Je po setmění a jabloneckého brusiče kamenů Košvance překvapí světlo v oknech kaple ve Vrkoslavicích. Nedá mu to, nahlédne dovnitř a co nevidí? Zástup maskovaných osob vyvolává ďábla! Má stará pověst reálné jádro?
ZAHNAL FARÁŘ PEKELNÍKA?
Košvanec se zděsí, utíká pro přítele a společně jdou pro faráře Ultsche. Pak pospíší všichni tři zpátky. Přijdou právě ve chvíli, kdy shromáždění hřímá:
„Přijď mezi nás, Lucifere, a předej nám část svého pokladu!“ Ďábel se opravdu zjeví i s pytlem plným zlata. Jenže farář proti němu pozvedne kříž a kropenku se svěcenou vodou. Pekelník se vyděsí a s výkřikem: „Tohle mohlo být všechno vaše!“ mrští pytlem o zem.
Kusy zlata se promění v balvany, ďábel do jednoho z nich ještě vztekle uhodí ohonem, a pak zmizí.
BYL ČERTŮV KÁMEN DOLMENEM?
Od té doby je prý ve Vrkoslavicích (dnes součást Jablonce nad Nisou) podivuhodný kamenný útvar, nazývaný Čertův kámen. Podle vědců je přírodního původu, podezřele však připomíná pravěké dolmeny (megalitická stavba z velkých kamenných bloků – pozn. redakce).
Několik menších kamenů podpírá mohutný balvan. A jak to bylo s ďáblem? Páter Ultsche v Jablonci opravdu působil.
Původně byl sice jezuitou, ale do Jablonce nastoupil až po josefínských reformách, takže vzpomínka na tajné bratrské mše, které horlivý katolík zarazil, za pověstí nebude.
ŘÁDILI VE VRKOSLAVICÍCH SATANISTÉ?
Scházeli se tedy ve Vrkoslavicích opravdu satanisté? Nebo je všechno jen pověst, která má vysvětlit vznik zvláštního kamenného útvaru? A co otisk ďáblova ocasu? Na horním balvanu se opravdu nachází prohlubeň, prý vymletá vodou.
Mohla v minulosti sloužit jako obětní miska? Nebyl náhodou celý Čertův kámen objektem uctívání? Mohla by být za pověstí o bratrstvu vzývajícím ďábla vzpomínka na dávná pohanské rituály? Ale jak by do ní zapadal kněz žijící na počátku 19. stol.?
Třeba vzdělaný páter jako první vyslovil domněnku, že kameny mohly sloužit jako pravěké božiště a než se nadál, byl součástí legendy…