Panny Marie a víra v ní skutečně uzdravovat? Děje se tak i v Mariazell? Foto: Pxfuel Mariazell je na první pohled nenápadné malebné městečko, údajně se v něm však odehrávají zázraky. Je to pravda? Foto: Wolfgang Glock - Self-photographed, CC BY 2.0, Wikimedia commons Uzdravení se prý dějí po modlitbě v této bazilice, která je vystavěna právě proto, aby pojala co nejvíce věřících. Co se to tu děje? Foto: C.Stadler/Bwag - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons

První zázrak, který se k místu váže, se odehrává k večeru 21.12. roku 1157. Magnus se blíží ke svému cíli, když mu cestu zatarasí skalní blok. Mnich se proto obrátí v modlitbách k Marii.

Na její přímluvu se skála skutečně rozestoupí a Magnus může pokračovat v cestě. Když dorazí do svého cíle, postaví sošku na pařez a kolem si vybuduje celu, která souží zároveň i jako kaplička. Může být na tomto příběhu pověstné zrnko pravdy?

Bez ohledu na to, zda byla modlitba středověkého mnicha schopna pohnout skalou, dává „Maria v cele” jméno pozdějšímu slavnému poutnímu místu, v jehož zázračnou moc uvěřili i někteří panovníci.

Mariazell je na první pohled nenápadné malebné městečko, údajně se v něm však odehrávají zázraky. Je to pravda? Foto: Wolfgang Glock - Self-photographed, CC BY 2.0, Wikimedia commons
Mariazell je na první pohled nenápadné malebné městečko, údajně se v něm však odehrávají zázraky. Je to pravda? Foto: Wolfgang Glock – Self-photographed, CC BY 2.0, Wikimedia commons

Přízeň významných pánů

Brzy po příchodu Magnuse se krajem začnou šířit zprávy o zázračném vyslyšení modliteb a k cele mnicha přicházejí první poutníci.

Už kolem roku 1200 zde nechává český kníže a moravský markrabě Vladislav Jindřich asi (1160–1222) vystavět první kostel.

Kníže a jeho paní prý byli při návštěvě Matky Boží v Mariazell vyléčeni z těžkých chorob a kostel byl vybudován na znamení díků.

Uherský král Ludvík Veliký (1326–1382) věnuje v roce 1370 poutnímu místu kapli jako dík za slavné vítězství nad svými odpůrci. V průběhu let na místo přijíždějí panovníci a urození pánové z celé Evropy.

Řada z nich pak Mariazell odkazuje cenné dary jako dík za vyslyšení modliteb. Americký historik Hans Christian Erik Midelfort (*1942) upozorňuje, že Mariazell bylo místo, kde údajně několikrát došlo k úspěšnému exorcismu.

„Jeden ze tří pravidelně líčených zázraků během 15. století je exorcismus,” tvrdí Midelfort. Zaznamenána je například událost, kdy „posedlá žena zabila vlastní dítě a svého otce a matku.

Byla přivedena do Mariazell, kde z ní byla vypuzena legie démonů.”  Úspěch místa při vymítacích rituálech naznačuje, že v Mariazell je skutečně přítomna jakási čistá síla, která vypuzuje vše zlé. Může podobně působit i proti nemocem?

Podle Midelforta je zázračných uzdravení zaznamenáno několik. Ve třech případech jde například o nevyléčitelnou epilepsii.

Uzdravení se prý dějí po modlitbě v této bazilice, která je vystavěna právě proto, aby pojala co nejvíce věřících. Co se to tu děje? Foto: C.Stadler/Bwag - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons
Uzdravení se prý dějí po modlitbě v této bazilice, která je vystavěna právě proto, aby pojala co nejvíce věřících. Co se to tu děje? Foto: C.Stadler/Bwag – Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons

Kdo léčí nemocné?

Někteří pamětníci si vzpomínají na případ muže, kterému měla být kvůli rakovinným nádorům amputována celá paže. S poslední nadějí se vydává na pouť do Štýrska, kde se se svou ženou vroucně modlí po tři dny.

