25. května 1973: Nad bermudským trojúhelníkem mizí letoun Navion A16 se dvěma muži na palubě.
Domů     Náboženství a okultismus
Vatikánský archiv: Mohou informace z něj způsobit zhroucení společnosti?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 1.5.2022
1.7tis
Ve Vatikánu se skrývá jeden z nejpřísněji střežených archivů světa, foto Diliff / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
182
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Přísně střežený archiv, do kterého může nahlédnout jen hrstka vyvolených, podle všeho obsahuje velké množství cenných náboženských spisů a historických dokumentů. Jejich zveřejnění by podle spekulací určitých badatelů mohlo církví otřást v základech.

Ve Vatikánu se skrývá jeden z nejpřísněji střežených archivů světa, foto Diliff / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Uvnitř Vatikánského archivu, foto Collective - Video of Vatican Television Center / Creative Commons / CC BY 3.0 V archivu jsou možná dokumenty týkající se zjevení ve Fátimě, foto Alvenido de Almedia, journalist a the O Seculo dialy / Creative Commons / Volné dílo Komise, která zkoumala vztah Pia XII. k holocaustu nedostala povolení ke vstupu do archivu, foto Michael Pitcairn  / Creative Commons / Volné dílo

Kdo se chce dostat dovnitř, musí splnit řadu přísných podmínek. Jednou z nich je například vysokoškolský diplom a doporučení příslušného vědeckého ústavu, další pak prokazatelný zájem o studium křesťanství.

Kdo kritéria splňuje, může si podat žádost o vstup. Zdaleka ne všechny jsou ovšem vyřízeny kladně. Uchazeči musí projít pečlivým výběrovým řízení. Těm šťastným je nakonec umožněno posadit se do čítárny, kde si mohou od archivářů vyžádat konkrétní dokumenty. A ty ke studiu posléze dostanou, nebo také ne.

Mnoho písemností totiž stále čeká na katalogizaci, bez níž nemohou být zveřejněny. A nelze vyloučit, že se svého zveřejnění mnoho listů nikdy nedočká. Do samotného archivu, v němž lze najít neuvěřitelných 85 kilometrů polic se 35 tisíci svazky starých listin může vstoupit jen hrstka archivářů, kteří k cenným historickým dokumentům mapujícím dějiny už od 8.

století, přistupují s posvátnou úctou. Podle některých hypotéz je Vatikánský tajný archiv přísně střežen nejen proto, že jsou v něm uloženy dokumenty nevyčíslitelné hodnoty, ale i pro to, co se v těchto dokumentech píše. Jakou pravdu ukrývají?

Uvnitř Vatikánského archivu, foto Collective – Video of Vatican Television Center / Creative Commons / CC BY 3.0

MÁ ARCHIV TAJNÉ POLICE?

V archivech jsou uloženy veškeré písemnosti papežského stolce, údaje o bitvách, dokumenty o důležitých objevech, o papežích, výjimečné lidské příběhy a mnoho dalšího. K založení archivu došlo pravděpodobně v roce 1612 a již za pár desítek let byl znepřístupněn údajně kvůli citlivým informacím, které by mohly ohrozit postavení římskokatolické církve.

Až koncem 19. století byl archiv znovu otevřen alespoň některým zapáleným odborníkům. „Dveře z Vatikánských tajných archivů se v zásadě otevřely v roce 1881 pro kvalifikované výzkumné pracovníky, kteří si přejí vykonávat historický výzkum.

Ten je obecně komplikovaný,“ obhajuje nepřístupnost dokumentů Sergio Pagano, prefekt Vatikánských archivů. O těch se právě pro tuto vlastnost nezřídka hovoří jako o „tajných archivech“.

Proslýchá se, že se uvnitř nacházejí oddělení, která jsou skutečně tajná! Ta údajně obsahují listiny, jejichž utajení je v zájmu samotného Vatikánu. Co se v nich píše?

