reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Záhady historie
Zmrtvýchvstání tygra jávského: Vrátí se zpět mezi živé?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 7.12.2021
2.6tis
Tygr jávský na fotografii z roku 1938, foto Andries Hoogerwerf / Creative Commons / Volné dílo
246
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Jak už druhové jméno napovídá, jde o šelmu, která se ještě nedávno vyskytovala na indonéském ostrově Jáva. Od 60. let nebyl žádný exemplář tygra jávského spatřen a od roku 1994 je druh považován za vyhynulý.

Podle vědců je ale právě zde největší šance, že se jednou vyhynulý tvor vrátí zpět mezi živé.

Tygr jávský na fotografii z roku 1938, foto Andries Hoogerwerf / Creative Commons / Volné dílo Za vyhynutím tygra jávského stojí velkým dílem člověk, foto Tropenmuseum, part of the National Museum of World Cultures / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Pláž v národním parku  Meru Betiri, foto ESCapade / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Podobně jako mnohým dalším vyhynulým druhům se i tygrům jávským stala osudnou přítomnost člověka a jeho rozpínání. Tygři byli ještě koncem 18. století rozšířeni po celém ostrově, masivní odlesňování je však připravilo nejen o podstatnou část domova, ale také o přirozenou kořist.

S tím přicházejí útoky na dobytek i na člověka a následný lov tygrů. Později sice vzniká několik přírodních rezervací, ale to už je pozdě. Od poloviny 60. let 20. století tygra jávského nikdo nespatřil, ačkoliv ještě několik kusů prý bylo na ostrově zastřeleno.

V březnu roku 1993 byly na 19 místech ostrova rozmístěny fotopasti, ovšem za celý následující rok ani jedna z nich tygra jávského nezachytila, a tak je ještě v roce 1994 zvíře oficiálně prohlášeno za vyhynulé.

Přesto je dnes ze všech vyhynulých zvířat právě návrat tygra jávského zpět mezi živé považován za nepravděpodobnější. Jde jen o zbožné přání, nebo snad skutečně existují pádné důkazy ve prospěch tohoto tvrzení?

Za vyhynutím tygra jávského stojí velkým dílem člověk, foto Tropenmuseum, part of the National Museum of World Cultures / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NÁVRAT TYGRA

Od prohlášení tygra jávského za vyhynulého uplynul pouhý rok, když přijde tvrzení jistého lesníka, který jich prý spatřil hned několik. V průběhu let je zaznamenána také řada nepřímých důkazů o jeho výskytu, například škrábance na stromech, stopy či trus.

V listopadu roku 2008 byla v centrální oblasti ostrova nalezena mrtvá žena, která údajně zemřela po útoku tygra. Všechny tyto důkazy jsou ale pouze nepřímé a obvykle jsou nakonec přičteny na vrub jiné kočkovité šelmě.

Podobně dopadá také videozáznam pořízený roku 2017 v jávském národním parku Ujung Kulon původně považovaný za nahrávku tygra. S tím ale nesouhlasí odbornice na tygry Wulan Pusparini z organizace Wildlife Conservation Society, podle které se s největší pravděpodobností jedná o levharta jávského. Odkud tedy pramení přesvědčení přírodovědců o možném návratu tygra jávského?

NĚKDE TU JE

Tamní biolog Didik Raharyono už v roce 2012 prohlašuje, že je na základě svého čtrnáctiletého pátrání přesvědčen, že tygr jávský stále existuje. Jeho posledním důkazem má být kus kůže údajně patřící vyhynulému zvířeti.

Jeho názor podporuje rovněž aktivista Wahyu Giri Prasetyo, který neúnavně shromažďuje další nové důkazy, jako jsou chlupy a trus. I on věří, že několik exemplářů v pralese stále přežívá.

Nejpravděpodobnějším místem výskytu tygra je prý národní park Meru Betiri, což je shodou okolností také místo, kde byl jeho živý exemplář pozorován naposledy. Nová svědectví přicházejí ale také z parku Bromo Tengger Semeru, kde byly v roce 2013 objeveny stopy drápů na stromech, z nichž odborníci podle velikosti usuzují, že patří tygrům.

Mnoho místních navíc tou dobou hlásí pozorování pruhovaného zvířete v okolí. Šlo ale skutečně o vyhynulého tygra jávského?

Pláž v národním parku Meru Betiri, foto ESCapade / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Foto: Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 24.6.2022 1.3tis
Pokud patříte mezi milovníky strašidelných filmů, možná znáte příběhy o Bell Witch. Věděli jste ale, že filmy An American Haunting a The Blair Witch Project jsou oba založeny na skutečném příběhu? Počátkem 19. století se muž jménem John Bell přestěhoval se svou rodinou do oblasti v Tennessee zvané Red River, která je nyní známá jako […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 694
V minulosti lidé věřili, že za vše zlé na zemi může otevření bájné Pandořiny skříňky, kterou dívka dostala darem od bohů. Poněkud danajský dar, že? Pandóra, což znamená Všemi dary obdarovaná, byla dívka uplácaná z hlíny, kterou na Zemi vyslal Zeus a ostatní bohové jako odpověď lidem, kteří je přestali mít v úctě. Dar za […]
od Lucie Kubešová 23.6.2022 2.3tis
Zámek se nachází ve stejnojmenné obci v Karlovarském kraji. Původ Chýše je podobný celé řadě jiných. Jde o původní hrad, který byl později přestavěn na podstatně pohodlnější zámek. Kolem zámku je také park založený v 17. století. Prošel řadou architektonických úprav a vystřídala se na něm celá řada držitelů. CHÝŠE A K. ČAPEK Návštěvníci mají […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.2tis
Starověký Řím sice měl své pomyslné srdce ve Středomoří, během výbojů i obrany hranic se však jeho vliv posouval i hodně daleko na sever. S tím souvisí záhada římského pochodového tábora v Pardubickém kraji. Při rozšiřování inženýrských sítí v Jevíčku se našly stopy dokumentující historii této lokality až do období před dvěma tisíci lety. Tehdy se zde […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 2.6tis
V létě roku 2012 byl u břehů polynéského království Tonga objeven pod obrovskými nánosy písku vrak tajemné lodi.     Údajně by se mohlo jednat o legendární britskou pirátskou loď Port-au-Prince. Její poslední plavba skončila v roce 1806 právě u Tongy na rozkaz tamního krále Finauy Ulukalaly II., který nechal plavidlo i s nákladem cenností […]