Skip to content

Rusko uzavřelo vyšetřování zkázy Djatlovovy expedice, výpravu prý zabila lavina

Rusko před časem znovu otevřelo vyšetřování záhadného úmrtí členů expedice k uralské Hoře mrtvých. Vyšetřování nyní dospělo ke konci a ruští odborníci v závěrečné zprávě prohlašují případ za uzavřený.

Vše do sebe prý dokonale zapadá a k ničemu nadpřirozenému tehdy nedošlo.

Zinaida Kolmogorovová (1937–1959), Ludmila Dubininová (1938–1959), Alexander Kolevatov (1934-–1959), Rustem Slobodin (1936–1959), Georgij Krivoniščenko (1935–1959), Jurij Dorošenko (1938–1959), Nikolaj Thibeaux-Brignolles (1935–1959), Alexander Zolotarjov (1921–1959), Jurij Judin (1937–2013) a Igor Djatlov (1936–1959). To jsou jména deseti zkušených horalů a zapálených lyžařů, kteří se 25. ledna 1959 vydávají na cestu, z níž není návratu. Výjimku tvoří Jurij Judin, kterému se hned na začátku výpravy zhorší revmatické potíže natolik, že není schopen pokračovat a svou účast je nucen předčasně ukončit.

Ostatní pokračují v cestě. Na úbočí Hory mrtvých si 1. nebo 2. února postaví tábor, povečeří a uloží se ke spánku, co se stalo dál, nikdo netuší.

Účastníci expedice, foto Wikimedia Commons
ZÁHADNÁ MOZAIKA

O několik dnů později, když se výprava nevrátí ve stanovený den, je vyhlášeno pátrání. Až 26. února záchranáři objeví zničené tábořiště Djatlovovy expedice, krátce na to najdou také těla pěti účastníků.

Po více než dvou měsících jsou nalezena těla zbývajících čtyř. Vyšetřovatelé záhy stojí před nelehkým úkolem poskládat dohromady mozaiku na pohled zcela chaotických dílků tak, aby z ní vznikl ucelený logický obraz.

Stany rozřezané zevnitř, těla horalů, kteří z nich vyběhli do mrazivé noci nazí, na různých místech v okolí a záhadná zranění mrtvých však nezapadají do žádného z navrhovaných scénářů. A čím více informací je k dispozici, tím je případ podivnější.

Stan rozřezaný zevnitř, foto dyatlovpass.com
NEŠLO O ČLOVĚKA

Jako příčina smrti je u šesti obětí stanovena hypotermie, tedy podchlazení a u tří zranění neslučitelná se životem. Několik členů expedice má zlámaná žebra a silné vnitřní krvácení poukazuje rozsáhlá vnitřní poranění.

Zvláštní ale je, že tato zranění nejsou navenek nijak viditelná a měkká tkáň zůstává nepoškozena. Dále mají dva mrtví rozdrcenou lebku a některým obětem chybí oči nebo jazyk. Lékař Boris Vozrožděnij po ohledání těl konstatuje, že na ně musela působit síla srovnatelná s nárazem auta.

Nakonec je případ uzavřen s tím, že na vině jsou spontánní přírodní síly, které oběti nebyly schopny překonat. Co si za touto poměrně obecnou formulací představit? Nezodpovězené otázky jsou natolik hlasité, že je na začátku roku 2019 oficiálně znovuotevřeno vyšetřování případu.

Igor Djatlov, foto dyatlovpass.com
UDĚLALI VŠE SPRÁVNĚ

Ruská prokuratura incident důkladně prošetřila, prověřila celkem 75 různých teorií a nakonec dospěla k jednoznačnému závěru. Igora Djatlova a jeho druhy před 61 lety zabila lavina. Finální zpráva nového zkoumání tak víceméně potvrzuje původní závěry a nastiňuje verzi, kterou již v minulosti mnoho dalších badatelů zpochybnilo.

Ruští vyšetřovatelé ale tvrdí, že tentokrát se jim podařilo najít odpovědi na některé dřívější nejasnosti a vše do teorie laviny hladce zapadá. „Byl to hrdinský boj. Nevypukla panika, přesto však za daných okolností neměli šanci na záchranu,“ prohlašuje na adresu obětí zástupce náčelníka generální prokuratury pro Ural Andrej Kurjakov. Kurjakov dále vysvětluje, že se horalové zachovali příkladně a udělali vše, co udělat měli, okolnosti však hrály proti nim. Vše začalo lavinou, ale skutečně osudnou se jim stala až souhra nepříznivých okolností.

„Hypotéza o lavině byla plně potvrzena, ale nebyla jedinou příčinou,“ potvrzuje Kurjakov. Předem prohraný boj o život začíná ve chvíli, kdy část stanu se spícími horaly zavalí lavina. Aby se dostali ven, musejí rozřezat stan zevnitř a utíkají do bezpečí.

Je právě to důvodem, proč byla těla obětí nalezena z větší části nahá? Účastníci výpravy dobře vědí, že musí jednat rychle a na oblékání není čas, vybíhají tedy ze stanu tak, jak je lavina zastihla.

Těla dvou mrtvých horalů, foto foto dyatlovpass.com
BOJ O ŽIVOT

Členové expedice prchají dolů po svahu, kde asi 50 metrů od stanu najdou bezpečné místo za kamenným valem. Naneštěstí se okolní podmínky začínají prudce zhoršovat. „Udělali vše správně. Ale tady je druhá příčina, proč skupina byla odsouzena k zániku.

Stan znovu nezahlédli. Viditelnost činila jen 16 metrů, ale byli 50 metrů daleko,“ vysvětluje prokurátor. Vyšetřovatelé dokonce provádějí experiment, při němž si ověřují, že za dané viditelnosti skutečně nemohli stan najít, i kdyby se snažili sebevíc.

Kromě toho začíná vát ostrý vítr a teplota, které je už tak hluboko pod bodem mrazu, stále klesá. Skupině se podaří zapálit oheň, ten však nehoří déle než hodinu a půl. Dva lidé u ohniště umírají na podchlazení.

Další se zoufale snaží najít svůj stan, který v daný okamžik představuje jedinou naději na přežití. Marně bloumají okolím a ani jednomu z nich se nedaří stanu najít. Několik dalších členů v teplotách kolem -45 °C umrzá.

Druzí se pokoušejí vyhrabat si ve sněhu úkryt před ledovým větrem, čímž ale strhnou další lavinu, která se jim stane osudnou. Odehrály se poslední okamžiky Djatlovovy výpravy tak, jak tvrdí prokuratura?

Některá zranění připomínají mrzačení dobytka, foto dyatlovpass.com
ZRANĚNÍ ODPOVÍDAJÍ, OTÁZKY ZŮSTÁVAJÍ

Nastíněný scénář vysvětluje, proč jsou těla nalezena na několika místech v blízkosti tábora. Důležité vodítko pak vyšetřovatelé spatřují také ve smrtelných zraněních trojice horalů, které jako jediné nezabilo podchlazení.

„Zranění jsou charakteristickými zraněními horolezců zavalených lavinou,“ tvrdí Kurjakov. „Vezmeme-li tenisák, vytvoříme kolem něj tlak a zatlačíme shora, neprohne se tam, kde působí síla, ale na opačné straně.

Stejně tak, pokud sníh tlačí shora, mělo by zranění vzniknout opačné straně,“ vysvětluje. Přesně taková zranění utrpěli tři účastníci výpravy zavalení sněhem. Podařilo se po 61 letech najít konečné a uspokojivé vysvětlení úmrtí devíti mladých lidí?

Nová zjištění podložená experimenty ruských vyšetřovatelů bezesporu rozptylují určité pochybnosti, které za poslední roky vyřklo mnoho badatelů. Některé otázky ale stále zůstávají nezodpovězené. Proč některým obětem chybí oči nebo jazyk?

Je to jen náhoda, že se jejich zranění nápadně podobají případům mrzačení dobytka, se kterými se potýkají farmáři v Severní Americe a některých evropských zemích? Někteří vyšetřovatelé již dříve spekulují, že by mohlo jít o dílo hmyzu či horských mrchožroutů.

Není to vyloučeno. Jak ale vysvětlit vysoké hodnoty radiace naměřené u jedné z obětí? Podaří se i tuto otázku zodpovědět tak, aby zapadala do teorie laviny?

Foto: Wikimedia Commons, dyatlovpass.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...
Jeden jazyk pro celé lidstvo. Tvůrce esperanta usiloval o světový mír
epochaplus.cz

Jeden jazyk pro celé lidstvo....

„Kde jsou mé poznámky?“ ptá se Ludvík Zamenhof,...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Lázně, které prodlužují životnost baterií
21stoleti.cz

Lázně, které prodlužují...

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám...
Impuls k husitským válkám: Radní pražského Nového Města vyletěli z okna
epochaplus.cz

Impuls k husitským válkám: Radní...

Novoměstský radní Jan Humpolec letí 30....
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...