Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Pátrání po živých dinosaurech: K vidění prý jsou v Amazonii i Africe

Dinosauři. Jejich rozměry, životní způsoby, a dokonce i možnosti vymření vzbuzují spoustu otázek. Na některé dokáže odpovědět moderní věda, za jinými se stále skrývá velké množství nejasností a záhad.

Co jsou vědci schopni doložit a jaké příběhy se tradují mezi lidmi?

Nejnovější poznatky o katastrofě, která postihla Zemi před více než 60 miliony let, poukazují na to, že celý proces nebyl zdaleka tak rychlý a plošný, jak se původně myslelo. Český spisovatel a kryptozoolog Jaroslav Mareš (*1937) má ohledně existence prehistorických tvorů jasno: „Dinosauři s námi dlouho hráli potměšilou hru na schovávanou… Dnes jich na Zemi existuje více druhů, než je druhů savců.

Jen jsme netušili, že jde o dinosaury. Byli jsme zvyklí nazývat je ptáky.“ Ptáci ale nejsou přímými potomky dinosaurů, ale pouze jejich blízkými příbuznými. Dlouhá léta se předpokládalo, že evoluční linie dinosaurů je výhradně spojena s plazy, současné vědecké poznatky ale ukazují také na opeřence!

Odkazem na společnou vývojovou větev má být nejen stavba těla, ale i tvrdá skořápka vajec. Jako příklad může sloužit i přítomnost opeření u druhů, jako je Velociraptor nebo Microraptor. Názory vycházející ze srovnávání podobností jsou přitom podpořeny výsledky laboratorních výzkumů, které provádí současná americká paleontoložka Mary Higby Schweitzer.

Hadrosauři (alespoň někteří) na čas velké vymírání zřejmě přežili. Svědčí o tom kosterní nálezy. FOTO: Jim, the Photographer from Springfield PA / Wikimedia Commons – CC BY 2.0
OÁZA PŘEŽIVŠÍCH

Podle amerických paleontologů Johna Keitha Rigbyho a Jamese E. Fassetta mohly nejen vybrané druhy, ale snad i celé populace být schopny po pohromě různě dlouho přežívat. A to platí i pro dinosaury! Domnívají se proto, že je možné hovořit nejen o existenci druhohorních, ale také třetihorních ještěrů.

Oba vědci své úsudky formují na základě nálezů z terénních výzkumů. Rigby nachází fosilní pozůstatky na šesti různých místech v oblasti Hell Creek (Montana, USA) ve vrstvách, které bezpochyby patří do období třetihor.

Domnívá se proto, že dinosauři žijí na severozápadě USA ještě po katastrofě. Mnohem dál jde James Fassett, který svůj názor vyvozuje ze sledování skupin hadrosaurů (tzv. kachních dinosaurů), které mají existovat ještě půl milionu let po neštěstí.

Své domněnky podporuje výzkumy v oblastech Nového Mexika v krajině Ojo Alamo Sandstone. Podle Fassetta mají právě tam dinosauři vzdorovat v izolované oáze, která jim poskytuje prostor pro přežití ještě na statisíce let.

Jak se na názory Rigbyho a Fassetta dívají ostatní paleontologové? Odmítají je! Fosílie se sice nacházejí ve vrstvách pocházejících z období po velkém hynutí, mohly se však do nich dostat dodatečně, například během zemětřesení nebo při povodních.

Výsledky chemické analýzy kostí, které provedl tým vědců z University of Alberta ale dokazují, že pozůstatky jsou skutečně třetihorní.

Mokele mbembe skutečně nejvíc připomíná dinosaura. Ale existuje? FOTO: JNL / Wikimedia commons – volné dílo

SKUTEČNOST NEBO LEGENDA?

Už začátkem poslední čtvrtiny 18. století se dostávají do Evropy první příběhy, které popisují život mimořádně podivných zvířat v bažinách afrických a amazonských pralesů. Vedle tajemství schovaných v neprostupných houštinách jde o informace pocházející z obrovských planin a pouští Asie.

„Zvíře má hnědošedou barvu a hladkou kůži, je velké jako slon, nejméně však jako hroch. Má prý dlouhý a velmi ohebný krk a pouze jediný zub,“ zaznamenává německý cestovatel a kapitán Ludwig Freiherr von Stein (1868–1934) popis tajemného tvora z Afriky.

Domorodci ho nazývají mokele mbembe. Podle svědectví má jít o gigantického živočicha žijícího v nepřístupných mokřinách. Vyskytovat se má v částech Konga a Gabonu. Několik málo jedinců má být rovněž spojeno s okolím tajemného jezera Télé na severovýchodě Konga.

