Skip to content

Slavné Amonovo orákulum. Pravdu v něm hledal i Alexandr Veliký

Věštci, proroci, orákula. Osoby s tajemnou schopností předpovídat budoucnost, vykládat sny a zjevovat lidem vůli bohů a duchů. Ve starověku šlo o důležité poslání a orákula často dokázali ovlivňovat celé národy.

Mezi ta nejslavnější místa, na kterých se věštilo, patří i egyptská oáza Siwa. Co víme o tamním Amonově orákulu?

Po nekonečných písečných dunách kráčí desítky tisíc vojáků. Většina z nich už dávno zahodila své zbroje. Většina z nich už dopila i ty nejposlednější zásoby vody. Občasná zaúpění vycházející z rozpraskaných rtů hned odnáší sílící vítr.

Nevídaná písečná bouře téměř znemožňuje další pochod. Není kam se schovat. Velitelé se ještě snaží udílet pokyny, ale je jasné, že tažení skončí katastrofou. Po desítkách padají muži pod náporem prudkého větru do rozžhaveného písku, kde se jejich tělo časem promění jen na vybělené kosti.

Do cíle, kterým je Amonův chrám v oáze Siwa, nedojde ani jeden z 50 tisíc vojáků, které tam v rámci svého dobývání Egypta vyslal perský král Kambýses II. (?–522). Po zmizení armády si jazyky po celém Egyptě šeptají, že Amonovo orákulum chrání tajemné síly.

Je tomu skutečně tak? A opravdu tamní věštci spatřili zkázu perského vojska dlouho dopředu?

Oáza uprostřed pouště ukrývá mystické místo.
CHRÁNÍ JI SAMI BOHOVÉ?

Oáza Siwa. Prastaré město tvořené mohutnou pevností, množstvím budov a tisícovkami stromů, které zde přežijí díky bohatým zásobám spodní vody. Nedaleko města samotného se nachází vesnice Aghurmi a u ní ruiny kdysi slavného Amonova chrámu.

Věštírny založené patrně v 6. století před naším letopočtem. Místa, do kterého se po staletí vydávali ti nejmocnější, aby se zeptali na svůj osud. Ještě v dobách, kdy si věštírna teprve buduje svou pověst, pronesou tamní kněží zásadní věštbu: Perský král Kambýses II., který ohrožuje Egypt, zemře od několika let.

Vladař si něco takového líbit nenechá. Dobytí Siwy se mu ostatně hodí do jeho plánů na kompletní ovládnutí Egypta. Posílá tam tedy jednu ze svých armád. 50 tisíc mužů však umírá v obrovské písečné bouři, kterou prý přivolali sami bohové, aby chrám zasvěcený slunečnímu božstvu Amonovi, ochránili.

Oáza Siwa.
CO ŘEKLI SLAVNÉMU DOBYVATELI?

Jenže tím vše teprve začíná. Vůbec nejslavnější osobností, která se do Siwy sama vypravila, byl bezesporu makedonský dobyvatel Alexandr Veliký (356–323 př.n.l.). Vyráží tam v roce 331 před naším letopočtem poté, co sám poráží Peršany v bitvě u Issu.

V té době už má orákulum pověst místa, kde lze pohlédnout na svou budoucnost. Cesta je náročná, ale Alexandr moc dobře ví, že mu přinese i důležité politické body u egyptského lidu. „Amonův chrám se nacházel na útesu.

Na nádvoří vedla přístupová cesta, po které se Alexandr dostal do vestibulu, odkud mohl vstoupit do svatyně. Co se tehdy Alexandr dozvěděl se nikdo nikdy nedozví, ale samotný rituál stačil k tomu, aby se Alexandr stal novým egyptským faraonem,“ uvádí český egyptolog Pavel Felgr. Dočkal se tam snad předpovědi, že se mu podaří ovládnout téměř celý tehdy známý svět? Nebo mu bylo sděleno tajemství jeho smrti?

Alexandr Veliký.
SILNÁ ENERGIE PŘETRVÁVÁ

I v dalších letech si Amonův chrám drží pověst tajuplného místa, kde bohové prostřednictvím kněžích umožňují lidem nahlédnout do své budoucnosti. Chrám navštěvují egyptští faraóni i mnozí další vládci a důležití lidé z celé Evropy.

Věštby zde zprostředkovávájí kněží a údajně zde působí také tzv. Libyjská Sibyla. Se slábnoucím postavením egyptských bohů slábne i vliv Amonova chrámu a ve středověku už se o něj v Evropě zajímá jen málokdo.

Až ve 20. století jsou archeology opět odkryty jeho ruiny a dnes na toto místo míří nemálo turistů. Všichni si prohlíží pozůstatky kdysi velkolepého místa, které tvořilo nejméně 45 samostatných sálů.

A mnozí návštěvníci tvrdí, že v místě, kde probíhaly věštby, je skutečně cítit velmi zvláštní energie. Může jít o silové čáry země, které aktivují či posilují některé skryté lidské schopnosti, jak tvrdí mnozi esoteričtí badatelé?

Nebo se v Amonově chrámu odehrávalo jen dobře promyšlené a zároveň velkolepé divadlo?

Libyjská Sibila.

Foto: www.egypttoursplus.com, www.ancientpages.com, www.researchgate.net, www.dainst.blog
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sennheiser zahájil prodej špičkových mikrofonů pro nezávislé tvůrce
iluxus.cz

Sennheiser zahájil prodej...

Sennheiser zahájil prodej nových kondenzátorových...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Olovo: Nejužitečnější jed
epochaplus.cz

Olovo: Nejužitečnější jed

Na první pohled obyčejná chemická látka, na druhý...
V Zoo Liberec truchlí
epochaplus.cz

V Zoo Liberec truchlí

Liberecká zoo se v pondělí 26. dubna 2021...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Má jediné přání! Splní se jí to, po čem tak touží?
nasehvezdy.cz

Má jediné přání! Splní se jí...

Nikdy nebyla tak nešťastná,...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...