21. dubna 2008: Nad americkým Phoenixem se znovu objevují neidentifikovatelné světla.
Domů     Rakouský chrám v Mariazell: Cela splněných přání
Rakouský chrám v Mariazell: Cela splněných přání
od 2.4.2024
2.6tis
Může moc Panny Marie a víra v ní skutečně uzdravovat? Děje se tak i v Mariazell? Foto: Pxfuel
270
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Jméno nejslavnějšího poutního místa na jihovýchodě Rakouska je odvozeno od rakouského slova „zelle”, tedy cela. Legenda pamatuje skromnou celu, kterou si zde postavil mnich jménem Magnus.

Ten je v polovině 12. století vyslán do horského kraje v dnešním rakouském Štýrsku, aby duchovně sloužil tamním lidem. Na cestu si odnáší sošku Panny Marie s Ježíškem, kterou sám vyřezal z lipového dřeva. A na zázraky tu lidé nemusejí dlouho čekat!

Může moc Panny Marie a víra v ní skutečně uzdravovat? Děje se tak i v Mariazell? Foto: Pxfuel Mariazell je na první pohled nenápadné malebné městečko, údajně se v něm však odehrávají zázraky. Je to pravda? Foto: Wolfgang Glock - Self-photographed, CC BY 2.0, Wikimedia commons Uzdravení se prý dějí po modlitbě v této bazilice, která je vystavěna právě proto, aby pojala co nejvíce věřících. Co se to tu děje? Foto: C.Stadler/Bwag - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons

První zázrak, který se k místu váže, se odehrává k večeru 21.12. roku 1157. Magnus se blíží ke svému cíli, když mu cestu zatarasí skalní blok. Mnich se proto obrátí v modlitbách k Marii.

Na její přímluvu se skála skutečně rozestoupí a Magnus může pokračovat v cestě. Když dorazí do svého cíle, postaví sošku na pařez a kolem si vybuduje celu, která souží zároveň i jako kaplička. Může být na tomto příběhu pověstné zrnko pravdy?

Bez ohledu na to, zda byla modlitba středověkého mnicha schopna pohnout skalou, dává „Maria v cele” jméno pozdějšímu slavnému poutnímu místu, v jehož zázračnou moc uvěřili i někteří panovníci.

Mariazell je na první pohled nenápadné malebné městečko, údajně se v něm však odehrávají zázraky. Je to pravda? Foto: Wolfgang Glock - Self-photographed, CC BY 2.0, Wikimedia commons
Mariazell je na první pohled nenápadné malebné městečko, údajně se v něm však odehrávají zázraky. Je to pravda? Foto: Wolfgang Glock – Self-photographed, CC BY 2.0, Wikimedia commons

Přízeň významných pánů

Brzy po příchodu Magnuse se krajem začnou šířit zprávy o zázračném vyslyšení modliteb a k cele mnicha přicházejí první poutníci.

Už kolem roku 1200 zde nechává český kníže a moravský markrabě Vladislav Jindřich asi (1160–1222) vystavět první kostel.

Kníže a jeho paní prý byli při návštěvě Matky Boží v Mariazell vyléčeni z těžkých chorob a kostel byl vybudován na znamení díků.

Uherský král Ludvík Veliký (1326–1382) věnuje v roce 1370 poutnímu místu kapli jako dík za slavné vítězství nad svými odpůrci. V průběhu let na místo přijíždějí panovníci a urození pánové z celé Evropy.

Řada z nich pak Mariazell odkazuje cenné dary jako dík za vyslyšení modliteb. Americký historik Hans Christian Erik Midelfort (*1942) upozorňuje, že Mariazell bylo místo, kde údajně několikrát došlo k úspěšnému exorcismu.

„Jeden ze tří pravidelně líčených zázraků během 15. století je exorcismus,” tvrdí Midelfort. Zaznamenána je například událost, kdy „posedlá žena zabila vlastní dítě a svého otce a matku.

Byla přivedena do Mariazell, kde z ní byla vypuzena legie démonů.”  Úspěch místa při vymítacích rituálech naznačuje, že v Mariazell je skutečně přítomna jakási čistá síla, která vypuzuje vše zlé. Může podobně působit i proti nemocem?

Podle Midelforta je zázračných uzdravení zaznamenáno několik. Ve třech případech jde například o nevyléčitelnou epilepsii.

