20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Neobjasněné události
Skoky: Úděl kdysi slavné vesnice
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 28.8.2020
6.8tis
Pohled na Skoky FOTO: Wikimedia Commons
87
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Těžko by dnes někdo hledal na místě bývalé obce Skoky kdysi jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst u nás. Vždyť se tu na procesích a poutích scházelo přes 40 000 lidí ročně. Dnes tu zbyl jen monument bývalého honosného chrámu.

Pohled na Skoky FOTO: Wikimedia Commons Studna, ve které tragicky zahynula poslední obyvatelka Skoků. FOTO: Wikimedia Commons Pohlednice Skoků kolem roku 1930 FOTO: Wikimedia Commons

Skoky se nachází v oblasti Žlutic na západě Čech. Kolem roku 1900 měla obec 27 domů a na 150 obyvatel. Kromě kostela měla i hospůdku, krámek, školu, hřbitov i dobrovolný hasičský sbor. Dnes kromě kostela je tu jen torzo bývalého hostince a hřbitov.

POUTNÍ MÍSTO A „PANENKA SKÁKAVÁ“

Za vznik poutního místa se zasloužil zdejší sedlák Adam Linert a farář Rick. Panu faráři se jednou ve snu zjevila Panna Maria. A na jeho popud sedlák postavil dřevěnou kapli s jejím obrazem.

Ale množství lidí, kteří si zde vyprosili uzdravení, vedlo k postavení nového chámu a ze Skoků se stávaly jakési české Lurdy. Aby bylo možné vyhovět velkému počtu lidí, byly v chrámu také dvě vnější zpovědnice.

Součástí ozdravných proseb bylo i dotýkání se svatého obrazu. Ten při církevních obřadech byl spuštěn po kolejničkách do úrovně jakési dřevěné lávky, aby z ní byl v dosahu věřících. Pohyb obrazu nebyl při manipulaci plynulý a vyvolával dojem jakýchsi skoků.

Odtud tedy lidový název „panenka skákavá“. A protože to bylo v obci Skoky, není divu, že to bylo pojmenování i jednodušší, než např. Panna Maria Skokovská či Skokská apod.

Prvním zásahem do „českých Lurd“ bylo rozhodnutí císaře Josefa II., který zrušil procesí. Také odsun Němců po r. 1945 znamenal oslabení. Ale zánik obce dovršila výstavba přehrady na Střele, která odřízla obec od okolního světa zaplavením jediné přístupové silnice.

Místní přistoupili na možnost se přestěhovat do okolních obcí a jejich domy potom armáda postupně zbourala. Ale jen jedna žena nabídku odmítla a zůstala.

Pohled na kostel a hostinec ve Skocích

DOJEMNÝ A TRAGICKÝ PŘÍBĚH POSLEDNÍ OBYVATELKY

Paní Marie Holešová žila v tom jediném domě s číslem 21, který dosud stojí. Měla dcerku, kterou nadevše milovala. Ta bohužel v devíti letech zemřela na záškrt a byla pohřbena na místním hřbitově.

Protože matka nechtěla milovanou Štefinku opustit, zůstala postupně sama v bývalé obci i za těžkých životních podmínek. Bez elektřiny a dalších vymožeností. Denně navštěvovala její hrob, aby na ni zavzpomínala. Kolem mizely domy, ale zde celých třináct let žila sama, jen se svoji mrtvou dívkou.

Ale čekala ji ještě další tragédie. V roce 1982 nešťastnou náhodou spadla do studny a utopila se. Toto místo připomíná jen skromná dřevěná destička. Ale co horšího, obec jako taková byla zrušena a s ní oficiálně i místní hřbitov.

Nakonec paní Marie musela být pohřbena jinde, i když si jistě z celého srdce přála ležet v blízkosti své Štefinky.

Studna, ve které tragicky zahynula poslední obyvatelka Skoků. FOTO: Wikimedia Commons

OSUD KOSTELA

Jak chátrala a mizela obec, mizelo i z kostela jeho vybavení. Stal se nakonec cílem sběračů kovů. Měděné kopule i jiné předměty je lákaly k nehoráznému loupení a ničení. Když se o tom dozvěděli mniši z klášteru v Teplé, snažili se zachránit ještě alespoň něco.

Jaké bylo jejich překvapení, když se na ně ve vyrabovaném kostele dívala u oltáře z obrazu Panna Maria. Možná, že přece jen dostali strach vztáhnout ruku na slavný obraz.

Ostatně se v souvislosti se zloději mědi mluví o dalším možném zázraku. Jeden z nich při lupu spadl z dvacetimetrové výšky na dlažbu a přesto jistou smrt přežil.

Lze si jen přát, aby se úsilím některých nadšenců podařilo zachránit i samotný kostel, aby také on přežil a dočkal se obnovy své slávy.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 19.1.2022 916
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.4tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]