4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Skalní město Petra: Beduínské místo skryté v poušti!
Skalní město Petra: Beduínské místo skryté v poušti!
od 25.1.2019
5.7tis
626
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Uprostřed jordánské pouště se nachází úchvatné starověké město, které v sobě ještě dnes ukrývá mnoho tajemství a váže se k němu mnoho legend. Vítejte v Petře!

První zmínky o Petře pocházejí ze Starého zákona. Podle legendy sem po 40 letech putování pouští došli Izraelité v čele s prorokem Mojžíšem. Ten byl nucen Bohem vyprostit vodu ze skály.

Mojžíš udeřil holí do skály, až z ní vytryskl pramen, který od té doby nese jméno Ain Musa (Kde je Mojžíš).

ZÁHADNÍ OBCHODNÍCI: NABATEJCI!

Samotné stáří Petry, která vznikla původně jako pohřebiště v dokonale krytém místě, dodnes zůstává záhadou, stejně tak i původ zakladatelů města, Nabatejců. První písemné zprávy o ní se datují do 7. stol. př. n. l.

reklama

Nabatejci původně přepadávali karavany, putující přes jejich území, později sami začali obchodovat. Petra, která se stala hlavním městem jejich království, totiž poskytovala snadný přístup k Rudému moři, Arabskému poloostrovu i do Mezopotámie.

Hlavním obchodním artiklem bylo především drahé koření jako šafrán, kardamom nebo kadidlo. Dováželo se i další drahocenné zboží z Indie a Číny, odkud mířilo do Persie, Středomoří, ale i do západní Evropy.

Zakladateli města byli obchodníci Nabatejci.
Zakladateli města byli obchodníci Nabatejci.

DŮMYSLNÝ SYSTÉM ZAVLAŽOVÁNÍ

Vzhledem k tomu, že se město nachází na poušti, museli Nabatejci vymyslet způsob, jak sem dostat vodu. Proto vypracovali velmi důmyslný systém zavlažování a zásobování vodou pomocí přehrad, kanálů a podzemních nádrží.

reklama

To jim umožnilo nejen rozvinout vyspělé zemědělství a přežít období sucha, ale dokonce si mohli dovolit vodu prodávat. Pozůstatky systému jsou na místě k vidění dodnes. Soumrak slávy prosperujícího místa nastal v roce 106 n. l., kdy se město začlenilo pod římské impérium.

PŘEVLEČEN ZA ARABA

Poslední obyvatelé pak Petru opustili po zemětřesení v 6. stol. n. l. Místní beduíni v dalších stoletích skalní město pečlivě skrývali před světem.

Vše změnil rok 1812, kdy se na místo dostal první Evropan, švýcarský badatel a cestovatel Johann Ludwig Burckhardt (1784–1817), který cestoval ze Sýrie do Egypta. Burckhardt o ztraceném městu slyšel mnoho pověstí, když putoval po Jordánsku.

Žádný beduín mu ale nikdy nechtěl říct, kde se město nachází, neboť pro ně byla Petra posvátným místem.

Výhodou švýcarského badatele byla jednoznačně znalost arabštiny – proto se přestrojil za muslimského kupce, dal si jméno Ibrāhīm Ibnʿabd Allāh a zasloužil se o objevení tohoto téměř zapomenutého města.

Prvním Evropanem, kdo objevil město, byl Johann Ludwig Burckhardt.
Prvním Evropanem, kdo objevil město, byl Johann Ludwig Burckhardt.

PAMÁTKY V PETŘE:

Sík – jedná se o soutěsku vedoucí do města. Je dlouhá přes jeden kilometr a široká kolem 5 metrů. V roce 1997 zde bylo při vykopávkách odkryto římské dláždění.

reklama

Al-Khazneh (Pokladnice) – pokladnice je vytesána do železitého pískovce a původně měla sloužit jako hrobka nabatejského krále Aretase III.

Na stavbě jsou znázorněny božské postavy jako Herkules nebo bohyně Tyché. K místu se váže legenda o egyptském faraonovi, který měl do urny uprostřed horního patra ukrýt poklad. Ten se ale nikdy nenašel.

Královské hrobky – nachází se zde velké množství monumentálních královských hrobek (Urnová, Hedvábná, Korintská nebo Palácová). Každá z nich vyniká nádhernou barevnou výzdobou.

Divadlo – stavba, vytesaná do skály, byla impozantní. Hlediště mělo 45 řad, kam se vešlo okolo 3 000 diváků. Amfiteátr potom upravili a rozšířili Římané a počet diváků se díky tomuto počinu mohl zvýšit na úctyhodných 8500. V roce 363 n. l.

ale místo poničilo silné zemětřesení a jeho zbytky byly použity na další stavby.

Kolonádní ulice – místo bylo postaveno v roce 106 n. l. Jedná se o centrum města. Na začátku se nachází kašna zasvěcená nymfám. Do tohoto místa se stahovala voda vedená síkem.

Vedle kolonády směrem na jih se nacházelo tržiště, na severu se rozprostíral královský palác.

Ad-Dér (Klášter) – je to jedna z největších památek v Petře. Jeho výška činí 48,3 metru, na šířku má 47 metrů. Stavba vznikla přibližně v 2. stol. n. l.

za vlády krále Rabela II. Jeho název je odvozen od vytesaných křížů, nacházejících se v kapli. Původně měla budova sloužit jako hrobka.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.7tis
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.5tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.8tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.4tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112