Po návratu domů jsou po sundání obvazů rány zcela zhojené a rakovina je pryč. I tehdejší evangelický lékař prý událost označuje za zázrak. Jde o jakousi pozitivní geopatogenní zónu, nebo tu skutečně působí sama Panna Marie?

Přestože v místě nejsou zaznamenána žádná přesvědčivá mariánská zjevení, která by tvrzení o působení Matky Boží podpořila, existuje legenda, na jejímž základě lze zázračnou moc poutního místa Mariazell s Marií bezpečně spojit.

Stopy příběhu vedou do České republiky. V roce 1742 se těžce nemocnému kováři Jakubu Franzovi z moravské obce Lubník ve spánku zjevuje Panna Marie a pobízí jej, aby vykonal pouť do Mariazell. Kovář poslechne a vydá se na cestu.

Ujde však sotva pár kilometrů, když na kopci v Rychnově na Moravě upadne vysílením do bezvědomí. Znovu se však setkává s Matkou Boží a po probuzení se cítí zcela zdráv. Pokračuje tak v cestě a vykoná pouť, ze které se vrací s obrazem Panny Marie Mariazellské.

Ten zavěsí v lese a s rodinou se k obrazu pravidelně chodí modlit. V kraji se traduje, že během modliteb se z místa rozléhají překrásné zpěvy slyšitelné až do pětikilometrové vzdálenosti. Dokládá česká pověst z 18. století působení božských sil v rakouském Mariazell?

Foto: Pxfuel, Wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.4.2024 2.5tis
V mexickém státě Queretaro se nachází městečko Tlacote, které bylo v jednu dobu prakticky každý den v obležení poutníků. Všichni tam stáli frontu na vodu z místního pramene, která prý dokázala hotové zázraky. Jaké bylo pozadí příběhu slavného pramene z Tlacote? A jak to tam vypadá dnes?     Nad malou farmou u městečka Tlacote el Bajo, kter
od 29.3.2024 3.4tis
Britský doktor Edward Bach (1886–1936) rok před svou smrtí prohlásí: „Má práce je u konce. Jsem hotov. Systém je úplný.“ Je však téměř zázrak, že je v té době ještě naživu. Před 19 lety je mu totiž diagnostikovaná rakovina a mnoho lékařů už tehdy prohlašuje, že se blíží jeho smrt.     „Máte rakovinu. Zbývají vám tři měsíce života… Je mi to
od 27.3.2024 2.9tis
Před ikonu Panny Marie v jordánském kostele sv. Jiří pokleká uslzená žena. „Dej, Matko Boží, ať se můj syn uzdraví,“ modlí se. Její jediné dítě je vážně nemocné. Žena proto zamíří před zázračný obraz madony z Madaby, který prý plní přání. Mladé matce se to její vyplní. Syn se jí uzdraví. Jde o náhodu, nebo je ikona skutečně nadána magickou mocí?  
od 26.3.2024 3.6tis
„Tak takhle vypadá smrt,“ myslí si Roger Reynolds, když se mu neotevře ani jeden padák. Nezadržitelně se řítí k zemi. K údivu všech přihlížejících však zůstane naživu. Americký parašutista rozhodně není jediný, komu se podařilo vyváznout ze situace, jež by podle všech předpokladů měla mít fatální následky. Jak to vysvětlit? [gallery ids="117079,117080,117081,117082,117083,117084,117085,117086,1
od 25.3.2024 3.2tis
V případě, kdy zjevení nebo jiný paranormální jev pozoruje více lidí najednou, zvažují badatelé možnost, zda svědkové nepodlehli skupinové halucinaci. Šlo by tak vysvětlit řadu paranormálních jevů s více svědky, nebo jde jen o nutkavou snahu při hledání berliček racionality hmotného světa?    Zejména v případě mariánských zjevení, kdy se pohromadě
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit