30. listopadu 1989: V Belgii začíná série pozorování UFO ve tvaru trojúhelníku. Postupně ho spatří 30 různých skupin svědků.
Domů     Smrtící Mount Everest: Přízračné postavy na nejvyšší hoře světa zůstávají záhadou
Smrtící Mount Everest: Přízračné postavy na nejvyšší hoře světa zůstávají záhadou
od 25.5.2022
3.3tis
Mount Everest. FOTO: Unsplash
368
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše?

Mount Everest. FOTO: Unsplash Mají přízraky v horách racionální vysvětlení? FOTO: Unsplash

V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich poslední hodinka. Po dosažení vrcholu Everestu jsou totiž při sestupu nuceni strávit noc v Zóně smrti.

reklama

V hlubokém sněhu si vykopou jeskyni, do ní zalezou a tisknou se k sobě, netušíc, jestli se vůbec dožijí rána. Jestli se místo do postele neukládají do rakve… Brzy jim dochází přídavný kyslík, nemají žádné jídlo, a také plynový ohřívač je téměř vypotřebovaný.

Do černočerné tmy jeskyně k nim ani neprosvítá svit miliónů hvězd vystavených na noční obloze. Zaživa pohřbeni ve sněhu přemítají, jestli dopadnou stejně jako stovky jiných lezců, a jednou je tu takhle najdou jiní „blázni“.

Najednou se ale stane něco neuvěřitelného. Oba muži později vypoví, že měli pocit, jako kdyby se k nim v jeskyni přidal ještě někdo třetí. Nejen, že jim pomohl svým tělesným teplem, ale prý dodal také užitečné rady, jak zůstat zahřátí a nepropadat panice.

Měli oba stejnou halucinaci? Nebo tu sehrály roli nevysvětlitelné síly?

Mají přízraky v horách racionální vysvětlení? FOTO: Unsplash
Mají přízraky v horách racionální vysvětlení? FOTO: Unsplash

Jsme duchové my sami?

Americký historik vědy Michael Shermer (*1954) vydává v roce 2011 knihu Důvěřivý mozek: Od duchů a bohů až k politikům a konspiracím. V ní popisuje jev nazývaný „pocit něčí přítomnosti“.

reklama

Podle něj jde o úkaz spojený s jedinci vystavenými mimořádné psychické či fyzické zátěži, jako jsou právě horolezci, nebo třeba polární výzkumníci, běžci absolvující extrémně dlouhé tratě, nebo třeba osamělí námořníci na moři.

V roce 2014 provádí tým švýcarských vědců experiment a tuto úvahu rozvíjí. Vybraní dobrovolníci jsou vystavováni působení vlivů, které narušují jejich vědomí o tom, kde zrovna jsou, co je kolem nich a jak se pohybují.

Mozek poté zdá se selhává a mysl vytváří iluzi, kterou jedinci považují za přítomnost někoho jiného, případně za ducha. Přitom jde ale jen o důsledek narušeného vnímání vlastního těla způsobeného špatnou mentální kondicí, stresem nebo příliš těžkou námahou.

Dají se tímto vysvětlit všichni duchové a přízraky Everestu? Ale co ty mimo něj?

Lokalita:
reklama
Související články
od 29.11.2022 960
Říká se, že stavby, rekonstrukce či podobné zásahy do domů a krajiny mohou být spouštěčem, který odstartuje výskyt paranormálních jevů. Možná to je také případ obchvatu u britského města Stocksbridge v Jižním Yorkshiru. Ten si získal pověst silnice duchů ještě dříve, než po něm projela první vozidla!     Už když se se stavbou začalo, byly
od 29.11.2022 1.4tis
Sedíme v potemnělé místnosti a sledujeme, jak písmena naskakují, jedno za druhým. Mistr spisovatel se dal do díla. Postupně vytváří slova i celé věty, přihlížející žasnou. Jenže něco tu nehraje. Písmena se totiž zjevují na spiritistické tabulce ouije. A starý mistr je diktuje ze záhrobí… Existují lidé, pro které je psaní jako droga. Někteří mají to štěstí
od 28.11.2022 2.0tis
Francouzský spisovatel Guy de Maupassant má problém. Na sklonku života sedí za stolem a snaží se pracovat. Není tam ale sám – upřeně na něj hledí jeho dvojník! Děsivá postava je usazená přímo vedle něj a diktuje mu, co má psát dál... Skončí až ve chvíli, kdy už nebohý Guy de Maupassant (1850–1893) nevydrží a nervově se zhroutí. Co je přízrak zač? A proč s
od 27.11.2022 1.3tis
Na videoportálu Youtube se nedávno objevilo další zvláštní video. Tentokrát zachycuje hlídače, který si - alespoň to tak trochu vypadá - povídá s duchem. Video bylo natočené kamerou v pečovatelském centru Finochietto Sanatorium v argentinském Buenos Aires ve tři hodiny ráno. Hlídač sedí u svého stolu, když v tom se dveře samy od sebe otevřou. Muž vstává, jako by chtěl někoho pustit, ale do budo
od 27.11.2022 2.1tis
Budova, jejíž některé části sloužily nemocným po úctyhodných 140 let, byla ponechána svému osudu poté, co ve městě vyrostl nový moderní zdravotnický komplex.     Něco z historie v ní však údajně stále zůstává. Po Domažlicích se proslýchá, že potemnělými chodbami ponuré nemocnice korzovali duše mrtvých, které dosud nenašly klid. Podobně