Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Signály z minulosti: Potopený Titanic stále volá o pomoc!

Když britský radioamatér zachytí SOS signály potápějící se lodi, na nic nečeká a neprodleně kontaktuje příslušné organizace, kterým podrobně líčí situaci. Místo příslibu okamžité pomoci parníku v nesnázích mu však roztrpčený hlas ze sluchátka oznámí, že volá se zpožděním celých 24 let.

To, co popisuje, jsou totiž depeše vysílané z Titanicu 15. dubna 1912!

Britský radioamatér Gordon Cosgrave žije v londýnské čtvrti Woolwich. Na střeše jeho domu i na jeho zahradě se těsní jedna radiová anténa vedle druhé. Ze svého platu pojišťovacího agenta si během několika let pořizuje kvalitní zařízení a ve volném čase provozuje svého radiotechnického koníčka.

Stejně tak tomu je i osudného sobotního večera v červnu 1936. Časně ráno se věnuje práci na zahradě a pak konečně usedá ve své ložnici k vysílačce, aby se spojil s přítelem v Novém Skotsku. Do naladěné frekvence se však vloudí silný signál, který přehlušuje všechno ostatní.

Muž si začne zprávy vysílané morseovkou zapisovat a vzrušením se mu rozbuší srdce. V ten okamžik ještě netuší, že se připletl k záhadě, která jej připraví nejen o klid, ale i dobrou pověst a v neposlední řadě také o práci.

Komunikace dvou lodí, kterou se mu podařilo zachytit, totiž proběhla mezi potápějícím se Titanicem a Carpathií před mnoha lety. Proč se však jejich signály opakovaně ozývají v ložnici tohoto muže? To je otázka, na níž zřejmě neexistuje odpověď.

Titanic

„Jsme vzdáleni ještě sedmdesát námořních mil a v pohybu nám brání led, ale přesto se snažíme plout nejvyšší možnou rychlostí.“ To jsou první slova, která Gordon Cosgrave slyší ze svého zařízení. Vysílá je nákladní loď Carpathia.

Následuje udání aktuální pozice a vše přerušují naléhavé volání SOS. Ta pocházejí z další lodě. Plavidlo v nesnázích však Cosgrave nedokáže kvůli silný elektrostatickým poruchám identifikovat.

Jakmile se na frekvenci rozhostí ticho, radioamatér vybíhá k nejbližší telefonní budce, aby lodi přivolal pomoc. Policie ho odkazuje na služebnu anglické admirality, které do sluchátka pečlivě líčí vše, co zachytit a prosí o zahájení záchranných akcí.

Reakce na druhé straně sluchátka, jej však zcela zaskočí. „Milý příteli, přicházíte se zpožděním pouhých čtyřiadvaceti let. Titanic ztroskotal už v roce 1912,“ odpovídá mužský hlas s notnou dávkou sarkasmu a pak zavěsí.

Co se to stalo? Zachytil snad omylem nějakou historickou rekonstrukci událostí?

Loď Carpathia

Zdrcený muž se pomalu vrací domů a přemítá, jaké by tato situace mohla mít vysvětlení. Jak zjišťuje dotazy na vysílací studia, nejde o vysílání žádného dokumentu. Nejde ani o námořní cvičení, neboť signály zachycuje na běžné frekvenci.

Snaží se na situaci zapomenout. Ale o čtyři dny později se tísňové volání ozývá znovu. Tentokrát zprávy ze stejné námořní oblasti líčí, že dvaadvacet záchranných člunů bylo spuštěno na vodu, ale na palubě zůstává ještě asi tisícovka cestujících.

Tehdy se muž začíná o potopení Titanicu zajímat podrobněji a zjišťuje, že hlášení, která dostává, se shodují v těch nejmenších detailech!

Rozhodne se proto přesvědčit několik novinářů, aby jej při lovu tajemných signálů z minulosti navštívili. A skutečně za jejich přítomnosti dostává další a další zprávy z Titanicu i Carpathie, která je tou dobou stále na cestě k potápějícímu se parníku.

Novináři navštěvují Cosgravea ještě několik týdnů a z případu se stává senzace. Jenže taková sláva má i negativní stránky. Je zpochybněna pověst radioamatéra a pojišťovna, v níž pracuje, si ve svých řadách nepřeje takto proslulé agenty.

Cosgrave se stáhne do ústraní, přestěhuje se a v anonymitě bez svého koníčka dožívá, aniž by se dočkal rozluštění dávné záhady. Jak se mohly depeše z tragédie Titanicu promítat v jeho zařízení po 24 let od události?

Skutečně muž slyšel vysílání duchů?

Foto: cdn.line.do, Wikimedia Commons, www.20minutos.es, ngenespanol.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Chybělo mu prý zázemí
skutecnepribehy.cz

Chybělo mu prý zázemí

Bývá bohužel celkem běžné, že si ženatý...
Nový objev přepisuje učebnice! V době bronzové vládly i ženy!
epochaplus.cz

Nový objev přepisuje učebnice!...

Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Nejstarší lidské stopy v Severní Americe
21stoleti.cz

Nejstarší lidské stopy v...

Nový vědecký výzkum prováděný archeology v...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Začínal Michelangelo jako padělatel umění?
epochaplus.cz

Začínal Michelangelo jako...

„Je přes tisíc let stará, až z antických dob,“...