25. března 1938: Během plavby z Palerma do Neapole záhadně mizí italský teoretický fyzik Ettore Majorana.
Domů     Smrt Dona Wileye: Byl zabit na objednávku shora?
Smrt Dona Wileye: Byl zabit na objednávku shora?
od 8.2.2023
2.7tis
Foto: Creative Commons, volné dílo
270
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

V roce 2001 za nejasných okolností umírá vážený biolog a odborník na nebezpečná bakteriální a virová onemocnění.

Zatímco policie dospěje k závěru, že muž uprostřed noci z neznámých pohnutek vystoupil na mostě přes řeku Mississippi z auta a nešťastnou náhodou přepadl přes zábradlí, konspirační teoretici to vidí jinak.

Wiley zkoumal rozšířená bakteriální a virová onemocnění, foto Pixabay Shodou souhry nešťastných náhod prý Wiley spadl z mostu do řeky, foto Tevor Birchett / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Konspirační teorie spojují vědcovu smrt s antraxovými dopisy, foto FBI / Creative Commons / Volné dílo

Během 15. listopadu roku 2001 se skupina vědců schází na výročním zasedání Vědecké rady dětské výzkumné nemocnice St. Jude, které se koná ve městě Memphis. Večer si pak vědci sednou v hotelovém baru a popíjejí.

reklama

Mezi nimi je také Don Craig Wiley (1944–2001), několikrát oceněný biolog a odborník na nebezpečná bakteriální a virová onemocnění.

Wiley je podle svědků ve velice dobré náladě a asi půl hodiny po půlnoci odchází, má v plánu dojet ke svému otci, který bydlí jen 20 minut jízdy odsud. K němu ale nikdy nedorazí.

Místo toho nad ránem zastaví vůz na mostě ležícím zcela opačným směrem od otcova domu. Co se dělo dál zůstává nejasné. Pár minut před 4. hodinou ranní nahlásí řidič kamionu na tísňovou linku, že na mostě přes řeku Mississippi stojí opuštěné vozidlo.

Od chvíle, kdy tu Wiley zastavil, mohlo uplynout jen pár minut, neboť jde o velice frekventované místo. Jenže ve chvíli, kdy byl vůz nahlášen, už Wiley není k nalezení. Kam se mohl tak rychle ztratit?

Tělo vydala řeka

Po pohřešovaném vědci je následně vyhlášeno pátrání a souběžně probíhají výslechy rodiny, přátel, kolegů i těch, kteří s ním trávili osudnou noc.

reklama

Nic nenasvědčuje tomu, že by se Wiley mohl dostat do potíží, jeho život byl spořádaný a šťastný, neměl tedy nejmenší důvod chtít zmizet nebo snad spáchat sebevraždu.

Až o více než měsíc později, 20. prosince 2001, je ve městě Vidalia vzdáleném téměř 500 kilometrů od místa Wileyova zmizení z řeky vyloveno jeho tělo. Jeho šaty jsou potrhané.

Pitva následně odhalí 22 zlomenin na pravé straně a 15 na levé straně, což odpovídá pádu z velké výšky, při němž muž dopadl na pravou stranu. Tím je také vyloučena sebevražda, neboť zranění neodpovídají situaci, kdy by muž skočil nohama napřed.

Co se mu tehdy na mostě přihodilo? Co dělal v čase mezi půlnocí a 4 hodinou ranní místo toho, aby se vydal za svým otcem?

Shodou souhry nešťastných náhod prý Wiley spadl z mostu do řeky, foto Tevor Birchett / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Shodou souhry nešťastných náhod prý Wiley spadl z mostu do řeky, foto Tevor Birchett / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Byla to nehoda

Podle policie je vysvětlení celkem jednoduché. Wiley cestou ke svému otci zabloudí, dojede k mostu, z nějakého důvodu vystoupí z auta, bezprostředně poté přepadne přes zábradlí na mostě a zřítí se do řeky, která jeho tělo donese až do vzdálené Vidalie.

reklama

Úmrtí vědce je následně uzavřeno jako nehoda. Jenže celá věc je poněkud podivná. Skutečně Wiley více než tři hodiny bloudil kolem Memphisu a nedokázal najít cestu k domu svého otce? Co ho donutilo na mostě zastavit a proč vystoupil z auta?

Navíc plot na mostě není zase tak nízký, aby bylo možné přes něj přepadnout do řeky! Za zmínku stojí také fakt, že podle některých zdrojů policie smrt vědce vyšetřuje jako vraždu.

Velmi záhy ale do případu vstupuje FBI, která dospěje k závěru, že došlo k nešťastné souhře málo pravděpodobných okolností.

Konspirační teorie spojují vědcovu smrt s antraxovými dopisy, foto FBI / Creative Commons / Volné dílo
Konspirační teorie spojují vědcovu smrt s antraxovými dopisy, foto FBI / Creative Commons / Volné dílo

Zabila ho jeho práce?

Nad nebývalým zájmem FBI se pozastavují někteří pozůstalí, konspirační teoretici i novináři, podle nichž k tomu existuje jen jediný důvod – Wileyova práce. Muž se na Harvardu věnuje virovým onemocněním, studuje AIDS, ebolu, herpes i chřipku.

Po smrti je ale spojován zejména s výzkumem antraxu. Pár dnů po teroristických útocích na New York dostává řada politiků a novinářů obálky se smrtícím virem a agresivním protiamerickými hesly. Pět lidí po kontaktu s bílým práškem zemře a dalších 17 je nakaženo.

Jsou to právě obálky s antraxem, co vládu donutí podepsat tzv. vlastenecký zákon, který Spojeným státům umožňuje vojenské operace na Blízkém východě, neboť uvěří, že teroristické organizace disponují chemickými zbraněmi.

Později provedená šetření však prokazují, že antrax ve skutečnosti pochází z amerických laboratoří. Wiley je přitom považován za jednoho z mála odborníků, kteří by dokázali původ antraxu rychle odhalit. Byl snad umlčen dřív, než se mohl dostat na stopu skutečnému původu viru?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 25.3.2023 189
Ochrnutý muž z britského Somersetu za bílého dne zmizel ze zápraží svého domu. Zůstal po něm jen invalidní vozík, bez kterého by neudělal ani krok. V blízkosti domu se přitom tou dobou pohybovalo několik lidí. Mohl paralyzovaný stařík zmizet, aniž by si toho kdokoliv všiml? V roce 1763 měl Owen Parfitt již po sedmdesátce a za sebou dobrodružný život, o němž čast
od 25.3.2023 495
Anakonda velká a krajta mřížkovaná jsou dva nám známé největší druhy hada na světě. V extrémních případech mohou dosáhnout délky 9-10 metrů. Nikdo by nechtěl skončit v jejich drtivém objetí… Ale i tihle obři, kteří dokážou člověka svým tělem obmotat od hlavy až k patě, blednou v porovnání s něčím, co se plazilo Kalifornií v 19. století. V l
od 24.3.2023 1.5tis
Poslední doba ledová měla skončit zhruba před 10 000 lety. Po ní nám dodnes zůstávají ledovce a ledovcová jezera. Jsou zde už tisíce let. Vědci mluví o oteplování klimatu a varují, že i tyto ledové pomníky dávných dob postupně zmizí. Jen málokdo by ale čekal, že se tak může stát takřka ze dne na den!     Správce národního parku Bernarda O´
od 24.3.2023 1.9tis
Vesnice se topí ve tmě. Za zavřenými okenicemi hoří svíčky a lidé se modlí, aby celá ta hrůza už jednou provždy skončila. Někde tam venku je přízrak. Nikdo si nemůže být jistý životem. Kdysi to byl milý soused, teď je to prý upír. Kdo ho zastaví? Muž jménem Jure Grando Alilovič (1579–1656) byl prý historicky jeden z prvních upírů. Jeho hanebné a ne
od 23.3.2023 2.0tis
Nacházíme se 8 kilometrů severně od města Point Pleasant na severovýchodě Spojených států, píše se 15. listopad roku 1966 a právě tudy projíždí Roger Scarberry společně se svou ženou Lindou a dvěma přáteli...     Do odbití půlnoci zbývá několik málo posledních minut, když se před automobilem zjeví ohromné šedivé stvoření s křídly. Nestvůra
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lásce jsem se přece jen neubránila
skutecnepribehy.cz
Lásce jsem se přece jen neubránila
Vyrůstala jsem mezi kluky, a tak jsem byla sama tak trošku jako kluk. Případní nápadníci to se mnou neměli snadné. Mít sourozence je velká radost. I když přiznávám, že vyrůstat se dvěma staršími bratry bylo někdy náročné. Maminka zemřela, když mi bylo sedm let, a od té doby jsem byla jedinou ženskou silou v naší domácnosti. Tatínek na nás
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
21stoleti.cz
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené po
Kdo je matkou Mádlova syna?
nasehvezdy.cz
Kdo je matkou Mádlova syna?
Herec Jiří Mádl (36) si své soukromí střeží jako oko v hlavě. Když se tedy objevila zpráva o tom, že se mu přednedávnem narodil syn František, pro mnohé to bylo překvapení. Ačkoli herec potvrdil, že
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
epochaplus.cz
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II.  
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Nanotechnologie znali už staří Římané
21stoleti.cz
Nanotechnologie znali už staří Římané
Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní dobou. Ovšem Lykurgův pohár pocházející zřejmě ze 4. století n. l. vás přesvědčí o tom, že je to omyl! Při jeho výrobě přimíchali staří mistři
Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
epochaplus.cz
Megamrakodrapy: Oceloví giganti útočí na magickou výšku jednoho kilometru
Vyprahlá poušť postupně ustupuje a nad obzorem se tyčí vrchol nejvyšší budovy světa, poté si cestující všimnou okolních mrakodrapů. Ty vypadají ve srovnání s dubajskou dominantou jako chudí příbuzní.
Léčitelky s hebkým kožíškem
panidomu.cz
Léčitelky s hebkým kožíškem
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel