3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Roswellský incident znovu ožívá: Objeveno dosud neznámé svědectví
Roswellský incident znovu ožívá: Objeveno dosud neznámé svědectví
od 27.2.2022
1.4tis
Objevila se nová stopa k dění v Roswellu? Foto: Blurz/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
162
SDÍLENÍ
1.4tis
ZOBRAZENÍ

Druhá světová válka je minulostí, ale obyvatelé Spojených států amerických mají ke klidu daleko. Rýsuje se nový konflikt a paranoia před agenty Sovětského svazu začíná postupně růst. A nejen ta.

Před 75 lety, v roce 1947, se odehrála jedna z nejtajuplnějších událostí v historii země: tzv. Roswellský incident.

Objevila se nová stopa k dění v Roswellu? Foto: Blurz/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Údajné trosky z místa dopadu. Foto: The University of Texas/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Mnozí stále věří, že Američané z trosek vyzvedli mimozemšťana. Foto: TravelingOtter/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Pozorování neidentifikovatelného létajícího objektu asi 127 kilometrů od města Roswell následoval údajný dopad neznámého tělesa na pozemek rančera Williama Brazela a vzápětí podivné vyšetřování plné zamlčovaných informací a nejasných výsledků.

reklama

Dnes, po těch 75 letech, přibyl další střípek do mozaiky skutečných událostí, konspiračních teorií a spekulací, které jsou s tím vším spojené.

V pozůstalosti amerického nukleárního fyzika, ufologa a publicisty Stantona T. Friedmana (1934–2019) byl totiž nově objeven dosud neznámý dopis zaslaný synem jednoho z vojáků, kteří byli vyslání na místo havárie.

„Mám očité svědectví, které mi předal můj otec. Mám také relevantní listinné důkazy, které mi zanechal a které byste měl prozkoumat,“ píše se v onom dopise.

Údajné trosky z místa dopadu. Foto: The University of Texas/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Údajné trosky z místa dopadu. Foto: The University of Texas/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

JE PRAVÝ?

Autor dále píše o samotném svědectví. Jeho otec mu prý popsal, že se trosky nepodobaly ničemu, co předtím viděl, a to i přesto, že byl jako vojenský mechanik dobře obeznámen s proudovými motory a dalšími technologiemi tehdejší doby.

reklama

„Všechno to bylo vyrobené z podivné kovové slitiny, kterou nazval ´unobtanium´ – velmi lehké a pevné,“ píše Friedmanovi muž, kteří se představil pouze pod jménem Shawn. A i další části obsahují zajímavé informace.

Shawnův otec prý hovořil také o kovových polohovacích sedadlech velikosti dítěte se zářezy pro všechny části těla a nakonec prý také o spatření tří malých těl, která byla rychle naložena do letadla k přepravě na neznámé místo.

Mělo jít o „malé a křehké“ humanoidy s šedivou kůží, bez uší, úst nebo očních víček. „Otec tvrdil, že on a zbytek posádky byly následně vyslýcháni zpravodajskými agenty.

Byli donuceni podepsat dohodu o mlčenlivosti, která bude vymáhána pod trestem rovnajícím se trestu za zradu,“ dodává Shawn. Může toto nově objevené ale 75 let staré svědectví změnit pohled na celý Roswellský incident? To zřejmě záleží, zda se pravost dopisu a jeho věrohodnost podaří ověřit.

Mnozí stále věří, že Američané z trosek vyzvedli mimozemšťana. Foto: TravelingOtter/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Mnozí stále věří, že Američané z trosek vyzvedli mimozemšťana. Foto: TravelingOtter/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.5tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap