Skip to content

Operace Northwoods: Podporuje konspiraci o 11.září 2001?

V 60. letech plánují americké ozbrojené síly útok na Kubu, aby pro něj měly zdůvodnění, vymyslí plán teroristických akcí přímo na území USA, z kterých pak má být obviněna právě Kuba. Konspirátoři jsou přesvědčení, že podobná strategie stála ve skutečnosti i za útoky z 11.

září 2001. Zničili dvojici mrakodrapů sami Američané?

Označení operace pod falešnou vlajkou je název pro tajnou akci, která je navržena a provedena tak, aby vzbuzovala dojem, že je provedena někým jiným než lidmi, kteří za ní skutečně stojí. Nemusí přitom vůbec jít o vojenskou strategii.

Podobné akce jsou prováděny také v civilním sektoru, a to i v době míru. Stát za nimi mohou například zpravodajské služby. V několika případech pak měly tyto operace posloužit jako záminka k vyvolání válečného konfliktu.

To je případ i americké Operace Northwoods z roku 1962, která měla fingovanými útoky na letadla a lodě a také pomocí velkého počtu civilních obětí získat ospravedlnění pro americkou invazi na Kubu. Co vše od této operace americké ministerstvo obrany očekávalo a jaké byly jeho plány?

Účel světí prostředky

Hned na počátku 60. let 20. století se už tak dost napjaté vztahy mezi Spojenými státy americkými a Kubou neobyčejně vyhrotí poté, co se Fidel Castro (1926–2016) stane prvním kubánským komunistickým premiérem, a USA se proto rozhodnou pro vojenskou invazi na Kubu.

Není však možné provést tento krok bez oficiálního a dostatečně pádného důvodu. Pro získání podpory amerických občanů a také k ovlivnění mezinárodního společenství sepisuje americké vrchní velení plán s názvem Operace Northwoods.

V něm počítá s provedením různých útoků, které zahrnují například zničení lodí, násilné akce proti civilnímu obyvatelstvu a dokonce prý i případný výbuch rakety s americkým astronautem Johnem Glennem (1921–2016), které mají být veřejnosti následně prezentovány jako akce Kuby včetně dodání kompromitujících důkazů.

Vrchním velitelem amerických ozbrojených sil je v té době armádní generál Lyman Lemnitzer (1899–1988), který s plánem v březnu 1962 osloví amerického ministra obrany Roberta McNamaru (1916–2009). Co se v plánu ministrovi nelíbí natolik, že jej zamítne?

Letadlo se prý v mnoha detailech liší od uneseného stroje

Vysoká škola manipulace

Především je to sama podstata akce pod falešnou vlajkou. „Vrchní velení navrhlo a odsouhlasilo něco, co je možná tím nejšpinavějším plánem, který byl kdy americkými oficiálními místy vytvořen,“ píše americký investigativní novinář James Bamford (*1946) ve své knize Body of Secrets.

I tehdejší americký prezident John f. Kennedy (1917–1963) plán odmítne. Během několika dalších měsíců je Lemnitzer převeden na jinou funkci. Součástí Operace Northwoods mělo být i odpálení dopravního letadla s americkými federálními agenty, vydávajícími se za vysokoškolské studenty, nad kubánskými vodami.

Letadlo podle plánu mělo bezpečně přistát na vojenské základně a na jeho trasu se mělo vydat jiné, dálkově ovládané letadlo stejného typu i vzhledu. To má pak podle plánu vyslat nad kubánskými vodami nouzový signál a poté být na dálku odpáleno.

Kromě jiných se vynořuje i další otázka. Jestliže při fingovaných teroristických útocích měli zemřít civilisté ve velkých amerických městech, mělo být skutečně odpáleno prázdné letadlo?

Fidel Castro byl jako komunistický premiér Spojeným státům trnem v oku

A co 11. září 2001?

Jestliže plány na řízené zničení letadla neodmítaly Spojené státy už v 60. letech, navíc jako důvod k rozpoutání nenávistné kampaně a útoku na jinou zemi, nemohly podobnou taktiku použít nakonec v roce 2001?

V té době jsou technologie mnohem dokonalejší. Řídit a odpálit letadlo ze země tak není žádný problém. Je tedy konspirační teorie, hovořící o tom, že místo arabských teroristů nechaly letadlo do budov narazit americké politické a armádní špičky, skutečně tak neuvěřitelná?

O mnoha dílčích událostech z 11. září 2001 stále kolují různé hypotézy navzdory oficiálním vysvětlením. Jsou to všechno opravdu jen nesmyslná tvrzení a výmysly konspirátorů, jak se tvrdí? I v souvislosti s informacemi ohledně Operace Northwoods?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Patek Philippe představuje nový věčný kalendář
iluxus.cz

Patek Philippe představuje nový...

Manufaktura Patek Philippe je známá širokou nabídkou...
Katakomby Klatovy: Historie v tajemném balení
epochanacestach.cz

Katakomby Klatovy: Historie v...

Zahoďte ostych a...
Posilují léčivé účinky zárodečných buněk
21stoleti.cz

Posilují léčivé účinky...

O krevních destičkách je toho známo mnoho, avšak...
Střevní mikroflóra překvapuje
21stoleti.cz

Střevní mikroflóra překvapuje

V lidském trávicím traktu byl identifikován...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Mauritánská železnice: Extrémní jízda napříč Saharou
epochalnisvet.cz

Mauritánská železnice: Extrémní...

Mauritánie v Africe se pyšní velkým bohatstvím v podobě...
Krása i funkčnost koupelnových baterií
rezidenceonline.cz

Krása i funkčnost...

Pohledově atraktivní,...
Jedineční a reální: Čím se tito lidé odlišují?
epochaplus.cz

Jedineční a reální: Čím se...

Dalo by se říci, že všichni lidé na světě...
Pramen Křešice: Za léčivou vodou i obrazem Panny Marie
epochanacestach.cz

Pramen Křešice: Za léčivou...

Neprávem opomíjená...
Milostný skandál vyřešila útěkem?
nasehvezdy.cz

Milostný skandál vyřešila...

Bohatý milostný život má...
3 věci, které dali nacisté světu
epochaplus.cz

3 věci, které dali nacisté...

Během každého vojenského konfliktu pracují...
Co si psal do deníčku strůjce holocaustu Heinrich Himmler?
epochalnisvet.cz

Co si psal do deníčku...

Nenápadný úřednický vzhled druhého...