reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Paranormální jevy
Smrtící Mount Everest: Přízračné postavy na nejvyšší hoře světa zůstávají záhadou
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 25.5.2022
3.3tis
Mount Everest. FOTO: Unsplash
368
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše?

Mount Everest. FOTO: Unsplash Mají přízraky v horách racionální vysvětlení? FOTO: Unsplash

V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich poslední hodinka. Po dosažení vrcholu Everestu jsou totiž při sestupu nuceni strávit noc v Zóně smrti.

V hlubokém sněhu si vykopou jeskyni, do ní zalezou a tisknou se k sobě, netušíc, jestli se vůbec dožijí rána. Jestli se místo do postele neukládají do rakve… Brzy jim dochází přídavný kyslík, nemají žádné jídlo, a také plynový ohřívač je téměř vypotřebovaný.

Do černočerné tmy jeskyně k nim ani neprosvítá svit miliónů hvězd vystavených na noční obloze. Zaživa pohřbeni ve sněhu přemítají, jestli dopadnou stejně jako stovky jiných lezců, a jednou je tu takhle najdou jiní „blázni“.

Najednou se ale stane něco neuvěřitelného. Oba muži později vypoví, že měli pocit, jako kdyby se k nim v jeskyni přidal ještě někdo třetí. Nejen, že jim pomohl svým tělesným teplem, ale prý dodal také užitečné rady, jak zůstat zahřátí a nepropadat panice.

Měli oba stejnou halucinaci? Nebo tu sehrály roli nevysvětlitelné síly?

Mají přízraky v horách racionální vysvětlení? FOTO: Unsplash

Jsme duchové my sami?

Americký historik vědy Michael Shermer (*1954) vydává v roce 2011 knihu Důvěřivý mozek: Od duchů a bohů až k politikům a konspiracím. V ní popisuje jev nazývaný „pocit něčí přítomnosti“. Podle něj jde o úkaz spojený s jedinci vystavenými mimořádné psychické či fyzické zátěži, jako jsou právě horolezci, nebo třeba polární výzkumníci, běžci absolvující extrémně dlouhé tratě, nebo třeba osamělí námořníci na moři.

V roce 2014 provádí tým švýcarských vědců experiment a tuto úvahu rozvíjí. Vybraní dobrovolníci jsou vystavováni působení vlivů, které narušují jejich vědomí o tom, kde zrovna jsou, co je kolem nich a jak se pohybují.

Mozek poté zdá se selhává a mysl vytváří iluzi, kterou jedinci považují za přítomnost někoho jiného, případně za ducha. Přitom jde ale jen o důsledek narušeného vnímání vlastního těla způsobeného špatnou mentální kondicí, stresem nebo příliš těžkou námahou.

Dají se tímto vysvětlit všichni duchové a přízraky Everestu? Ale co ty mimo něj?

Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 3.7.2022 2.2tis
Malý chlapec vylézá z vany, ještě v županu běží do obývacího pokoje a pouští televizi. Dávají zprávy a chvíli se neděje nic zvláštního. Dokud se moderátor neobrátí přímo na něj a neosloví ho. Chlapec sebou škubne úlekem. Obraz přeskakuje a moderátor opakuje stále dokola: „Ahoj.“ Je to nějaká noční můra? Nebo skutečnost? Poznat pravdu je […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Vyšetřování násilných trestných činů dnes obvykle provází řada vědeckých metod, které vedou od zajištění stop na místě činu přes pátrání až po vytipování a usvědčení pachatele. Nicméně, v 70. letech se ve Spojených státech objevila policejní vyšetřovatelka, která prohlašovala, že má psychické schopnosti, které jí pomáhají při pátrání po zločincích. Její jméno zní Dorothy Allisonová a […]
od Mirek Brát 30.6.2022 3.0tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]