Megaplatanos je malá vesnice na severu Řecka, v geografickém území Makedonie. Turisté tuto oblast vyhledávají především pro návštěvu antických památek či pro reminiscence na starověkého vládce Alexandra Velikého.
V roce 1990 však Megaplatanos zaujal nejen ctitele historie, ale i ufology. Proč?
Řecký Roswell, i tak je Megaplatanos jmenován v seznamech incidentů s UFO. Jde o jasnou narážku na události, ke kterým mělo dojít v Roswellu v Novém Mexiku v roce 1947. Opravdu byla ospalá makedonská víska svědkem havárie UFO?

Pád objektu
Bylo 2. září 1990. Okolo deváté hodiny večerní si několik obyvatel vesnice povšimlo skupiny světel, která se rychle pohybovala po obloze. Jeden z objektů však opustil formaci, podivně manévroval a ztrácel výšku.
Nakonec se zřítil v lokalitě kopce Tympristos několik kilometrů od Megaplatanos. Ostatní neidentifikovatelné létající objekty zamířily k tomuto místu.

Svědkové vypověděli, že dění na obloze začalo připomínat podivnou záchrannou operaci… Později se již lidé osmělili a začali se přibližovat k místu, kde neznámý objekt havaroval. Velmi se však vyděsili, když zde spatřili podivné entity podobné lidem. Bližší popis nebyl možný vzhledem k noční době.
Byla to družice?
Na místo však přispěchali i řečtí policisté, kteří oblast uzavřeli a prozkoumali. Nalezené trosky byly odeslány na blízkou leteckou základnu. Výzkumné a technologické centrum řeckého letectva fragmenty prozkoumalo a 19. října 1990 vydalo závěrečnou zprávu.
Co se z ní lidé dozvěděli? Mělo se jednat o trosky ruského satelitu.

Věc se zdála být uzavřena. Opravdu? Co však ona podivná manévrující světla, která se vydala havarovaný objekt zachraňovat? Jak si vysvětlit pozorování záhadných humanoidních bytostí v místě havárie?
Když si lidé porovnali oficiální zprávu s očitými svědectvími, zbylo jim jediné, a to vzpomenout si na slavný citát připisovaný filozofovi Sókratovi: Vím, že nic nevím.