Skip to content

Smrtící zrcadlo: Připravilo o život desítky nešťastníků?

O zrcadlech se říká, že mají magickou moc. To, které se objevilo a zase zmizelo v Paříži, však dalece předčí všechna ostatní. Smrtící zrcadlo totiž o život prý připravilo již desítky nešťastníků a navíc se před dvaceti lety ztratilo neznámo kam!

Bylo zničeno, nebo jeho vražedné síly kdesi řádí dál?

Zpráva, která se objevuje ve francouzském tisku v roce 1997, působí jako aprílový žert. Varuje totiž starožitníky před artefaktem, který byl odcizen z policejního archivu a který připravil o život již celou řadu lidí.

Za vším stojí zřejmě stará kletba či temné magické rituály.

Podle všeho je ale toto varování míněno zcela vážně. Oním vražedným artefaktem je zrcadlo z 18. století přezdívané Zlatí andělé podle dvou cherubínů, kteří v horní části pozlaceného mahagonového rámu hrají na trubky.

Na první pohled na něm není nic mimořádného. Je to jen staré zdobené zrcadlo. Na jeho rámu je na zadní straně vyražen podpis „Louis Arpo, 1743“. Podle zprávy, která se mezi starožitníky bleskově roznesla, má však na svědomí nejméně 38 životů.

Majitelé vražedného zrcadla buď za záhadných okolností umírají, nebo beze stopy mizí. Pohled do prokletého zrcadla prý stál život i francouzskou královnu Marii Antoinettu (1755–1793)! Jde jen o novinářskou kachnu, nebo je příběh pravdivý?

Marie Antoinetta zemřela pod gilotinou. Svou popravu údajně spatřila, když pohlédla do tajemného zrcadla.

ZLODĚJI NA POLICEJNÍ STANICI

Zrcadlo prý bylo uloženo v pařížském policejním skladu od roku 1910, kdy již panovaly obavy o jeho zhoubné moci. O několik let poté se na nějaký čas dostalo na svět, aby znovu vraždilo, a nakonec bylo navráceno do rukou strážců zákona.

Tam spočívalo až do roku 1997. Zmizení artefaktu si zprvu nikdo nevšiml, pak ale na stanici přichází jistý profesor kriminalistiky a žádá o svolení pořídit několik fotek zrcadla pro své studenty na přednáškách.

Když se dostane do skladu, není starožitnost k nalezení. Zloději přitom možná vůbec netuší, jak nebezpečný artefakt drží v rukou, ze skladu si toho totiž odnesli mnohem víc a zrcadlo se jim možná jen zalíbilo, protože na pohled vypadalo jako dobře zpeněžitelná starožitnost.

Kde nakonec skončilo? Policie i starožitníci se okamžitě snaží ztracený artefakt najít. Úspěch však nepřichází.

NEPŘIBLIŽUJTE SE K NĚMU!

„Obracíme se na všechny starožitníky a milovníky umění s důležitým upozorněním. Před několika dny bylo z policejního skladu odcizeno několik starožitných předmětů. Mezi nimi bylo i historické zrcadlo, na jehož rámu je na zadní straně vyražena signatura Louis Arpo, 1743,“ stojí ve zprávě, kterou před dvaceti lety otisklo několik francouzských novin.

To dává smysl, varování před kradeným zbožím přímo z policejního skladu je jistě na místě.

Jenže pokračování této zprávy, za níž, jak se později ukázalo, stojí zástupce pařížské společnosti Asociace starožitníků Emil Freinet, se ubírá směrem, který by v tisku na úsvitu 21. století nikdo nečekal.

„Prosíme, nekupujte tento předmět, neberte ho do zástavy a nepohybujte se v jeho blízkosti. Jde o smrtelně nebezpečný artefakt, který už způsobil smrt nejméně 38 osob.“ To už jsou poměrně odvážná slova a jejich autor musí mít jistě pádný důvod, aby je vyslovil a vystavil se tak možnému posměchu.

Nebo je jen starožitník zbytečně pověrčivý?

TAJEMNÝ VÝROBCE A ČERNÁ MAGIE

Podle dalších vyjádření asociace starožitníků není Freinet jediný, kdo má z vražedné moci tajemného zrcadla obavy. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi,“ prohlašuje asociace a dodává: „Myslíme si, že se ho zloděj pokusí prodat, proto se snažíme poskytnout co nejvíce informací a varovat případné zákazníky před potenciálním nebezpečím.

“ Čím přesně má být tento artefakt životu nebezpečný?

Za vším prý stojí muž jménem Louis Arpo žijící v první polovině 18. století ve Francii. Je vyznavačem černé magie, za což mu dokonce v té době hrozí trest smrti. Unikne mu ale díky konexím s Madame de Pompadour (1721–1764), milenkou francouzského krále.

Arpova vášeň pro temné síly se zřejmě odráží také v zrcadle, které vyrobil. Zrcadla jsou koneckonců často využívanou magickou pomůckou. Moc jeho zrcadla je ale děsivá.

