Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Operace Northwoods: Podporuje konspiraci o 11.září 2001?

V 60. letech plánují americké ozbrojené síly útok na Kubu, aby pro něj měly zdůvodnění, vymyslí plán teroristických akcí přímo na území USA, z kterých pak má být obviněna právě Kuba. Konspirátoři jsou přesvědčení, že podobná strategie stála ve skutečnosti i za útoky z 11.

září 2001. Zničili dvojici mrakodrapů sami Američané?

Označení operace pod falešnou vlajkou je název pro tajnou akci, která je navržena a provedena tak, aby vzbuzovala dojem, že je provedena někým jiným než lidmi, kteří za ní skutečně stojí. Nemusí přitom vůbec jít o vojenskou strategii.

Podobné akce jsou prováděny také v civilním sektoru, a to i v době míru. Stát za nimi mohou například zpravodajské služby. V několika případech pak měly tyto operace posloužit jako záminka k vyvolání válečného konfliktu.

To je případ i americké Operace Northwoods z roku 1962, která měla fingovanými útoky na letadla a lodě a také pomocí velkého počtu civilních obětí získat ospravedlnění pro americkou invazi na Kubu. Co vše od této operace americké ministerstvo obrany očekávalo a jaké byly jeho plány?

Účel světí prostředky

Hned na počátku 60. let 20. století se už tak dost napjaté vztahy mezi Spojenými státy americkými a Kubou neobyčejně vyhrotí poté, co se Fidel Castro (1926–2016) stane prvním kubánským komunistickým premiérem, a USA se proto rozhodnou pro vojenskou invazi na Kubu.

Není však možné provést tento krok bez oficiálního a dostatečně pádného důvodu. Pro získání podpory amerických občanů a také k ovlivnění mezinárodního společenství sepisuje americké vrchní velení plán s názvem Operace Northwoods.

V něm počítá s provedením různých útoků, které zahrnují například zničení lodí, násilné akce proti civilnímu obyvatelstvu a dokonce prý i případný výbuch rakety s americkým astronautem Johnem Glennem (1921–2016), které mají být veřejnosti následně prezentovány jako akce Kuby včetně dodání kompromitujících důkazů.

Vrchním velitelem amerických ozbrojených sil je v té době armádní generál Lyman Lemnitzer (1899–1988), který s plánem v březnu 1962 osloví amerického ministra obrany Roberta McNamaru (1916–2009). Co se v plánu ministrovi nelíbí natolik, že jej zamítne?

Letadlo se prý v mnoha detailech liší od uneseného stroje

Vysoká škola manipulace

Především je to sama podstata akce pod falešnou vlajkou. „Vrchní velení navrhlo a odsouhlasilo něco, co je možná tím nejšpinavějším plánem, který byl kdy americkými oficiálními místy vytvořen,“ píše americký investigativní novinář James Bamford (*1946) ve své knize Body of Secrets.

I tehdejší americký prezident John f. Kennedy (1917–1963) plán odmítne. Během několika dalších měsíců je Lemnitzer převeden na jinou funkci. Součástí Operace Northwoods mělo být i odpálení dopravního letadla s americkými federálními agenty, vydávajícími se za vysokoškolské studenty, nad kubánskými vodami.

Letadlo podle plánu mělo bezpečně přistát na vojenské základně a na jeho trasu se mělo vydat jiné, dálkově ovládané letadlo stejného typu i vzhledu. To má pak podle plánu vyslat nad kubánskými vodami nouzový signál a poté být na dálku odpáleno.

Kromě jiných se vynořuje i další otázka. Jestliže při fingovaných teroristických útocích měli zemřít civilisté ve velkých amerických městech, mělo být skutečně odpáleno prázdné letadlo?

Fidel Castro byl jako komunistický premiér Spojeným státům trnem v oku

A co 11. září 2001?

Jestliže plány na řízené zničení letadla neodmítaly Spojené státy už v 60. letech, navíc jako důvod k rozpoutání nenávistné kampaně a útoku na jinou zemi, nemohly podobnou taktiku použít nakonec v roce 2001?

V té době jsou technologie mnohem dokonalejší. Řídit a odpálit letadlo ze země tak není žádný problém. Je tedy konspirační teorie, hovořící o tom, že místo arabských teroristů nechaly letadlo do budov narazit americké politické a armádní špičky, skutečně tak neuvěřitelná?

O mnoha dílčích událostech z 11. září 2001 stále kolují různé hypotézy navzdory oficiálním vysvětlením. Jsou to všechno opravdu jen nesmyslná tvrzení a výmysly konspirátorů, jak se tvrdí? I v souvislosti s informacemi ohledně Operace Northwoods?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...