18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Vesmír a technologie
Smrtící hra Polybius: Temná městská legenda ukrývá pravdivé prvky
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 8.12.2021
3.1tis
Arkádové herny v Portlandu prý ukrývaly nebezpečnou hru, foto Pixabay
305
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Měl to být příběh sloužící pro pobavení či spíše postrašení. Příběh, kteří kriticky uvažující posluchači označí za pouhý mýtus. Většina městských legend skutečně není ničím jiným. Několik z nich se ale přeci jen zakládají na skutečných událostech, což je také případ smrtící videohry.

Arkádové herny v Portlandu prý ukrývaly nebezpečnou hru, foto Pixabay Údajná úvodní obrazovka hry Polybius, foto Minimalist / Creative Commons / fair use Se vznikem temné legendy je spojena také CIA, foto Fry1989 / Creative Commons / Volné dílo

Mezi hráči arkádových her se v 80. letech vypráví o hře Polybuis. Má jít o herní kabinet, tedy retro automat s danou hrou, kdesi v Portlandu natřený celý načerno, v němž se skrývá potenciálně nebezpečná hra.

Její hraní údajně vyvolává dezorientaci, amnézii, závislost na hře a dokonce i sebevraždy. Traduje se, že se kolem kabinetu pohybují drsně vypadající muži, podobní například mužům v černém, kteří čas od času ze zařízení shromažďují informace o hráčích.

Podle legendy tito muži patří k tajným službám a hra Polybius je zřejmě jeden z mnoha dílčích programů nechvalně známého projektu MK-ULTRA. Skutečně se CIA podílí na vymývání mozků prostřednictvím videohry?

Údajná úvodní obrazovka hry Polybius, foto Minimalist / Creative Commons / fair use

ÚLOHA CIA

Samotný příběh hry Polybius jako celek pravdivý není, spíše bychom jej mohli označit za mozaiku složenou ze střípků různých skutečných událostí. Tou nejdominantnější z nich je bezesporu kontroverzní projekt MK-ULTRA zaměření na techniky vymývání mozku a kontroly mysli pokusných subjektů.

Odtajnění materiálů popisujících drastické metody, kterými se vědci CIA snažili dosáhnout svých cílů, budí na konci 70. let obrovský rozruch. Při srovnání s experimenty, které CIA tehdy skutečně prováděla, vypadá možné použití vražedné videohry nejen uvěřitelně, ale navíc působí i jako jeden z těch mírnějších pokusů.

Není proto divu, že se agenti CIA na nějaký čas stávají podobně obávanou ikonou, jako u nás posádka obávané černé sanitky z místních moderních mýtů. Mohla mít CIA skutečně prsty ve vzniku nebezpečné hry?

Se vznikem temné legendy je spojena také CIA, foto Fry1989 / Creative Commons / Volné dílo

MNOHO PRAVD V JEDNÉ

Legenda o hře Polybius zřejmě vychází také z incidentu, ke kterému v roce 1981 dochází v jisté portlandské herně při pokusu o pokoření světového rekordu v hraní arkád. Dva teenageři při něm po 28 hodinách zkolabují s migrénou, nevolností a bolestí žaludku.

Tehdy je ale příčinou spíše spánková deprivace a příliš mnoho vypité sody. Jen o několik dnů později do herny vpadnou federální agenti, kteří zde zabaví několik kabinetů používaných k hazardním hrám. Tak zřejmě vzniká další aspekt legendy – muži v černém sbírající data o hráčích.

V neposlední řadě stojí za zmínku, že skutečně existují hry, které mohou vyvolávat zmatenost, nevolnosti, bolesti či dokonce záchvaty, tyto hry bývají také opatřeny příslušným varováním. Vlastní zkušenost s takovým typem videohry má také autorka tohoto článku.

Jinak ostřílená hráčka se po krátkém setkání s psychologickým videoherním hororem Observer až do dalšího dne potýká s nevolností, zvracením, bolestí hlavy a mírnou dezorientací. Název hry Polybius je také zřejmě inspirován skutečnou hrou jménem Poly-Play.

Spojily se všechny tyto skutečné události v jeden mrazivý příběh o černém kabinetu s hrou z laboratoří MK-ULTRA?

Foto: Creative Commons , Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 17.1.2022 1.0tis
METI je zkratkou pro mezinárodní neziskovou výzkumnou organizaci, která do vesmíru posílá zprávy a doufá, že na ně někdy dostane odpověď. A právě skutečnost, že jsme přes veškerou snahu nedostali z těch miliard hvězd a galaxií vůbec žádnou zpětnou vazbu, přivádí odborníky k myšlence, že tady něco nehraje… Mladá rodina se prochází po zoologické zahradě: […]
od Eva Soukupová 17.1.2022 1.3tis
Asteroid o velikosti přes jeden kilometr bezpečně proletí kolem Země a vrátí se za dalších 47 let. Objekt spadá do kategorie potenciálně nebezpečných asteroidů, které by se jednou mohly srazit ze Zemí. Zatím nejblíže se však dostal na vzdálenost 1.1 milionu kilometrů. Nový filmový hit K zemi hleď! (originální název Don’t Look Up, pozn. red.) […]
od Mirek Brát 16.1.2022 862
Jedno moudré arabské přísloví říká: Všichni lidé se bojí času, jen čas se bojí pyramid. Člověk se opravdu nemůže přímo měřit s těmito kolosálními prastarými stavbami. Arabští učenci ale nepočítali se zlatými českými ručičkami a českou kreativitou. Právě český fenomén totiž uvedenou citaci poopravil do podoby: Všichni lidé se bojí času. Výrobci holicích strojků se […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.7tis
I výzkum vesmíru někdy připomíná trhání okvětních lístků kopretiny. Jen obligátní slova dětské říkačky: má či nemá rád/ráda, nahradíme otázkou: jsou, nejsou? Kdo, co? Vodní kanály na Marsu!   Všechno začalo v roce 1877, kdy se na Mars okulárem jednoduchého  dalekohledu zahleděl astronom Giovanni Schiaparelli. Následně ohlásil sousedům, pekaři, trhovcům, známým, přátelům i světové veřejnosti, […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 3.2tis
Zpráv o zaručeném pozorování UFO neboli neidentifikovaných létajících objektů koluje po internetu velké množství. Když se vám ale podaří některý z nich natočit a následně u vás zaklepou muži v černých oblecích, je asi něco špatně. V roce 2004 pětice členů někdejší posádky amerického armádního křižníku USS Princeton tvrdila, že viděla UFO, vládní příslušníci nařídili […]