PARANORMÁLNÍ JEVY I NEPŘÍJEMNÁ MINULOST

Mezi některé překvapivé dokumenty patří staré zprávy o nevysvětlitelných jevech, kterým v policích archivu patří čestné místo. V dřívějších dobách, kdy v nich lidé spatřovali Boží znamení či naopak dílo Boží, byly podobné události nezřídka písemně zaznamenány.

Prostor je věnován také dramatickým popisům exorcismů, proroctvím a mariánským znamením. Zajímavé informace by bylo možné najít ve spisech týkajících se proroctví z Fátimy, které vzniká poté, se několika dětem v tomto portugalském městě zjeví Panna Marie.

Zjevení dětem předává vizi budoucnosti. Část proroctví byla po nějaké době zveřejněna a zřejmě se i naplnila. Ale jedna jeho část je údajně tak děsivá, že ji církev před lidstvem raději tají. Hovoří snad, jako mnoho dalších proroctví, o soudném dnu?

Církev k paranormálním jevům obvykle zaujímá poměrně chladný postoj a drží se od soudů dál. To je možná důvod, proč nechce hovořit ani o těch z minulosti. Minulost sama je koneckonců plná ožehavých témat, o nichž by církev raději nikdy neslyšela. Mohou se i ta skrývat v tajné části archivu?

V archivu jsou možná dokumenty týkající se zjevení ve Fátimě, foto Alvenido de Almedia, journalist a the O Seculo dialy / Creative Commons / Volné dílo

PŘEDSTAVUJÍ PRO CÍRKEV HROZBU?

O málokterých věcech hovoří církev tak nerada, jako o masovém vyvražďování údajných čarodějnic, které rozpoutala bula papeže Inocence VIII. (1432–1492). Dalo by se proto předpokládat, že i související dokumenty leží pod zámkem kdesi v temné sekci archivu.

Současný britský spisovatel Cyrus Shahrad prohlašuje, že v tajné části se skrývají rovněž „důkazy o metodách mučení, které Vatikán neoficiálně odsouhlasil pro použití španělskou a papežskou inkvizicí.

Patřilo mezi ně použití strašlivého svěráku na hlavu a zařízení na mechanické vykuchávání vyslýchaného“. Spekuluje se také o evangeliích, která byla z Bible vyřazena, neboť neodpovídala politickým potřebám církve.

Jejich zveřejnění by prý otřáslo křesťanstvím v základech. Fantazii konspirátorů dráždí také nejasný vztah papeže Pia XII. (1876–1958) k holocaustu, proti kterému nikdy nevystoupil. Dokonce byla ustanovena komise, jejímž úkolem bylo zhodnotit roli Pia XII. během druhé světové války.

V roce 2001 je nucena práci přerušit pro zamítnutí žádosti o vstup do Vatikánského archivu. Snaží se snad Vatikán skrývat svou špinavou zákulisní hru?

Komise, která zkoumala vztah Pia XII. k holocaustu nedostala povolení ke vstupu do archivu, foto Michael Pitcairn / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 296
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 679
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 1.5tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.1tis
Podle některých svědectví italské světec Pio z Pietrelciny levitoval a měl také schopnosti jasnozřivosti a bilokace, která mu umožňovala být na dvou místech zároveň. Nejvíce kněze proslavila jeho stigmata. Krvácení z ran Kristových se u něj objevuje dlouhých 40 let a vysvětlit ho nedokáží ani zarytí skeptikové. Italský kněz svatý Pio z Pietrelciny (1887–1968), vlastním […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Ježíš Kristus je bezesporu jednou z nejdůležitějších osobností posledních dvou tisíciletí. Historici se přou, zda vůbec existoval a snaží se odkrýt i důvody jeho konání. Byl opravdu tím Mesiášem, kterého Židé toužebně očekávali? Odkud se Ježíš vzal, kdo byl a jaké mysterium jej obklopuje? Modlí se k němu miliony lidí. Zřejmě neexistuje člověk, který by o něm alespoň […]