Díky přátelství s Madame de Pompadour tvůrce zrcadla neskončil na hranici.

VRAŽEDNÁ SÉRIE ZAČÍNÁ…

Co se se zrcadlem dělo v prvních letech, není zdokumentováno. Jisté je, že v létě roku 1769 ho kupuje Bohatý řecký bankéř Kirakos Gandzaketz žijící v Paříži, který se tak stává prvním známým vlastníkem a také první obětí prokletého artefaktu.

Zrcadlo si pověsí ve své pracovně a už 30. září je jeho bezvládné tělo nalezeno na lesní cestě blízko jeho opuštěného kočáru. Jako příčina smrti bylo tehdy stanoveno přirozené úmrtí. Nemá na sobě žádné zranění, a tak vyšetřovatelé předpokládají, že se muži cestou udělalo zle, vystoupil z kočáru, aby se nadechl na vzduchu, a zemřel.

Jeho kočí zřejmě zpanikařil a ve strachu před soudem utekl. Pět let po této příhodě putují Zlatí andělé do Versailles jako dar pro krále a královnu. Marie Antoinetta však brzy nařídí, aby zrcadlo z jejích komnat zmizelo. Proč?

Údajně v něm na okamžik spatřila gilotinu a ženu v bílých šatech jdoucí na smrt. Ona sama později umírá pod gilotinou. Viděla tedy svou budoucnost?

Vlastníci zrcadla umírají náhle a často bez zjevných příčin. Může za to jedovatá rtuť?

ZMIZELA TÉMĚŘ BEZE STOPY

Jednou z dalších vlastnic je 23letá Laura Noel, která jej v roce 1853 dostává jako součást dědictví po svém příbuzném. Ten zemřel několik měsíců poté, co zrcadlo koupil. Ani mladá žena smrtící moci Zlatých andělů neunikne.

Jako příčina smrti je v lékařském protokolu uvedeno krvácení do mozku. Snad nejdramatičtější příběh se odehrává v září 1943 na večírku pro nacistické pohlaváry a důstojníky wehrmachtu pod střechou markýze de Fornaroli.

Je to právě jeho žena, která zmizí poté, co se před půlnocí odebere do svého pokoje. Když markýz do pokoje vstoupí, najde hotovou spoušť, po jeho ženě však ani stopy. S výjimkou škrábanců na leštěném povrchu zrcadla, možná od nehtů či prstenů.

Co se v pokoji odehrálo? To nikdo nikdy nezjistil. Ukázalo se však, že k podobné události došlo už v roce 1935, kdy ze stejného pokoje zmizela dcera předchozího majitele. Zrcadlo viselo na stěně už tehdy.

Skutečně může taková věc zabíjet nebo dokonce zapříčinit zmizení osob?

STVOŘENO K ZABÍJENÍ

Celkově je známo 38 majitelů, kteří zemřeli často za nejasných okolností a jen krátce po získání zrcadla. Mnozí svědkové líčí, že se jich v blízkosti Zlatých andělů zmocňuje nevolnost, slabost a bolest hlavy.

Podle některých pozdějších badatelů je na vině Louis Arpo. Zlatí andělé podle jejich nařčení vznikli při nějakém temném rituálu. To rozhodně není vyloučeno. Arpo je údajně církevními orgány opakovaně vyšetřován za provozování rituálů černé magie či aktivní účast na satanistických mších, kde jej spatřilo hned několik svědků.

Do zrcadla tak mohl vetknout tolik negativní energie, že dokázalo zabíjet. Může toto vysvětlení obstát? K věci existuje i jiný, mnohem racionálnější, pohled. Zrcadlo bylo jednoduše toxické.

Až do 19. století se totiž odrazné plochy vyrábějí s vysokým obsahem rtuti, která je prudce jedovatá. Pokročilejší fáze otravy rtutí se přitom projevuje bolestmi hlavy a mdlobami a může skončit i smrtí.

Že by za vše mohla rtuť? Proč v tom případě neexistuje víc podobných případů smrtících zrcadel?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Má jediné přání! Splní se jí to, po čem tak touží?
nasehvezdy.cz

Má jediné přání! Splní se jí...

Nikdy nebyla tak nešťastná,...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Čeští vědci popsali nový rod žáby z Konga
epochaplus.cz

Čeští vědci popsali nový rod...

Tým Václava Gvoždíka objevil a popsal nový rod...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Utajili s Matonohou překvapivý rozvod?
nasehvezdy.cz

Utajili s Matonohou...

Zdálo se, že se Lucie...
Marie Antoinetta sklízela za svoje extravagance kritiku
epochaplus.cz

Marie Antoinetta sklízela...

Francouzská královna Marie Antoinetta sotva projde...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Sennheiser zahájil prodej špičkových mikrofonů pro nezávislé tvůrce
iluxus.cz

Sennheiser zahájil prodej...

Sennheiser zahájil prodej nových kondenzátorových...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...