Svět ohromí zpráva ze zoologické zahrady v Jihokorejské republice.
Tamní ošetřovatelé totiž hlásají, že v zahradě mají dvaadvacetiletého slona, který nepoužívá chobot jen ke zvedání věci, napájení a k jídlu, ale že se s jeho pomocí naučil vyslovit také několik korejských slov!
S podobným tvrzením přichází už v roce 1983 zoo v Kazachstánu, podle které jejich slon dokáže mluvit rusky. Zatímco Kazachstán si nenechal zpracovat žádnou studii, která toto tvrzení podpoří, Jihokorejci si ke svému slonu vědce raději pozvali.

Ahoj!
Výsledky jejich šetření se pak objevují ve vědeckém časopise Current Biology. Podle zprávy mezinárodního týmu odborníků umí Košik říct například: „ahoj“, „sedni“, „ne“, „lehni“ a „hodný“. A pravděpodobně významu těchto slov rozumí!
Košikova schopnost může dodatečně dokázat, že kazašské zprávy o mluvícím slonu nebyly jen novinářskou kachnou a že se tato zvířata mohou naučit komunikovat.

Výsledek odloučení
Odkud Košikova pozoruhodná schopnost pramení? Podle předpokladů odborníků se naučil napodobovat lidskou řeč poté, co byl odloučen od ostatních slonů a vypěstoval si silný vztah ke svým ošetřovatelům.
Pokouší se tedy reprodukovat slova, která od nich slyší nečastěji. Skutečnost, že Košik mluví, ovšem bledne ve srovnání s tím, jak mluví. Zatímco lidé k artikulaci používají jazyk, tváře a rty, Košik se zřejmě naučil dokonale ovládat své nozdry.
Jenže podle vědců je stále anatomicky nemožné, aby takové zvuky vydával. Je snad tento slon dalším článkem zvířecí evoluce?