22. července 1933: George Spicer se svou ženou spatří u skotského jezera Loch Ness tvora, jehož pak detailně popíší novinám, čímž vzniká označení „Lochneská příšera“.
Domů     Rituální boje Tinku: Neškodná folklórní zábava, nebo smrtící zápas?
Rituální boje Tinku: Neškodná folklórní zábava, nebo smrtící zápas?
od 1.7.2024
3.2tis
Je tinku skutečně jen tradicí nebo skutečnou krvavou řežbou, při níž se vyřizují účty?
331
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Už odnepaměti se ulice a náměstí bolivijských měst mění v rejdiště bizarně oděných mužů tančících v podivném bojovém rytmu. Je to jarní folklór, který má svou tradici a přináší lidem dobrou úrodu, tvrdí zastánci této rozporuplné zábavy.

Podle jiných se však nejedná o nic jiného než o krvavou řež, která postrádá pravidla a umírají při ní lidé! Pravdou je, že při rituálech tinku létají vzduchem nejen pěsti, ale také kameny!

Je tinku skutečně jen tradicí nebo skutečnou krvavou řežbou, při níž se vyřizují účty? Jak to, že jsou si účastníci těchto bojů tolik ochotní ublížit? V čem spočívá smysl a tajemství bojů tinku? Proč dosud nikdo neprozradil, proč vlastně k rituálu stále dochází?

Z hor se ozývá zvuk Panovy flétny (jako první na ni hrává řecký bůh pastýřů a stád, Pan) a dusot příchozích. Noha střídá nohu a podmanivé tóny z  bambusových píšťalek napovídají, že se chystá něco velkého.

Hlavní náměstí bolivijské obce Macha (asi 75km severně od města Potosí) se postupně plní muži, kteří odkládají vše nepotřebné a zaujímají předem domluvený postoj. Chystají se tančit v příjemném květnovém slunci.

Budou však také předstírat zápas, který se během chviličky zvrhne v opravdovou vřavu. To ovšem domorodci popírají a tvrdí, že průběh těchto „slavností“ je zcela mírumilovný.

Jak to, že jsou si účastníci těchto bojů tolik ochotní ublížit?
Jak to, že jsou si účastníci těchto bojů tolik ochotní ublížit?

Setkání, nebo sekání?

Rituální boje tinku se dříve konaly vždy první týden v květnu na území dnešní Bolívie, Peru a Ekvádoru. Jejich tradice se však v současnosti dochovala pouze v Bolívii. Co výraz tinku vlastně znamená?

Italský jezuitský misionář Ludovico Bertonio (1552–1625) už ve středověku tvrdí, že slovo pochází od andského etnika Aymarů a dá se vyložit jako „přinášející pažím fyzického střetu při setkání mezi dvěma znesvářenými armádami“!

Podle některých svědeckých výpovědí jsou při rituálu tinku k vidění biče, praky, a dokonce dlaně zabalené do tkaniny s nalepenými střepy! Téměř každoročně proto několik tanečníků zahyne.

„Bolivijská folklorní obdoba Klubu rváčů ve městě Macha si v roce 2010 vyžádala dva životy,“ přiznává český novinář Adam Hájek na serveru idnes.cz.

Při pátrání po materiálech o rituálech tinku lze navíc narazit na mnohé zrušené nebo úmyslně vymazané internetové stránky. Je to pouhá náhoda, nebo kdosi zametá stopy po děsivých bojích?

V čem spočívá smysl a tajemství bojů tinku?
V čem spočívá smysl a tajemství bojů tinku?

Bohyně jako záminka?

V některých dochovaných bolivijských pramenech se dočteme, že při rituálních bojích tinku jde především o prolitou krev! Touto životadárnou tekutinou se má totiž během rituálu zajistit přízeň incké bohyně plodnosti Pačamamy.

Tato mytologická Matka Země se však v obecně známých knihách vyskytuje spíše jako mírumilovná bohyně, kterou jako oběť uspokojí jídlo, hořící svíce a zápalné obětiny. K čemu tedy ty krvavé orgie?

Proč dosud nikdo neprozradil, proč vlastně k rituálu stále dochází?
Proč dosud nikdo neprozradil, proč vlastně k rituálu stále dochází?

Zabíjejí se kvůli půdě?

Podle některých zdrojů můžeme rituální střety tinku spojovat s letitými klanovými spory o půdu, které se řeší na pozadí folklórního svátku. Ovšem zdá se, že v tomto případě jde ještě o mnohem víc, protože během tinku prokazatelně úřaduje smrt!

Přestože tento fakt příznivci květnového rituálu nepopírají, stále trvají na tom, že se v první řadě jedná o oslavný taneční rituál.

Pokud tedy vezmeme v potaz všechny skutečnosti, musíme konstatovat, že v bolívijských horách se každoročně odehrává obřad, který nešetří na životech. Ovšem my stále nevíme proč.

Tajemství totiž uchovávají pozůstalí, kmenové autority a v neposlední řadě i budoucí oběti!

Foto: Francesco Alesi, Internazionale (Italy)
Související články
od 22.7.2024 705
Archa úmluvy má být truhlou obsahující nejcennější židovské náboženské předměty včetně desek s Desaterem přikázání. Její současné umístění je neznámé. Badatelům pod vedením amerického experta na Bibli a archeologii Scotta Striplinga se však nedávno podařilo dostat na horkou stopu!     Archa úmluvy je v hledáčku amatérských i profesionálníc
od 21.7.2024 1.7tis
Je patronem námořníků i potápěčů. Jeho cesty po moři mu ostatně vynesly přídomky „Mořeplavec“ nebo „Navigátor“. Svatý Brendan (484-577), irský světec a jeden z dvanácti irských apoštolů. Traduje se, že při svých cestách mohl doplout až k americkému kontinentu. Co o tom víme? Zpráva o jeho dobrodružném putování Atlantikem se dochovala v textu z desá
od 20.7.2024 2.1tis
Ovčí střívko není právě ta nejspolehlivější ochrana. Ženy „volného řemesla“ však ve středověku dobře vědí, jaké „čarodějné bejlí k zatrávení plodu užívati“...     Dle receptu klášterní medicíny z bavorského Würzburgu z 14. století „Popíjení hořčiny, která obsahovala snítku vratiče, dvě hrsti převařeného řešetláku a jehličí ze chvojníku“, p
od 18.7.2024 3.0tis
Exorcismus není jen rituál z temného středověku. Římskokatolická církev ho vykonává i v současnosti. Opravdu ale vymítání zahání ďábla? Nebo lze všechny případy údajného posednutí vyřešit s pomocí lékařské vědy?     Americký démonolog Ralph Sarchie patří mezi zastánce exorcismu. Po rozhovorech s mnoha kněžími dojde k závěru, že vymítání s
od 18.7.2024 3.6tis
„Vystupte z řady všichni, kdo prosíte o uzdravení,“ vyzývá kazatel početné shromáždění na stadionu. Lidé před něj vyvezou několik nemocných na invalidním vozíku. Muž se dlouze modlí a chromí najednou vstanou. Svědci v tom vidí důkaz, že kazatel má od Boha nadání léčit. Ostatní jen divadlo a podfuk na obecenstvo. Opravdu může víra propůjčovat mimořádné schopnosti? [gallery ids="131873,131872,131
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Černý kašel: Probuzený zabiják!
epochaplus.cz
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte.
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225