Delfinárium v ruském Vladivostoku oznámilo v roce 2021 světu, že nabízí novou službu: terapii s delfíny. Roli „lékařů“ v něm převzalo kvarteto černomořských delfínů skákavých.
Právě Černé moře bylo totiž kolébkou sovětských a později i ruských projektů na využití delfínů. Bohužel však nejen pro civilní, ale zejména vojenské projekty.
„Mořská kasárna“
Stanice na výcvik delfínů pro vojenské mise fungovala například na sovětské námořní základně Balaklava na Krymu.
Impulsem k povolání delfínů do „mořských kasáren“ byl výbuch bitevní lodi Novorosijsk v krymském Sevastopolu v roce 1955. Byly to časy studené války a sovětské vrchní velení si bylo jisté, že se jednalo o diverzní akci ze strany NATO. Vědci a biologové povolali k odvodu černomořské delfíny.
Cizí plavce měli delfíni zneškodňovat speciální ampulí s oxidem uhličitým. Když trénovaný delfín narazil na potápěče – diverzanta, vpravil mu pomocí ampule připevněné na rypci do těla plyn. Ten tělo potápěče nafoukl a přinutil tak k nedobrovolnému vynoření. V jiném případě se hovoří přímo a ampulích s jedem.
Do íránských uniforem
Po rozpadu Sovětského svazu byl vojenský výzkum výrazně redukován a řada vojenských delfinárií zrušena. Ze speciálně trénovaných delfínů se stal v 90. letech minulého století i zajímavý vývozní artikl.
Více než dvě desítky těchto savců v mariňácké uniformě si například od chaosem zmítaného sovětského impéria koupila armáda Íránu.
Mirek Brát, foto autor