Osidlování Severní Ameriky evropskými osadníky doprovází agresivní vytlačování původních obyvatel z jejich teritorií a nezřídka násilné konflikty. Indiánské kmeny se pak za prolitou krev svých druhů mstí mocnými kletbami. Jedna taková je prý zodpovědná za smrt sedmi prezidentů USA!
V noci na 4. dubna 1841 půl hodiny po půlnoci umírá na zápal plic nově zvolený prezident USA William Henry Harrison (1773–1841).
Od jeho inaugurace uběhlo pouhých 31 dnů, čímž se Harrison stává nejkratší dobu vládnoucím americkým prezidentem v historii a zároveň také prvním, který zemřel v úřadu. Jeho osud však údajně není náhodný.
Zpečetěn měl být o mnoho let dříve, kdy jako guvernér Indiany usiloval o získání vlastnických práv k indiánským pozemkům. O uzavírání smluv s tamními kmeny usiluje agresivně a za použití nejrůznějších intrik a úplatků.
V roce 1809 se pro svůj neférový boj o pozemky dostává do konfliktu s náčelníkem kmene Šavanů Tecumsehem (1768–1813), který se společně s několika dalšími kmeny pokusí vybojovat indiánskou půdu zpět.
Harrisonova armáda však v bitvách vítězí a jeho nevraživost vůči původním obyvatelům sílí.
To náčelníkova bratra Tenskwatawu, mezi Šavany známého jako Prorok, přiměje k tomu, aby uvalil smrtící kletbu na budoucí americké prezidenty zvolené v letech končících nulou a dělitelných dvěma.
Právě Harrison se později stává prvním, kdo kletbě podlehne. Mohl indiánský prorok vědět o téměř dvacet let dříve, že se jeho nepřítel stane prezidentem?
120 LET BEZ VÝJIMKY
Harrison je sice slavnostně uveden do úřadu na jaře 1841, volby se ale konají již v prosinci, takže se mu prokletí nevyhne. A každých 20 let pot prezidentské volby skutečně vyhrává muž, který nakonec během svého funkčního období umírá.
Hned dalším na seznamu je milovaný prezident Abraham Lincoln (1809–1865). Ten je do čela státu poprvé zvolen v roce 1860 a smrt rukou atentátníka jej dožene o pět let později na začátku druhého funkčního období.
Zajímavé je, že Lincoln měl o své blížící se smrti opakující se noční můry a zřejmě tušil, že blíží jeho konec. Mohlo i to s kletbou souviset?
Z následujících pěti prezidentů zvolených v roce účinnosti kletby jsou tři zavražděni, jeden umírá na infarkt a jeden na krvácení do mozku.
Mezi oběťmi kletby je také další slavný prezident USA John F. Kennedy (1917–1963), kterým tento seznam končí.
JSOU DALŠÍ V BEZPEČÍ?
Po Kennedym je v roce končícím nulou zvolen Ronald W. Reagan (1911–2004). Ten volby vyhrává v roce 1980 a o osm let později v úřadu končí. Umírá až v roce 2004 na zápal plic komplikovaný Alzheimerovou chorobou. Co se stalo, že kletbě unikl?
Možnou odpovědí je nepodařený atentát na Reagana, k němuž dochází jen něco přes dva měsíce po jeho první inauguraci. Prezident je postřelen, ale díky rychlé lékařské pomoci přežije a stává se prvním, kdo Tecumsehovu kletbu přemohl.
Podle některých hypotéz ji dokonce nadobro zlomil. Tomuto závěru nasvědčuje skutečnost, že George W. Bush (*1946), po Reaganovi další muž zvolený v roce kletby, stále žije.
V roce kletby byl do úřadu zvolen rovněž současný prezident Joseph R. Biden Jr. (*1942), který vyhrál volby v roce 2020. Visí nad ním hrozba smrti v úřadu, nebo byla kletba náčelník Šavanů skutečně zlomena?