reklama
4. července 1969: Tajemný vrah útočí v Kalifornii na další milenecký pár, brzy poté se začíná vysmívat policii a získává přezdívku, pod níž je znám dodnes – Zodiac.
Domů     Záhady historie
Smrt přichází bez varování! Co zabilo námořníky z Ourang Medanu?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 16.1.2020
6.2tis
559
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Ve starých knihách a novinách najdeme kromě záznamů o běžných lodních katastrofách také texty o tajemných úmrtích lodních posádek. Některá plavidla z neznámých příčin navždy zmizí kdesi v oceánech, jiná plují opuštěná bez námořníků. Mezi podobné hororové příběhy patří i příběh lodi Ourang Medan!

Loď Ourong Medan

Pěna mořských vln omývá bok lodi Silver Star, plavící se pod americkou vlajkou. Je únor roku 1948 (podle jiných zdrojů léto 1947 – pozn. red.) a loď právě brázdí vody Filipínského moře u indonéského ostrova Sumatra.

Dosud poklidný průběh plavby náhle přeruší vzkaz v Morseově abecedě. Kdosi z holandské lodi Ourang Medan volá o pomoc: „Naše loď pokračuje ve svém kurzu – stop – Všichni členové naší posádky asi zemřeli…“ Radista ihned předává zprávu kapitánovi Silver Star, který nařizuje změnit kurz.

Poté je ještě zachyceno několik nesrozumitelných souvětí a vzkazů v morseovce. Asi po hodině radistu překvapí poslední slovo zoufalého vysílání: „Umírám!“ Silver Star připlouvá na místo neštěstí a jeho první důstojník s šesti námořníky vstupuje na palubu Ourang Medanu.

Na lodi je čeká hrůzný pohled! Všude na palubě a v kajutách leží mrtvá těla členů posádky i psa. Co je zabilo?

Podaří se někdy vyřešit záhadu hrůzných úmrtí posádky?

NEMOC, NEBO OTRAVA?

Přivolaný lodní lékař zjišťuje, že tváře mrtvých mají zornice rozšířené hrůzou. Na jejich tělech přitom nejsou vidět žádné známky násilí nebo jiné zjevné příčiny smrti, což vylučuje běžný útok pirátů nebo kohokoliv jiného.

Lékař je bezradný. Mrtvola kuchaře z Ourang Medanu je prý nalezena ještě s nožem v ruce, i mrtvý radista ještě sedí u vysílačky. Vypadá to, že smrt celé posádky nastala velmi rychle. Mrtvoly se nacházejí v nepřirozené, zkroucené poloze – zřejmě kvůli velkým bolestem krátce před smrtí.

Ruce některých nebožtíků údajně ukazují před sebe. Snad na útočníky nebo nebezpečí, kterého se báli? Překvapení námořníci ze Silver Star chtějí zjistit o záhadném případu víc, proto loď několik kilometrů táhnou za sebou na vlečném lanu.

Náhle však dochází na Ourang Medanu k výbuchu a začíná se potápět. Námořníci přesekávají lano a nechávají loď svému osudu. Co mohlo způsobit náhlou smrt všeho živého na palubě? Mohla by být na vině nějaká záhadná epidemie či otrava?

Avšak není prý známá žádná infekční nemoc, která by dokázala zabít desítky lidí během maximálně půl dne, aniž by nezanechala viditelné známky onemocnění, a zároveň se nepřenesla na další lidi! A co potom ten nenadálý výbuch?

Mohl být příčinou neštěstí jedovatý plyn na palubě?

PAŠOVALI BOJOVÝ PLYN?

Nejpravděpodobnější příčinou smrti je údajně uvolnění velkého množství jedovatých plynů

z převáženého nákladu. Podobné plyny mohou například pocházet z umělých hnojiv nebo výbušnin (například nitroglycerinu). Vezla loď nelegální náklad nebo nějaký jedovatý průmyslový plyn? Takové látky mohou v případě velkého zvýšení teploty, reakcí s jinou látkou nebo kvůli ohni explodovat.

Zkázu prý ale mohl způsobit také oxid uhelnatý (plyn vznikající při hoření) z poškozených lodních kotlů, které později explodovaly. Avšak podobné plyny by musely být ve volném prostoru na palubě Ourang Medanu v obrovských koncentracích, aby zabíjely.

Mohla tedy posádka pašovat chemickou zbraň – některý z nebezpečných bojových plynů? Řešení je ale možná ještě někde jinde. Loď Ourang Medan totiž není zaznamenána v Loydově registru lodí. Znamená to, že její minulost chtěl kdosi navždy vymazat ze světa?

Petr Koutský

Foto: anomalien.com, steemit.com, science-rumors.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.0tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 720
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.8tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]