3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Smrtící Mount Everest: Přebývají na nejvyšší hoře světa duchové zesnulých lezců?
Smrtící Mount Everest: Přebývají na nejvyšší hoře světa duchové zesnulých lezců?
od 10.10.2022
771
Mount Everest. FOTO: Luca Galuzzi / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Největší a nejtajemnější hora světa, to je úchvatný Mount Everest. Se svými 8848 metry je monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží dobýt každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše?

Mount Everest. FOTO: Unsplash Reinhold Messner. FOTO: Ptolusque / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Mrazivé zážitky si z Everestu odnášejí mnozí pokušitelé, kteří mají to štěstí, že se dožijí chvíle, aby to mohli někomu vyprávět.

reklama

Patří mezi ně známé osobnosti, jako např. absolutní lezecké eso, Ital Reinhold Messner (*1944) nebo americký spisovatel a horolezec Jon Krakauer (*1954), mimo jiné autor bestselleru Útěk do divočiny.

Ten zažívá na Everestu noční můru v roce 1996, kdy se účastní jedné z nejtragičtějších expedicí vůbec, při níž bouře zabíjí osm lidí.

Krakauer tehdy sestupuje skrze zuřící živel, a ke své radosti naráží na svého parťáka, Novozélanďana Andyho Harrise (1964–1996). Povzbuzen tímto setkáním dosáhne bezpečí.

Až později se dozvídá, že Harris je mrtvý a v místě, kde se Krakauer nacházel, vůbec nemohl být. Koho tedy spisovatel spatřil? Úplně jiného člena výpravy? Nebo se s ním kamarád přišel naposledy rozloučit a dodat mu sílu v těžké chvíli?

Reinhold Messner. FOTO: Ptolusque / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Reinhold Messner. FOTO: Ptolusque / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Mrtví, kteří nikomu nechybí

22. května 2017 se nachází na Mount Everestu záchranná výprava mířící za slovenským horolezcem Vladimírem Štrbou. Brzy ale dostávají hodně zlé znamení, že to nejspíš celé nedopadne dobře… Ve výšce 7950 metrů objeví stan, zlověstně osamocený.

reklama

Když jej otevřou, vidí uvnitř čtyři mrtvoly. Všichni se zřejmě stali obětí výškové nemoci. Těla jsou přemístěna do tábora, ale jak se ukáže, žádná z expedice nepostrádá své členy! Vzniká zmatek a ve vzduchu visí otázka: Kdo jsou ti mrtví?

Pochmurnou záležitost ještě zkomplikuje nepálské Ministerstvo cestovního ruchu, které tvrdí, že ví, kdo jsou ti nalezení a že patří k jedné z dřívějších výprav. Pak ale svá slova bere zpět a zamotaná situace nekončí. Dodnes nevíme, komu těla patří.

Šlo o dobrodruhy, co vyrazili na vlastní pěst? Ale proč by někdo takto zbytečně riskoval a vůbec nikoho se svou cestou neseznámil? Bohužel, brzy se k zesnulým přidal i Slovák Štrba, který nepřežil rozsáhlé omrzliny na rukách a nohách. Vyřeší se někdy záhada mrtvých ve stanu?

Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 917
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 1.4tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.4tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím
od 30.11.2022 3.0tis
Město Malbork se stejnojmenným hradem najdeme nyní v severním Polsku. Kdysi se jednalo o lokalitu s „pruským“-německým osídlením. Nepřekvapí tak, že město i hrad založili ve třináctém století rytíři Řádu německých rytířů. Podle všeho se duchům těchto bojovníků nechce Malbork opustit ani v moderní současnosti… Hrad Malbork je nejrozsáhlejší o
od 29.11.2022 2.5tis
Říká se, že stavby, rekonstrukce či podobné zásahy do domů a krajiny mohou být spouštěčem, který odstartuje výskyt paranormálních jevů. Možná to je také případ obchvatu u britského města Stocksbridge v Jižním Yorkshiru. Ten si získal pověst silnice duchů ještě dříve, než po něm projela první vozidla!     Už když se se stavbou začalo, byly