reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Paranormální jevy
Signály z minulosti: Potopený Titanic stále volá o pomoc!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 19.4.2018
4.9tis
206
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Když britský radioamatér zachytí SOS signály potápějící se lodi, na nic nečeká a neprodleně kontaktuje příslušné organizace, kterým podrobně líčí situaci. Místo příslibu okamžité pomoci parníku v nesnázích mu však roztrpčený hlas ze sluchátka oznámí, že volá se zpožděním celých 24 let.

To, co popisuje, jsou totiž depeše vysílané z Titanicu 15. dubna 1912!

Britský radioamatér Gordon Cosgrave žije v londýnské čtvrti Woolwich. Na střeše jeho domu i na jeho zahradě se těsní jedna radiová anténa vedle druhé. Ze svého platu pojišťovacího agenta si během několika let pořizuje kvalitní zařízení a ve volném čase provozuje svého radiotechnického koníčka.

Stejně tak tomu je i osudného sobotního večera v červnu 1936. Časně ráno se věnuje práci na zahradě a pak konečně usedá ve své ložnici k vysílačce, aby se spojil s přítelem v Novém Skotsku. Do naladěné frekvence se však vloudí silný signál, který přehlušuje všechno ostatní.

Muž si začne zprávy vysílané morseovkou zapisovat a vzrušením se mu rozbuší srdce. V ten okamžik ještě netuší, že se připletl k záhadě, která jej připraví nejen o klid, ale i dobrou pověst a v neposlední řadě také o práci.

Komunikace dvou lodí, kterou se mu podařilo zachytit, totiž proběhla mezi potápějícím se Titanicem a Carpathií před mnoha lety. Proč se však jejich signály opakovaně ozývají v ložnici tohoto muže? To je otázka, na níž zřejmě neexistuje odpověď.

Titanic

„Jsme vzdáleni ještě sedmdesát námořních mil a v pohybu nám brání led, ale přesto se snažíme plout nejvyšší možnou rychlostí.“ To jsou první slova, která Gordon Cosgrave slyší ze svého zařízení. Vysílá je nákladní loď Carpathia.

Následuje udání aktuální pozice a vše přerušují naléhavé volání SOS. Ta pocházejí z další lodě. Plavidlo v nesnázích však Cosgrave nedokáže kvůli silný elektrostatickým poruchám identifikovat.

Jakmile se na frekvenci rozhostí ticho, radioamatér vybíhá k nejbližší telefonní budce, aby lodi přivolal pomoc. Policie ho odkazuje na služebnu anglické admirality, které do sluchátka pečlivě líčí vše, co zachytit a prosí o zahájení záchranných akcí.

Reakce na druhé straně sluchátka, jej však zcela zaskočí. „Milý příteli, přicházíte se zpožděním pouhých čtyřiadvaceti let. Titanic ztroskotal už v roce 1912,“ odpovídá mužský hlas s notnou dávkou sarkasmu a pak zavěsí.

Co se to stalo? Zachytil snad omylem nějakou historickou rekonstrukci událostí?

Loď Carpathia

Zdrcený muž se pomalu vrací domů a přemítá, jaké by tato situace mohla mít vysvětlení. Jak zjišťuje dotazy na vysílací studia, nejde o vysílání žádného dokumentu. Nejde ani o námořní cvičení, neboť signály zachycuje na běžné frekvenci.

Snaží se na situaci zapomenout. Ale o čtyři dny později se tísňové volání ozývá znovu. Tentokrát zprávy ze stejné námořní oblasti líčí, že dvaadvacet záchranných člunů bylo spuštěno na vodu, ale na palubě zůstává ještě asi tisícovka cestujících.

Tehdy se muž začíná o potopení Titanicu zajímat podrobněji a zjišťuje, že hlášení, která dostává, se shodují v těch nejmenších detailech!

Rozhodne se proto přesvědčit několik novinářů, aby jej při lovu tajemných signálů z minulosti navštívili. A skutečně za jejich přítomnosti dostává další a další zprávy z Titanicu i Carpathie, která je tou dobou stále na cestě k potápějícímu se parníku.

Novináři navštěvují Cosgravea ještě několik týdnů a z případu se stává senzace. Jenže taková sláva má i negativní stránky. Je zpochybněna pověst radioamatéra a pojišťovna, v níž pracuje, si ve svých řadách nepřeje takto proslulé agenty.

Cosgrave se stáhne do ústraní, přestěhuje se a v anonymitě bez svého koníčka dožívá, aniž by se dočkal rozluštění dávné záhady. Jak se mohly depeše z tragédie Titanicu promítat v jeho zařízení po 24 let od události?

Skutečně muž slyšel vysílání duchů?
Foto: cdn.line.do, Wikimedia Commons, www.20minutos.es, ngenespanol.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 6.10.2022 1.4tis
Římský vojevůdce, politik a jeden z nejmocnějších mužů historie Gaius Julie Caesar (100–44 př. n. l.) vykonal mnoho velkolepých skutků. Jeho život se navždy zapsal do dějin lidstva, a stejně tak i jeho brutální a zákeřná vražda. Mohl bolestivému konci uniknout? A co posádka raketoplánu Challenger? 15. března 44 př. n. l. je Caesar pomalu […]
od Dalibor Vrána 5.10.2022 766
Říká se, že když ve snu uslyšíte mrtvé promluvit, blíží se smrt i k vám. Tuto pověru měla na vlastní kůži tragicky okusit mladá Američanka Mary Hudgins. V noci 5. dubna 1936 se s úlekem probudí z příšerného snu. V něm ji navštíví její dávno mrtvá matka a pronese jedinou větu: „Přicházím si pro tebe…“ […]
od Eva Soukupová 5.10.2022 2.0tis
Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu. Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.     Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí […]
od Eva Soukupová 4.10.2022 2.2tis
V březnu 2003 se tehdy tříletý Colton Burpo ocitá v ohrožení života. Při operaci prasklého appendixu pak opouští své tělo, sleduje chirurga, který ho operuje, a vydává se do pozoruhodných končin, kde potkává svou nikdy nenarozenou sestru. Chlapec přitom o matčině potratu neměl ani tušení. Rodina Burpových z americké Nebrasky je zrovna na cestě do […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.7tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]