3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Slavné Amonovo orákulum. Pravdu v něm hledal i Alexandr Veliký
Slavné Amonovo orákulum. Pravdu v něm hledal i Alexandr Veliký
od 4.3.2020
6.7tis
Co se odehrávalo v Amonově chrámu?
621
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

Věštci, proroci, orákula. Osoby s tajemnou schopností předpovídat budoucnost, vykládat sny a zjevovat lidem vůli bohů a duchů. Ve starověku šlo o důležité poslání a orákula často dokázali ovlivňovat celé národy.

Mezi ta nejslavnější místa, na kterých se věštilo, patří i egyptská oáza Siwa. Co víme o tamním Amonově orákulu?

Co se odehrávalo v Amonově chrámu? Alexandr Veliký. Sídlila tam i slavná libyjská Sibila? Oáza Siwa. Oáza uprostřed pouště ukrývá mystické místo.

Po nekonečných písečných dunách kráčí desítky tisíc vojáků. Většina z nich už dávno zahodila své zbroje. Většina z nich už dopila i ty nejposlednější zásoby vody. Občasná zaúpění vycházející z rozpraskaných rtů hned odnáší sílící vítr.

reklama

Nevídaná písečná bouře téměř znemožňuje další pochod. Není kam se schovat. Velitelé se ještě snaží udílet pokyny, ale je jasné, že tažení skončí katastrofou.

Po desítkách padají muži pod náporem prudkého větru do rozžhaveného písku, kde se jejich tělo časem promění jen na vybělené kosti.

Do cíle, kterým je Amonův chrám v oáze Siwa, nedojde ani jeden z 50 tisíc vojáků, které tam v rámci svého dobývání Egypta vyslal perský král Kambýses II. (?–522).

Po zmizení armády si jazyky po celém Egyptě šeptají, že Amonovo orákulum chrání tajemné síly. Je tomu skutečně tak? A opravdu tamní věštci spatřili zkázu perského vojska dlouho dopředu?

Oáza uprostřed pouště ukrývá mystické místo.
Oáza uprostřed pouště ukrývá mystické místo.

CHRÁNÍ JI SAMI BOHOVÉ?

Oáza Siwa. Prastaré město tvořené mohutnou pevností, množstvím budov a tisícovkami stromů, které zde přežijí díky bohatým zásobám spodní vody. Nedaleko města samotného se nachází vesnice Aghurmi a u ní ruiny kdysi slavného Amonova chrámu.

reklama

Věštírny založené patrně v 6. století před naším letopočtem. Místa, do kterého se po staletí vydávali ti nejmocnější, aby se zeptali na svůj osud. Ještě v dobách, kdy si věštírna teprve buduje svou pověst, pronesou tamní kněží zásadní věštbu:

Perský král Kambýses II., který ohrožuje Egypt, zemře od několika let. Vladař si něco takového líbit nenechá. Dobytí Siwy se mu ostatně hodí do jeho plánů na kompletní ovládnutí Egypta. Posílá tam tedy jednu ze svých armád.

50 tisíc mužů však umírá v obrovské písečné bouři, kterou prý přivolali sami bohové, aby chrám zasvěcený slunečnímu božstvu Amonovi, ochránili.

Oáza Siwa.
Oáza Siwa.

CO ŘEKLI SLAVNÉMU DOBYVATELI?

Jenže tím vše teprve začíná. Vůbec nejslavnější osobností, která se do Siwy sama vypravila, byl bezesporu makedonský dobyvatel Alexandr Veliký (356–323 př.n.l.).

reklama

Vyráží tam v roce 331 před naším letopočtem poté, co sám poráží Peršany v bitvě u Issu. V té době už má orákulum pověst místa, kde lze pohlédnout na svou budoucnost.

Cesta je náročná, ale Alexandr moc dobře ví, že mu přinese i důležité politické body u egyptského lidu. „Amonův chrám se nacházel na útesu. Na nádvoří vedla přístupová cesta, po které se Alexandr dostal do vestibulu, odkud mohl vstoupit do svatyně.

Co se tehdy Alexandr dozvěděl se nikdo nikdy nedozví, ale samotný rituál stačil k tomu, aby se Alexandr stal novým egyptským faraonem,“ uvádí český egyptolog Pavel Felgr.

Dočkal se tam snad předpovědi, že se mu podaří ovládnout téměř celý tehdy známý svět? Nebo mu bylo sděleno tajemství jeho smrti?

Alexandr Veliký.
Alexandr Veliký.

SILNÁ ENERGIE PŘETRVÁVÁ

I v dalších letech si Amonův chrám drží pověst tajuplného místa, kde bohové prostřednictvím kněžích umožňují lidem nahlédnout do své budoucnosti. Chrám navštěvují egyptští faraóni i mnozí další vládci a důležití lidé z celé Evropy.

Věštby zde zprostředkovávájí kněží a údajně zde působí také tzv. Libyjská Sibyla.  Se slábnoucím postavením egyptských bohů slábne i vliv Amonova chrámu a ve středověku už se o něj v Evropě zajímá jen málokdo.

Až ve 20. století jsou archeology opět odkryty jeho ruiny a dnes na toto místo míří nemálo turistů. Všichni si prohlíží pozůstatky kdysi velkolepého místa, které tvořilo nejméně 45 samostatných sálů.

A mnozí návštěvníci tvrdí, že v místě, kde probíhaly věštby, je skutečně cítit velmi zvláštní energie. Může jít o silové čáry země, které aktivují či posilují některé skryté lidské schopnosti, jak tvrdí mnozi esoteričtí badatelé?

Nebo se v Amonově chrámu odehrávalo jen dobře promyšlené a zároveň velkolepé divadlo?

Libyjská Sibila.
Libyjská Sibila.
Foto: www.egypttoursplus.com, www.ancientpages.com, www.researchgate.net, www.dainst.blog
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.8tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.4tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.0tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz