Traduje se, že televizní přenos s Hitlerovým projevem při zahájení Olympijských her v Mnichově v roce 1936, byl prvním signálem, který pronikl do kosmického prostoru. Mohly však vyspělé nacistické technologie fungovat také „opačným směrem“ a naslouchat i vzdáleným vesmírným světům?
Paradoxem je, že z hlediska civilizace a humanity představoval nacistický režim v Německu pomyslné dno, jehož dosažení mělo za následek miliony mrtvých v rozpoutané světové válce. Co se však týká rozvoje vědy a techniky, dosáhlo Německo značného pokroku v řadě oblastí.
Mnoho, primárně pro vojenské využití dosažených vědeckých objevů, našlo později mírové uplatnění. Patřil k nim i radar Würzburg.

Válečné využití
Radar Würzburg byl původně vyvíjený pro potřeby řízení světlometů a protiletadlového dělostřelectva. Vyráběla ho firma Telefunken. Byl to první radar na světě, který umožňoval řízení protiletecké palby i v noci.
Brzy se však začal používat i pro koordinaci akcí nočních stíhačů. Menší modifikace radarů byly zařazené do služby v roce 1940. O rok později je doplnila i obří varianta radaru Würzburg. Těchto velkých radarů bylo do konce války vyrobeno okolo 1500 kusů.

Ve službách radioastronomie
Po skončení druhé světové války posloužily některé neporušené radarové stanice Würzburg k rozvoji nového oboru – radioastronomie. To, že z vesmíru pocházejí radiové signály, zjistil již na počátku třicátých let dvacátého století Karl Jansky ze společnosti Bell Telephone Laboratories.
Bylo to v době, kdy se věřilo, že jediným možným nástrojem pro zkoumání vesmíru, jsou astronomické dalekohledy. Již během druhé světové války se však astronomové v Nizozemsku o radiové vlny velmi zajímali.
Pochopili, že díky jim se mohou podívat mnohem hlouběji do vesmíru, než při využití i těch nejlepších dalekohledů. Optické teleskopy měly brzy získat nové sourozence-radioteleskopy. V roce 1948 získali nizozemští výzkumníci k dispozici bývalý německý radar Würzburg (původně umístěný na Atlantickém valu). Díky této bývalé nacistické technice byl úspěšně odstartován rozvoj radioastronomie.

Radary Würzburg však našly uplatnění nejen v Nizozemsku, ale i v dalších zemích včetně Československa. Dvojice německých radioteleskopů Würzburg Riese byla převezena na hvězdárnu v Ondřejově v roce 1956.
Už nepátraly po nepřátelských bombardovacích svazech, ale naslouchaly jiným světům. Díky této technice byla například získána velmi cenná data z Mléčné dráhy.

Epilog
Zachytily bývalé nacistické radary nějaké zajímavé signály, o kterých se soudilo, že by mohly být výzvou k navázání kontaktu s kýmsi velmi vzdáleným? Určitě ano. Vždyť například v době, kdy byly položeny základy projektu SETI zaměřeného na hledání mimozemských civilizací, byly technologické inovace získané z koncepce radarů Würzburg stále hojně využívány.