Reportéři britské stanice BBC se za pravdou vydají několikrát. V dokumentárním filmu o bájné africké fauně a flóře z roku 2001 zpovídají konžské domorodce. A dotazovaní označí za mokele mbembe fotografickou podobiznu nosorožce.

Tomu ale přece starší popis tajemného tvora vůbec neodpovídá! Nemohlo by jít spíše o emela n-tokou, bájného nosorožce s ještěřím ocasem? Jde snad o vzpomínku na zvíře na pokraji vyhynutí a vychází vyprávění z pamětí na doby, kdy černým kontinentem ještě volně pobíhala stáda nosorožců?

Titanoboa. Obří vyhynulý had. Nebo ještě někde žije? FOTO: Ryan Quick / Wikimedia Commons – CC BY 2.0
HADI AMAZONIE

Tajemné příběhy pocházejí také z amazonské divočiny. V jejích útrobách má žít obrovitý živočich, kterému se přezdívá sachamama. Matka džungle, jak zní v překladu jméno tvora, má podle popisů údajných očitých svědků podobu obrovitého hada, nebo dokonce slimáka.

Indiáni z Peru, kteří v existenci tvora neustále věří, udávají, že má dosahovat neuvěřitelných rozměrů. Podle jejich popisu jde o plaza zhruba 40 metrů dlouhého! Jakkoliv zní vyprávění o obrovském hadu neuvěřitelně, minulost dává historkám za pravdu.

V dějinách je možné nalézt tvora podobného ražení. Obří had z čeledi hroznýšovitých s názvem Titanoboa cerrejonensis žil zhruba před 60 miliony let! Zpráva o nálezu kosterních pozůstatků v kolumbijském uhelném dolu před třemi lety oblétla celý svět.

Podle paleontologů pochází hadí rekordman ze starších třetihor a pyšní se úctyhodnou délkou 13 metrů. Výpočty zkoumající jeho přibližnou šířku a váhu udávají, že v nejširším místě těla mohl měřit více než jeden metr a vážit více než jednu tunu.

Jak je ale možné, že by domorodé kmeny znaly zvíře, které žilo před desítkami milionů let? Podobnost dinosaurům vykazují také další zvířata afrického, amerického i asijského původu. Místní popisují existenci tvora s názvem čipekve a emela n-touku.

Někdy mluví o zvláštním typu afrického lesního slona, jindy zase o zvláštním krokodýlu. Mezi čínskými národy dodnes panuje víra v existenci draků a obřích ještěrů. Jsou tyto příběhy dokladem existence záhadných tvorů, nebo spíše bujné lidské fantazie?

Ostatně proč pocházejí nejčastější zvěsti o nich právě z oblastí, kde je možné nalézt také nejvíce zkamenělin a památek po těchto pravěkých gigantech? Mohli žít dinosauři delší dobu než se obecně míní?

Autorka: Eva Lacinová

Foto: Wikimedia commons, úvodní foto Pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články az rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čistá a ekologická domácnost, co má styl
iluxus.cz

Čistá a ekologická...

Eko drogerie je fenomén, nad kterým prostě nemůžete zavírat...
Švýcarsko: Země lanovek a železnic
epochanacestach.cz

Švýcarsko: Země lanovek a...

Švýcarsko je stát...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Předstírá lásku, aby vzbudila žárlivost?
nasehvezdy.cz

Předstírá lásku, aby vzbudila...

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) je...
Záhada jehněčí lebky pod lidskou tváří: Pozůstatek dávného magického rituálu?
epochalnisvet.cz

Záhada jehněčí lebky pod lidskou...

Bezmála půl století si ruští archeologové...
Proč se Plodková tolik vyhýbá svatbě?
nasehvezdy.cz

Proč se Plodková tolik...

Jsou spolu už mnoho...
Když chcete, na každém se najde škraloup!
skutecnepribehy.cz

Když chcete, na každém se...

S manželem jsme byli...
Vertikální relaxace v koupelně
rezidenceonline.cz

Vertikální relaxace v koupelně

Tropický déšť jemně masíruje unavené tělo, smysly...
Zbořme mýtus MP3, můžete mít víc
21stoleti.cz

Zbořme mýtus MP3, můžete mít...

Máme pocit, že mezi většinovým vzorkem...
Mata Hari: Nejslavnější špionka, která nikdy žádné informace nedodala
epochaplus.cz

Mata Hari: Nejslavnější...

Je 15. října 1917. První světová válka trvá...
Využití virtuální reality pro plánování a simulaci vojenských misí
epochaplus.cz

Využití virtuální reality pro...

Unikátní systém, kombinující využití virtuální...
Trápí vás bromodóza?
panidomu.cz

Trápí vás bromodóza?

Nejde o nic jiného než o výrazný zápach nohou....