Zdá se, že je zapotřebí poopravit poučky v učebnicích týkající se historie globálního obchodu. Důvodem mohou být starověké římské mince nalezené v ruinách starobylé pevnosti Katsuren na japonském ostrově Okinawa. Kdo je tam dovezl?
Při archeologickém výzkumu hradu Katsuren bylo objeveno celkem deset římských mincí ze čtvrtého století. Znamená to snad, že by Římané obchodovali i s takto vzdálenou oblastí Asie?
Římané v Japonsku?
Nález římských mincí na Okinawě je skutečnou záhadou.
Ano, předpokládalo se, že římští mořeplavci a obchodníci by mohli mít kontakty v Indii, ale ostrovní Okinawa, to prý nepřicházelo v úvahu… Ačkoli se této myšlence odborníci brání, v úvahu připadá i možnost přímých obchodních kontaktů Říma s východní Asií.
Ostatně, je dobře známo, jak si římská smetánka libovala v luxusním exotickém zboží všeho druhu. Kromě Indie, je římská stopa patrná i na ostrově Srí Lanka.
Spekuluje se i o tom, že se Římané pohybovali též na území dnešního Vietnamu a Číny. V devatenáctém století měly být římské mince objeveny i na území dnešního Thajska a Kambodže.
Poklad až „po letech“
Zatím se nepodařilo v římských pramenech objevit zmínku o tom, že by některý obchodník či námořní velitel doplul na ostrov, jehož popis by odpovídal Okinawě. Teorii o přítomnosti Římanů v této části východní Asie tak nelze potvrdit, ale ani vyvrátit.
Záhadou je rovněž typ mincí nalezených v ruinách pevnosti Katsuren. Nejednalo se totiž o mince, které by měly v době své ražby závratnou hodnotu. Byly to obyčejné „penízky“ ze slitiny mědi vhodné k tomu, aby obíhaly, nikoli, aby tvořily nějaký poklad.
Na straně druhé, pokud si kdosi v pevnosti Katsuren uschoval těchto deset římských mincí jako úložku pro horší časy, byl by asi spokojen s jejich zhodnocením.
Po letech se z nich stal poklad. Navzdory všem inflačním spirálám a finančním otřesům za posledních šestnáct století, se současná hodnota těchto deseti římských penízků nyní odhaduje na sto tisíc dolarů.