reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Vesmír a technologie
Roswellský incident znovu ožívá: Objeveno dosud neznámé svědectví
Filip Appl
od Filip Appl 27.2.2022
1.4tis
Objevila se nová stopa k dění v Roswellu? Foto: Blurz/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
162
SDÍLENÍ
1.4tis
ZOBRAZENÍ

Druhá světová válka je minulostí, ale obyvatelé Spojených států amerických mají ke klidu daleko. Rýsuje se nový konflikt a paranoia před agenty Sovětského svazu začíná postupně růst. A nejen ta. Před 75 lety, v roce 1947, se odehrála jedna z nejtajuplnějších událostí v historii země:

tzv. Roswellský incident.

Objevila se nová stopa k dění v Roswellu? Foto: Blurz/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Údajné trosky z místa dopadu. Foto: The University of Texas/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Mnozí stále věří, že Američané z trosek vyzvedli mimozemšťana. Foto: TravelingOtter/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Pozorování neidentifikovatelného létajícího objektu asi 127 kilometrů od města Roswell následoval údajný dopad neznámého tělesa na pozemek rančera Williama Brazela a vzápětí podivné vyšetřování plné zamlčovaných informací a nejasných výsledků.

Dnes, po těch 75 letech, přibyl další střípek do mozaiky skutečných událostí, konspiračních teorií a spekulací, které jsou s tím vším spojené. V pozůstalosti amerického nukleárního fyzika, ufologa a publicisty Stantona T.

Friedmana (1934–2019) byl totiž nově objeven dosud neznámý dopis zaslaný synem jednoho z vojáků, kteří byli vyslání na místo havárie. „Mám očité svědectví, které mi předal můj otec. Mám také relevantní listinné důkazy, které mi zanechal a které byste měl prozkoumat,“ píše se v onom dopise.

Údajné trosky z místa dopadu. Foto: The University of Texas/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

JE PRAVÝ?

Autor dále píše o samotném svědectví. Jeho otec mu prý popsal, že se trosky nepodobaly ničemu, co předtím viděl, a to i přesto, že byl jako vojenský mechanik dobře obeznámen s proudovými motory a dalšími technologiemi tehdejší doby.

„Všechno to bylo vyrobené z podivné kovové slitiny, kterou nazval ´unobtanium´ – velmi lehké a pevné,“ píše Friedmanovi muž, kteří se představil pouze pod jménem Shawn. A i další části obsahují zajímavé informace.

Shawnův otec prý hovořil také o kovových polohovacích sedadlech velikosti dítěte se zářezy pro všechny části těla a nakonec prý také o spatření tří malých těl, která byla rychle naložena do letadla k přepravě na neznámé místo.

Mělo jít o „malé a křehké“ humanoidy s šedivou kůží, bez uší, úst nebo očních víček. „Otec tvrdil, že on a zbytek posádky byly následně vyslýcháni zpravodajskými agenty. Byli donuceni podepsat dohodu o mlčenlivosti, která bude vymáhána pod trestem rovnajícím se trestu za zradu,“ dodává Shawn.

Může toto nově objevené ale 75 let staré svědectví změnit pohled na celý Roswellský incident? To zřejmě záleží, zda se pravost dopisu a jeho věrohodnost podaří ověřit.

Mnozí stále věří, že Američané z trosek vyzvedli mimozemšťana. Foto: TravelingOtter/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 28.6.2022 1.7tis
Vývoj robotů jde dopředu skutečně mílovými kroky. Dokládá to i oznámení miliardáře Elona Muska, šéfa americké společnosti Tesla. Právě ta nyní vyvíjí nového humanoidního robota jménem Optimus. Optimus má měřit 173 centimetrů a vážit 57 kilogramů. Je naprogramován tak, aby se dokázal orientovat v prostoru a plnit jednoduché povinnosti. Pomáhat by měl v továrnách a […]
od Mirek Brát 25.6.2022 1.7tis
Díla romanopisce Julese Verna udivují i v moderní současnosti množstvím faktografie, vizionářským přístupem a bohatstvím témat. Někteří badatelé se však domnívají, že je mezi řádky textu ukryté i cosi navíc. Konkrétní romány jsou dokonce spojovány se záhadou templářského pokladu. Jules Verne byl nejen skvělý vypravěč, který do svých děl umně začlenil mnoho technických a vědeckých poznatků. […]
od Mirek Brát 24.6.2022 821
Některé regiony, aby lapaly pocestného na večeři a nocleh rybářskou sítí. Jiné čelí celosvětové invazi záhadologů. Legendární Oblast 51 za „velkou louží“ zná asi většina z nás. A co takhle její evropský protějšek, kterým může být i francouzská vesnice Rennes-le-Château? V obci žije necelá stovka obyvatel. Každý rok sem však přijíždějí desítky tisíc lidí ze všech […]
od Mirek Brát 23.6.2022 1.7tis
Kde je voda, tam může být život. Tak zní ve zjednodušené podobě vědecká poučka. První molekula života se vykulila na souš právě z oceánu. I z toho důvodu je dávána možná existence živých organismů mimo naši planetu do souvislosti s vodním prostředím. Kde hledat ve vesmíru vodu? Voda ve vesmíru existuje. Najdeme ji v mezihvězdných […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 3.1tis
Pruhy zcela obyčejné, nebo mající hlubší význam? Takovou otázku si pokládá veřejnost při pohledu na snímky ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter.   Tmavé i světlé svažující se pruhy (tvarem připomínající pánskou kravatu) se na Marsu vyskytují především v oblasti Arabia Terra. Klesající pruhy jsou většinou malé útvary o délce maximálně několika stovek metrů. Americké profesorky […]