18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Záhady historie
Zmrtvýchvstání tygra jávského: Vrátí se zpět mezi živé?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 7.12.2021
2.6tis
Tygr jávský na fotografii z roku 1938, foto Andries Hoogerwerf / Creative Commons / Volné dílo
246
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Jak už druhové jméno napovídá, jde o šelmu, která se ještě nedávno vyskytovala na indonéském ostrově Jáva. Od 60. let nebyl žádný exemplář tygra jávského spatřen a od roku 1994 je druh považován za vyhynulý.

Podle vědců je ale právě zde největší šance, že se jednou vyhynulý tvor vrátí zpět mezi živé.

Tygr jávský na fotografii z roku 1938, foto Andries Hoogerwerf / Creative Commons / Volné dílo Za vyhynutím tygra jávského stojí velkým dílem člověk, foto Tropenmuseum, part of the National Museum of World Cultures / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Pláž v národním parku  Meru Betiri, foto ESCapade / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Podobně jako mnohým dalším vyhynulým druhům se i tygrům jávským stala osudnou přítomnost člověka a jeho rozpínání. Tygři byli ještě koncem 18. století rozšířeni po celém ostrově, masivní odlesňování je však připravilo nejen o podstatnou část domova, ale také o přirozenou kořist.

S tím přicházejí útoky na dobytek i na člověka a následný lov tygrů. Později sice vzniká několik přírodních rezervací, ale to už je pozdě. Od poloviny 60. let 20. století tygra jávského nikdo nespatřil, ačkoliv ještě několik kusů prý bylo na ostrově zastřeleno.

V březnu roku 1993 byly na 19 místech ostrova rozmístěny fotopasti, ovšem za celý následující rok ani jedna z nich tygra jávského nezachytila, a tak je ještě v roce 1994 zvíře oficiálně prohlášeno za vyhynulé.

Přesto je dnes ze všech vyhynulých zvířat právě návrat tygra jávského zpět mezi živé považován za nepravděpodobnější. Jde jen o zbožné přání, nebo snad skutečně existují pádné důkazy ve prospěch tohoto tvrzení?

Za vyhynutím tygra jávského stojí velkým dílem člověk, foto Tropenmuseum, part of the National Museum of World Cultures / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NÁVRAT TYGRA

Od prohlášení tygra jávského za vyhynulého uplynul pouhý rok, když přijde tvrzení jistého lesníka, který jich prý spatřil hned několik. V průběhu let je zaznamenána také řada nepřímých důkazů o jeho výskytu, například škrábance na stromech, stopy či trus.

V listopadu roku 2008 byla v centrální oblasti ostrova nalezena mrtvá žena, která údajně zemřela po útoku tygra. Všechny tyto důkazy jsou ale pouze nepřímé a obvykle jsou nakonec přičteny na vrub jiné kočkovité šelmě.

Podobně dopadá také videozáznam pořízený roku 2017 v jávském národním parku Ujung Kulon původně považovaný za nahrávku tygra. S tím ale nesouhlasí odbornice na tygry Wulan Pusparini z organizace Wildlife Conservation Society, podle které se s největší pravděpodobností jedná o levharta jávského. Odkud tedy pramení přesvědčení přírodovědců o možném návratu tygra jávského?

NĚKDE TU JE

Tamní biolog Didik Raharyono už v roce 2012 prohlašuje, že je na základě svého čtrnáctiletého pátrání přesvědčen, že tygr jávský stále existuje. Jeho posledním důkazem má být kus kůže údajně patřící vyhynulému zvířeti.

Jeho názor podporuje rovněž aktivista Wahyu Giri Prasetyo, který neúnavně shromažďuje další nové důkazy, jako jsou chlupy a trus. I on věří, že několik exemplářů v pralese stále přežívá.

Nejpravděpodobnějším místem výskytu tygra je prý národní park Meru Betiri, což je shodou okolností také místo, kde byl jeho živý exemplář pozorován naposledy. Nová svědectví přicházejí ale také z parku Bromo Tengger Semeru, kde byly v roce 2013 objeveny stopy drápů na stromech, z nichž odborníci podle velikosti usuzují, že patří tygrům.

Mnoho místních navíc tou dobou hlásí pozorování pruhovaného zvířete v okolí. Šlo ale skutečně o vyhynulého tygra jávského?

Pláž v národním parku Meru Betiri, foto ESCapade / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Foto: Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.1.2022 1.2tis
Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot, kde se scházeli rytíři kulatého stolu. To vše patří do legendy, kterou zná bezpochyby téměř každý. Už jen málo lidí však tuší, že s ní souvisí ještě jiný, mnohem méně známý příběh. Příběh o tajemném království Lyonesse. V malé pracovně osvětlené svíčkami sedí zamyšlený anglický učenec Richard […]
od Lucie Kubešová 16.1.2022 862
Runy jsou znaky, které údajně pochází z písma Etrusků a Řeků. Runové nápisy jsou velice staré, používaly se přibližně od 2. století našeho letopočtu a omezeně je bylo možno najít až do roku 1100. Runy se objevují především u Germánů, ve Skandinávii a Británii. Vyřezávaly se do dřeva, tesaly do skal či kamenů. Runový kámen […]
od Pavel Polcar 15.1.2022 2.0tis
Hledat mezi našimi předky makaka nebo třeba šimpanze by bylo velice mylné. Vše se má totiž tak, že jak lidské pokolení, tak i druh např. goril má pouze „společného předka“. Oba druhy se následně v průběhu let vyvíjely a měnily odděleně. K mylnému přesvědčení mnohé jistě vede známé vyobrazení evoluce člověka, kde je v jedné řadě […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.5tis
Japonský hrad Maruoka je jeden z mála, který si dodnes zachoval svou tradiční podobu. Postaven byl v roce 1576 poblíž města Sakai na severním pobřeží Japonska. Hrad vystavěný Shibato Katsutoyem však skrývá jedno děsivé tajemství. Podle legendy je pod jeho základy pohřbena chudá vdova. NUTNOST OBĚTI PRO BOHY Traduje se, že když se Katsutoyo v […]
od Jiří Nechanický 14.1.2022 2.5tis
Přitahují vás tajemná místa obestřená záhadami? Nemusíte za nimi cestovat přes půlku světa. Víc než dost jich najdete i v Evropě. Třeba taková Itálie. Archeologické nálezy na Apeninském poloostrově, Sicílii a Sardinii nepřestávají udivovat dodnes. Když před vámi někdo pronese „dovolená Itálie“, nejspíš si jako první vybavíte moře, pláže a pizzu. Stát na Apeninském poloostrově […]