Uzdravení se prý dějí po modlitbě v této bazilice, která je vystavěna právě proto, aby pojala co nejvíce věřících. Co se to tu děje? Foto: C.Stadler/Bwag - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons
Uzdravení se prý dějí po modlitbě v této bazilice, která je vystavěna právě proto, aby pojala co nejvíce věřících. Co se to tu děje? Foto: C.Stadler/Bwag – Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons

Kdo léčí nemocné?

Někteří pamětníci si vzpomínají na případ muže, kterému měla být kvůli rakovinným nádorům amputována celá paže. S poslední nadějí se vydává na pouť do Štýrska, kde se se svou ženou vroucně modlí po tři dny.

Po návratu domů jsou po sundání obvazů rány zcela zhojené a rakovina je pryč. I tehdejší evangelický lékař prý událost označuje za zázrak. Jde o jakousi pozitivní geopatogenní zónu, nebo tu skutečně působí sama Panna Marie?

Přestože v místě nejsou zaznamenána žádná přesvědčivá mariánská zjevení, která by tvrzení o působení Matky Boží podpořila, existuje legenda, na jejímž základě lze zázračnou moc poutního místa Mariazell s Marií bezpečně spojit.

Stopy příběhu vedou do České republiky. V roce 1742 se těžce nemocnému kováři Jakubu Franzovi z moravské obce Lubník ve spánku zjevuje Panna Marie a pobízí jej, aby vykonal pouť do Mariazell. Kovář poslechne a vydá se na cestu.

Ujde však sotva pár kilometrů, když na kopci v Rychnově na Moravě upadne vysílením do bezvědomí. Znovu se však setkává s Matkou Boží a po probuzení se cítí zcela zdráv. Pokračuje tak v cestě a vykoná pouť, ze které se vrací s obrazem Panny Marie Mariazellské.

Ten zavěsí v lese a s rodinou se k obrazu pravidelně chodí modlit. V kraji se traduje, že během modliteb se z místa rozléhají překrásné zpěvy slyšitelné až do pětikilometrové vzdálenosti. Dokládá česká pověst z 18. století působení božských sil v rakouském Mariazell?

Foto: Pxfuel, Wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 21.4.2024 63
Pod pojmem bilokace se skrývá fantastická schopnost ocitnout se na dvou či více místech současně. Je vůbec něco takového možné? Svědectví o podobných tajemných událostech je celá řada. Dá se taková schopnost získat? Italský biskup a pozdější světec Alfons z Liguori (1696–1787) oznamuje užaslým věřícím, že dnes 22. září 1774 naposledy vydechl p
od 18.4.2024 2.5tis
Nahrávka ze září roku 2012 údajně zachycuje zásah nadpřirozené bytosti, která jistému šťastlivci v poslední vteřině zachránila život. Na Tchaj-wanu žijící spisovatel a ufolog Scott C. Waring odmítá rozšířené tvrzení, že jde o zásah strážného anděla. Průmyslová kamera podle něj zachytila teleportaci a bytost na záznamu je mimozemského původu. Jak se k tomuto názoru badatel dobral?  
od 3.4.2024 2.5tis
V mexickém státě Queretaro se nachází městečko Tlacote, které bylo v jednu dobu prakticky každý den v obležení poutníků. Všichni tam stáli frontu na vodu z místního pramene, která prý dokázala hotové zázraky. Jaké bylo pozadí příběhu slavného pramene z Tlacote? A jak to tam vypadá dnes?     Nad malou farmou u městečka Tlacote el Bajo, kter
od 29.3.2024 3.4tis
Britský doktor Edward Bach (1886–1936) rok před svou smrtí prohlásí: „Má práce je u konce. Jsem hotov. Systém je úplný.“ Je však téměř zázrak, že je v té době ještě naživu. Před 19 lety je mu totiž diagnostikovaná rakovina a mnoho lékařů už tehdy prohlašuje, že se blíží jeho smrt.     „Máte rakovinu. Zbývají vám tři měsíce života… Je mi to
od 27.3.2024 2.9tis
Před ikonu Panny Marie v jordánském kostele sv. Jiří pokleká uslzená žena. „Dej, Matko Boží, ať se můj syn uzdraví,“ modlí se. Její jediné dítě je vážně nemocné. Žena proto zamíří před zázračný obraz madony z Madaby, který prý plní přání. Mladé matce se to její vyplní. Syn se jí uzdraví. Jde o náhodu, nebo je ikona skutečně nadána magickou mocí?  
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
epochaplus.cz
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde