reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Vesmír a technologie
Smrtící hra Polybius: Temná městská legenda ukrývá pravdivé prvky
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 8.12.2021
3.1tis
Arkádové herny v Portlandu prý ukrývaly nebezpečnou hru, foto Pixabay
305
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Měl to být příběh sloužící pro pobavení či spíše postrašení. Příběh, kteří kriticky uvažující posluchači označí za pouhý mýtus. Většina městských legend skutečně není ničím jiným. Několik z nich se ale přeci jen zakládají na skutečných událostech, což je také případ smrtící videohry.

Arkádové herny v Portlandu prý ukrývaly nebezpečnou hru, foto Pixabay Údajná úvodní obrazovka hry Polybius, foto Minimalist / Creative Commons / fair use Se vznikem temné legendy je spojena také CIA, foto Fry1989 / Creative Commons / Volné dílo

Mezi hráči arkádových her se v 80. letech vypráví o hře Polybuis. Má jít o herní kabinet, tedy retro automat s danou hrou, kdesi v Portlandu natřený celý načerno, v němž se skrývá potenciálně nebezpečná hra.

Její hraní údajně vyvolává dezorientaci, amnézii, závislost na hře a dokonce i sebevraždy. Traduje se, že se kolem kabinetu pohybují drsně vypadající muži, podobní například mužům v černém, kteří čas od času ze zařízení shromažďují informace o hráčích.

Podle legendy tito muži patří k tajným službám a hra Polybius je zřejmě jeden z mnoha dílčích programů nechvalně známého projektu MK-ULTRA. Skutečně se CIA podílí na vymývání mozků prostřednictvím videohry?

Údajná úvodní obrazovka hry Polybius, foto Minimalist / Creative Commons / fair use

ÚLOHA CIA

Samotný příběh hry Polybius jako celek pravdivý není, spíše bychom jej mohli označit za mozaiku složenou ze střípků různých skutečných událostí. Tou nejdominantnější z nich je bezesporu kontroverzní projekt MK-ULTRA zaměření na techniky vymývání mozku a kontroly mysli pokusných subjektů.

Odtajnění materiálů popisujících drastické metody, kterými se vědci CIA snažili dosáhnout svých cílů, budí na konci 70. let obrovský rozruch. Při srovnání s experimenty, které CIA tehdy skutečně prováděla, vypadá možné použití vražedné videohry nejen uvěřitelně, ale navíc působí i jako jeden z těch mírnějších pokusů.

Není proto divu, že se agenti CIA na nějaký čas stávají podobně obávanou ikonou, jako u nás posádka obávané černé sanitky z místních moderních mýtů. Mohla mít CIA skutečně prsty ve vzniku nebezpečné hry?

Se vznikem temné legendy je spojena také CIA, foto Fry1989 / Creative Commons / Volné dílo

MNOHO PRAVD V JEDNÉ

Legenda o hře Polybius zřejmě vychází také z incidentu, ke kterému v roce 1981 dochází v jisté portlandské herně při pokusu o pokoření světového rekordu v hraní arkád. Dva teenageři při něm po 28 hodinách zkolabují s migrénou, nevolností a bolestí žaludku.

Tehdy je ale příčinou spíše spánková deprivace a příliš mnoho vypité sody. Jen o několik dnů později do herny vpadnou federální agenti, kteří zde zabaví několik kabinetů používaných k hazardním hrám. Tak zřejmě vzniká další aspekt legendy – muži v černém sbírající data o hráčích.

V neposlední řadě stojí za zmínku, že skutečně existují hry, které mohou vyvolávat zmatenost, nevolnosti, bolesti či dokonce záchvaty, tyto hry bývají také opatřeny příslušným varováním. Vlastní zkušenost s takovým typem videohry má také autorka tohoto článku.

Jinak ostřílená hráčka se po krátkém setkání s psychologickým videoherním hororem Observer až do dalšího dne potýká s nevolností, zvracením, bolestí hlavy a mírnou dezorientací. Název hry Polybius je také zřejmě inspirován skutečnou hrou jménem Poly-Play.

Spojily se všechny tyto skutečné události v jeden mrazivý příběh o černém kabinetu s hrou z laboratoří MK-ULTRA?

Foto: Creative Commons , Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 766
Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin události z měsíce září, zní možná sluchovým receptorům školáků a studentů poněkud provokativně, ale nemůžeme jinak. Ani po více letech nejsou tajemné události, ke kterým došlo 16. září 1994 v zimbabwském zemědělském centru Ruwa, uspokojivě vysvětleny! O co se jednalo? Celkem šedesát dva studentů a žáků ve věku od šesti do […]
od Filip Appl 28.6.2022 2.7tis
Vývoj robotů jde dopředu skutečně mílovými kroky. Dokládá to i oznámení miliardáře Elona Muska, šéfa americké společnosti Tesla. Právě ta nyní vyvíjí nového humanoidního robota jménem Optimus. Optimus má měřit 173 centimetrů a vážit 57 kilogramů. Je naprogramován tak, aby se dokázal orientovat v prostoru a plnit jednoduché povinnosti. Pomáhat by měl v továrnách a […]
od Mirek Brát 25.6.2022 1.7tis
Díla romanopisce Julese Verna udivují i v moderní současnosti množstvím faktografie, vizionářským přístupem a bohatstvím témat. Někteří badatelé se však domnívají, že je mezi řádky textu ukryté i cosi navíc. Konkrétní romány jsou dokonce spojovány se záhadou templářského pokladu. Jules Verne byl nejen skvělý vypravěč, který do svých děl umně začlenil mnoho technických a vědeckých poznatků. […]
od Mirek Brát 24.6.2022 821
Některé regiony, aby lapaly pocestného na večeři a nocleh rybářskou sítí. Jiné čelí celosvětové invazi záhadologů. Legendární Oblast 51 za „velkou louží“ zná asi většina z nás. A co takhle její evropský protějšek, kterým může být i francouzská vesnice Rennes-le-Château? V obci žije necelá stovka obyvatel. Každý rok sem však přijíždějí desítky tisíc lidí ze všech […]
od Mirek Brát 23.6.2022 1.7tis
Kde je voda, tam může být život. Tak zní ve zjednodušené podobě vědecká poučka. První molekula života se vykulila na souš právě z oceánu. I z toho důvodu je dávána možná existence živých organismů mimo naši planetu do souvislosti s vodním prostředím. Kde hledat ve vesmíru vodu? Voda ve vesmíru existuje. Najdeme ji v mezihvězdných […]