„Pusťte mě na svobodu! Snažně vás prosím, pusťte mě ven. Kdo vlastně jsem? Už ani nevím, kdo vlastně jsem!“ křičí v zatuchlé francouzské věznici šíleným hlasem italský politik a dobrodruh, hrabě Ercole Antonio Mattioli (1640–1694).
Pak si začne nehty z tváře seškrabávat železnou masku. Opodál to vše se zájmem pozoruje francouzský král Ludvík XIV. „Konečně má, co si zaslouží,“ pomyslí si, natáhne si přes hlavu kápi a rychlým krokem odchází. Je spokojen.

S králem si nezahrávejte!
V roce 1679 dochází v Itálii k únosu. Jeho obětí je politik Ercole Antonio Mattioli, který má v té době styky na těch nejvyšších místech. Kdo by se ho odvážil unést? A proč za něj nikdo nepožaduje výkupné?
Záhy vychází najevo, že je za vše odpovědný samotný francouzský král! Ludvík XIV. má totiž s Mattiolim nevyřízené účty. Ten mu totiž před několika měsíci překazil výhodný obchod.
Hlava francouzské monarchie si dělala zálusk na strategickou pevnost Casale Monferrato na hranici Francie a Itálie. A přísně utajený obchod zprostředkovával právě Mattioli. Ten se však nakonec rozhodl (zřejmě kvůli finanční odměně) celou záležitost prozradit.
O nákupu si tak zanedlouho štěbetají rakouské, španělské, benátské i savojské dvory. A Ludvík XIV. musí celou akci zahanbeně odvolat. Svoji potupu si ale rozhodně nenechá líbit!

Dostal na hlavu masku?
Mattioli je zanedlouho unesen a putuje do věznice Pignerol (dnešní italské město Pinerolo u Turína–pozn. red.). Odtud je následně převezen do káznice na francouzském ostrově Sainte-Marguerite v zálivu u Cannes. Tam v roce 1694 již zcela šílený politik umírá.
Mohl být mužem se železnou maskou? Nasvědčuje tomu fakt, že nikdo pořádně neví, z čeho vlastně unesený muž zešílel. Spekuluje se, že to bylo právě z neustálého nošení železné masky.
Další možná souvislost se týká nalezeného vězeňského deníku královského správce pařížské Bastily Etienna du Juncy. Ten si v roce 1698 poznamená, že přebírá muže se železnou maskou, který byl předtím vězněn v Pignerolu a na ostrově Sainte-Marguerite.
To přitom zcela odpovídá cestám uneseného Mattioliho! Háčkem ale zůstává fakt, že italský politik umírá již v roce 1694. Znamená to, že se do Bastily nikdy nepodíval? Co když však byl záznam o jeho smrti zfalšován?