Skip to content

Rozestoupilo se před Mojžíšem moře? Archeologové tvrdí, že ano!

Židé pod vedením Mojžíše prchají z egyptského otroctví do země zaslíbené. Moře se před nimi rozestoupí a jen, co dojdou na druhý břeh, zase se zalije a pohltí egyptskou armádu, která je pronásleduje. Tento biblický příběh je ještě nedávno považován za nesmysl.

Jenže poslední archeologické nálezy dokazují, že se skutečně odehrál!

Kniha Exodus známá též jako 2. kniha Mojžíšova, líčí dramatické události spojené s odchodem Izraelitů z Egypta. Jejich spasitelem se stává Mojžíš (asi 13. stol. př. n. l.), jemuž se v hořícím keři zjeví Bůh a nařídí mu osvobodit izraelský lid z egyptského otroctví a převést jej do země zaslíbené.

Po neúspěšném vyjednávání s faraónem, který na propuštění Židů nepřistoupí, stihne Egypt deset ran a izraelité jsou Mojžíšem vedeni přes poušť k Rudému moři.

V patách jim je faraonova armáda. Když Židé dojdou až k břehům Rudého moře, jeho hladina se náhle rozestoupí a uprchlíci jej přejdou suchou nohou. Jejich pronásledovatele však stihne krutý osud. Když se vydají stejnou cestou, moře se nad nimi uzavře a faraonova armáda skončí pohřbena pod hladinou na věky.

Dlouhou dobu se tento příběh jeví jako nereálná smyšlenka. Avšak pozdější nálezy v Akabském zálivu dokazují jeho autenticitu. Jak se tento zázrak mohl odehrát?

Rozestoupení moře před Mojžíšem bylo už mnohokrát ztvárněno.

Nesporné důkazy na dně moře

Desítky let pátrají amatérští badatelé i odborníci dychtící prokázat pravdivost biblických příběhů po důkazech Mojžíšovy dramatické poutě. Pečlivé studium vodítek v Exodu dovede v roce 1978 amerického archeologa a dobrodruha Ronalda Eldona Wyatta (1933–1999) do Nuweiby k Akabskému zálivu.

V pozdějších letech je prozkoumán úsek o rozloze asi 2,5 km v hloubkách od 18 do 60 metrů. Na mořském dně jsou nalézány vzácné artefakty dokazující, že se tudy egyptská armáda skutečně pokoušela projít.

Lidské a koňské kostry, vozové korby či kola dvoukolových vozů leží roztroušená a obrostlá korálem na obou stranách Rudého moře.

Kostry jsou už zkamenělé, a proto nelze provést datování uhlíkovou metodou. Kola vozů však zcela odpovídají konstrukcím staroegyptských dopravních prostředků, jak je známe z dobových kreseb i dalších archeologických nálezů.

Není nejmenší pochyb, že právě zde, mezi Nuweibskou pláží a břehy dnešní Saudské Arábie, se před stovkami let skutečně odehrává utopení faraonovy armády. Jak k této události ale mohlo dojít?

Nuweiba

Pomohla Izraelcům sopka?

Věřící nálezy chápou jako potvrzení pravdivosti biblického příběhu. Vědci však v bádání neustávají. Stojí totiž před nelehkým úkolem vysvětlit, jak se mohlo moře rozestoupit, aby později armádu zalilo.

Hloubka moře je nejnižší právě v místech, kde jsou egyptské vozy nalézány. Možná za touto biblickou záhadou stojí pouze neobvykle silný odliv.

Americká geoložka Barbara Sivertsenová z Chicagské univerzity má ale jiný názor. Z utopení armády viní výbuch sopky v Egejském moři, k němuž dochází kolem roku 1450 př. n. l. Výbuch podle ní vyvolává řadu velkých vln tsunami, díky nimž se vody rozestoupí a později zase zavřou.

„Moje hypotéza tyto události rozhodně vysvětluje lépe než jiné,“ obhajuje své myšlenky. S tím ale někteří vědci nesouhlasí. K tsunami totiž dochází náhle, hladina moře by se měla vrátit do původního stavu dříve, než by ji Izraelité stihli přejít.

Způsobil vše výbuch podmořské sopky?

Koho armádu ve skutečnosti pronásledoval?

Nález utopené faraonovy armády je nezpochybnitelný. Je to však dostatečným důkazem, že před armádou přes otevřené moře přešel celý židovský národ? Tuto otázku si klade také Sivertsenová. Sama se domnívá, že tomu tak nebylo.

Podle ní je dramatický popis přechodu Izraelitů přes moře jen sloučením dvou různých událostí. Židé z Egypta skutečně odcházejí, ale před faraonovo armádou prý prchá jen skupinka židovských vězňů, a ne celý národ.

Pokud by tomu tak skutečně bylo, mohla by hypotéza Barbary Sivertsenové o poklesu hladiny vlivem tsunami být pravdivá. V tomto případě by totiž nebylo vyloučeno, že ani židovští uprchlíci nedosáhli druhého břehu a moře je pohřbilo společně s armádou.

Foto: dustoffthebible.com, thinglink.com, http://traveluxeg.com, http://cache.boston.com, Video: youtube.com (CircumciseYourHeart)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

CEITEC přilákal špičkového zahraničního vědce na VUT
21stoleti.cz

CEITEC přilákal špičkového...

Výzkum Erica D. Glowacki je přímo motivovaný...
Stala se Cosima Lisztová služkou sobeckého skladatele?
epochaplus.cz

Stala se Cosima Lisztová...

Cosima Lisztová je dcerou hudebního skladatele Ference Liszta . Nemá ale...
Prezident Johnson: Zval si drsňák z Texasu návštěvy na toaletu?
epochalnisvet.cz

Prezident Johnson: Zval si...

Poradce pro národní bezpečnost se cítí nepříjemně....
Posilujte svoji paměť
nasehvezdy.cz

Posilujte svoji paměť

Udržet si bystrého ducha, dobrou paměť a mladistvý...
Hrad Houska a Máchův dopis: Obyčejný podvrh?
epochanacestach.cz

Hrad Houska a Máchův dopis:...

Hrad Houska se těší...
Poslední chronograf Sinn 158 v nabídce
iluxus.cz

Poslední chronograf Sinn 158...

Pěti sty kusy limitovaná edice chronografů s číselným...
Cyklón Nargis: Nejničivější v historii
epochaplus.cz

Cyklón Nargis: Nejničivější...

Vítr hučí rychlostí 250 km za hodinu. Mrazivý...
Sprchování nejen pro dokonalou hygienu
rezidenceonline.cz

Sprchování nejen pro...

Z pohledu spotřeby vody patří k nejúspornějším způsobům...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
epochalnisvet.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Turistický průvodce Prahou roku 1780: Uvítají vás kupy odpadků i nová promenáda
epochanacestach.cz

Turistický průvodce Prahou roku...

Anglický turista...
Využijte sílu kofeinu
nasehvezdy.cz

Využijte sílu kofeinu

Kofein je skvělý přírodní stimulant, který dokáže...
Obezita jako rizikový faktor
21stoleti.cz

Obezita jako rizikový faktor

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO)...