reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Paranormální jevy
Reinkarnace: Čeká nás další zrození?
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 26.3.2021
4.8tis
500
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

„Byl to hrozný pohled. Kamarád spadl vedle mě do zákopu, všude bylo jen bláto a krev. Nohu měl od stehna roztrhanou…“ Vyprávění válečného veterána má jedinou poskvrnku. Je mu teprve pět let. Všechny informace ale sedí do puntíku.

Naposledy zavřete oči, poslední mělký nádech. O tom, co vás možná čeká hned po smrti, si můžete přečíst na stranách 4 až 6. Co je ale dál? Čeká nás věčný život v nebi, zatracení v pekle, nebo se dočkáme další šance a znovu se narodíme?

Co je dál?

Končí vše smrtí? Anebo se po nějakém čase narodíme znovu, v novém těle a obvykle i na jiném místě? Převtělení neboli reinkarnaci nahrává celá řada zaznamenaných případů, nad kterými zůstává rozum stát. Za jedním z těžko uvěřitelných svědectví se vydáváme do americké Pensylvánie (USA).

V pěti si vzpomene…

Američanka Carol Bowmanová (*1950) vydá roku 1997 knihu Minulé životy našich dětí. Z pultů knihkupectví zmizí takřka okamžitě. Carol nemusí pro inspiraci daleko. Vychází totiž z osobní zkušenosti. Její syn Chase si totiž v pěti letech vzpomene na svůj minulý život a šokuje celé okolí detailním vyprávěním o válečných hrůzách!

Od plyšáků na frontu

Do té doby poklidné dítko, které zajímají nanejvýš autíčka a plyšáci, najednou líčí příběhy plné krve, výbuchů a beznaděje. Dokáže popsat uniformy, zacházení se zbraněmi a dokonce i reálie místa, ve kterém údajně bojoval!

Rodiče jen krčí rameny. Válečnou literaturu doma nemají – ostatně, Chase přečte sotva své jméno – a nejsou si ani vědomi, že by chlapec kdykoliv zahlédl nějaký válečný dokument v televizi.

Převypráví týdny bojů

Uběhnou tři týdny. „To vyprávění bylo tak realistické. Žádné malé dítě by si tohle nedokázalo vymyslet. Převyprávěl nám celé měsíce bojů,“ vzpomíná Carol. Do hlavy se jí začíná vkrádat neodbytná myšlenka. „Říkala jsem si – co když je to pravda?“ Způsob, jak takovou domněnku ověřit, existuje asi jediný:

Zkontrolovat všechna fakta. Carol proto se synovými příběhy zamíří k historikům. Zapíše si naštěstí i důležité podrobnosti.

Děti, které nejsou dětmi

Veteráni i historici kývají souhlasně hlavami. Vyprávění sedí do puntíku. Jak mohl ale Chase takové podrobnosti znát? Carol se začne o podobné případy zajímat a zjistí, že v USA existují i další matky, které trápí podobné, velmi nestandardní dětské chování.

„Nebylo to jen o vzpomínkách, ty děti se z ničeho nic začaly chovat tak dospěle, až vám šel mráz po zádech,“ líčí Carol. Je přesvědčená, že všechny tyto děti vyprávěly skutečné prožitky svého minulého života – a tudíž, že jde o důkaz reinkarnace.

Stačí se vypovídat

Jak ale dopadnou děti, ve kterých se probudí vzpomínky ostřílených vojáků nebo třeba zabitých žen? Odpověď nám prozradí opět Carol: „Ze svých traumat se, stejně jako Chase, po čase vypovídají. Za rok už ani nevědí, že se něco takového stalo, často si to vůbec nepamatují,“ vysvětluje.

Když se Chase svěří se všemi temnými válečnými zážitky, začne být zase normálním malým klukem. A navíc mu zmizí jako mávnutím proutku ekzémy i astma!

Případ k neuvěření

Přijde vám případ Carolinina syna takřka k neuvěření? Ještě kurióznější se odehraje v Indii minulého století! „Jmenuji se Suresh Varma,“ opakuje dospěle znějícím chraplavým hlasem pětiletý Titu. Z ničeho nic mu začne vadit, že je oslovován svým pravým jménem.

A to není zdaleka vše. Nechce bydlet u svých rodičů a trvá na tom, že má vlastní dům – jen o 15 kilometrů dál!

Musím za manželkou!

„Musím jet, čeká na mě manželka, jmenuje se Uma,“ vysvětluje Titu zprvu trpělivě, po několika dnech již velmi zlostně. Otec už má synkových výstřelků plné zuby a raději ho ohne přes koleno. „Nejste moji rodiče!

Nechte mě jít!“ ječí během výprasku pětiletý hoch. Aby předešli dalším hysterickým scénám, u kterých se seběhne celá ves, rozhodnou se rodiče Tita do jeho fantazijního domu zavézt.

Proč jsi prodala auto?

Titu vyskočí z auta a tvář se mu rozzáří štěstím. Neomylně zamíří rovnou do jednoho z domků. V něm sedí žena. Když ho rodiče konečně dostihnou, stojí Titu uprostřed místnosti a ječí na paní domu. „Jasně jsem ti říkal, že Fiata nemáš prodávat!“ Žena, celá v rozpacích z malého chlapce, se jmenuje Uma…

Tam, kde prošla kulka

„Mého Sureshe zastřelili před šesti lety…“ líčí Uma rodičům Tita. Stále je v šoku. Když se zblízka podívá na hocha, málem vykřikne. „Podívejte se, tady,“ ukazuje na Titovo výrazné hnědé mateřské znaménko.

„Přesně tam ho střelili!“ rozpláče se Uma. I tady ale živé vzpomínky brzy odezní a ze Sureshe Varmy v těle malého chlapce bude zase ten bezstarostný Titu…

20 případů, které zamotají hlavu

Nevysvětlitelný Sureshův případ nedá vědcům spát. Kanadský psycholog Ian Stevenson (1918–2007) chce údajným reinkarnacím a podivným vzpomínkám dětí přijít na kloub. Podaří se mu vypátrat další podobné děti!

Popíše je v knize Dvacet skutečných případů reinkarnace, která vyjde roku 1966. Sedm z nich se odehraje také v Indii, tři na Srí Lance, sedm u Eskymáků na Aljašce, jeden v Libanonu a dva v Brazílii.

Stará traumata nerezaví

„Ty děti rozhodně nelhaly,“ míní doktor Stevenson poté, co si dá práci s ověřením všech výpovědí. Objeví mnoho shod. Většině dětem je ve chvíli, kdy se rozpovídají o těchto zážitcích, pět let. Obvykle jde o hrůzné zážitky, se kterými se je těžké vypořádat.

A na 18 z 20 případů, které Stevenson zkoumá, najde stejně jako u Tita výrazné znaménko, defekt kůže či kosti právě v místě, kde došlo ke smrtelnému zranění! Podle psychologa Stevensona jde o nejprokazatelnější případy reinkarnace, jakých se nám může dostat.

Věřit, či nevěřit?

S tím by ale rozhodně nesouhlasila celá řada lidí – od mnohých vědců až po velkou část věřících lidí. Reinkarnace nemá totiž své místo v křesťanství, judaismu, ani islámu. Všechna tato náboženství vnímají život jako neopakovatelnou zkušenost.

Naopak pro Indy Titův případ přílišným překvapením nebyl. Vždyť indická náboženství v čele s buddhismem berou převtělování za samozřejmost. Své místo měla víra ve zrození v novém těle i v Evropě – vždyť v ní věřili i keltští druidové.

Zpátky do masa!

Asi první ucelené učení o reinkarnaci poskytne indický hinduismus, a to zhruba v době, kdy dokončuje antický básník Hésiodos svou Theogonii (O původu bohů). Bavíme se o době přibližně před 2700 lety! Hinduisté ale termín „reinkarnace“ tou dobou samozřejmě ještě neznají.

Vžije se až o celá staletí později. Jeho doslovný překlad z latiny nezní právě lahodně, ale výstižnost mu upřít nelze. Znamená „zpět do masa“.

Je naše „já“ nesmrtelné?

Pokud by vás kořeny hinduistické nauky o převtělování zajímaly více, přečtěte si staroindické Upanišady. Jde o texty z let 800 až 400 před naším letopočtem a jsou součástí hinduistické kulturní tradice.

Dozvíte se, že každý člověk je takzvaným átmanem, tedy nesmrtelným já schopným převtělení, jakousi nadduší, která spěje ke spojení s kosmickým principem zvaným brahma.

Nikdy nevíš, jaké budou plody…

„Jednej v souladu se svou vlastní dharmou (tedy způsobem bytí v harmonii) a nepochybuj. Máš možnost jednat správně, ale nikdy nevíš, jaké plody to ponese.“ To nám pro změnu, pokud jde o reinkarnaci, radí posvátná hinduistická kniha Bhagavadgíta, obsahující na 700 veršů v 18 kapitolách. Dokončena je přibližně kolem roku 200 před naším letopočtem.

Dobrá karma něco stojí

Cílíme-li na Indii a reinkarnaci, nesmíme vynechat slovíčko karma. Jde o indický zákon příčin a následků v podobě dlouhého řetězce neustálého převtělování do takřka libovolných schrán. Nejde ale o nekonečný cyklus.

Cílem je nirvána – osvobození od kolotoče života a smrti v podobě věčného klidu a konce neustálých reinkarnací.

Michaela Holubová

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 966
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]