Skip to content

Operace Northwoods: Podporuje konspiraci o 11.září 2001?

V 60. letech plánují americké ozbrojené síly útok na Kubu, aby pro něj měly zdůvodnění, vymyslí plán teroristických akcí přímo na území USA, z kterých pak má být obviněna právě Kuba. Konspirátoři jsou přesvědčení, že podobná strategie stála ve skutečnosti i za útoky z 11.

září 2001. Zničili dvojici mrakodrapů sami Američané?

Označení operace pod falešnou vlajkou je název pro tajnou akci, která je navržena a provedena tak, aby vzbuzovala dojem, že je provedena někým jiným než lidmi, kteří za ní skutečně stojí. Nemusí přitom vůbec jít o vojenskou strategii.

Podobné akce jsou prováděny také v civilním sektoru, a to i v době míru. Stát za nimi mohou například zpravodajské služby. V několika případech pak měly tyto operace posloužit jako záminka k vyvolání válečného konfliktu.

To je případ i americké Operace Northwoods z roku 1962, která měla fingovanými útoky na letadla a lodě a také pomocí velkého počtu civilních obětí získat ospravedlnění pro americkou invazi na Kubu. Co vše od této operace americké ministerstvo obrany očekávalo a jaké byly jeho plány?

Účel světí prostředky

Hned na počátku 60. let 20. století se už tak dost napjaté vztahy mezi Spojenými státy americkými a Kubou neobyčejně vyhrotí poté, co se Fidel Castro (1926–2016) stane prvním kubánským komunistickým premiérem, a USA se proto rozhodnou pro vojenskou invazi na Kubu.

Není však možné provést tento krok bez oficiálního a dostatečně pádného důvodu. Pro získání podpory amerických občanů a také k ovlivnění mezinárodního společenství sepisuje americké vrchní velení plán s názvem Operace Northwoods.

V něm počítá s provedením různých útoků, které zahrnují například zničení lodí, násilné akce proti civilnímu obyvatelstvu a dokonce prý i případný výbuch rakety s americkým astronautem Johnem Glennem (1921–2016), které mají být veřejnosti následně prezentovány jako akce Kuby včetně dodání kompromitujících důkazů.

Vrchním velitelem amerických ozbrojených sil je v té době armádní generál Lyman Lemnitzer (1899–1988), který s plánem v březnu 1962 osloví amerického ministra obrany Roberta McNamaru (1916–2009). Co se v plánu ministrovi nelíbí natolik, že jej zamítne?

Letadlo se prý v mnoha detailech liší od uneseného stroje

Vysoká škola manipulace

Především je to sama podstata akce pod falešnou vlajkou. „Vrchní velení navrhlo a odsouhlasilo něco, co je možná tím nejšpinavějším plánem, který byl kdy americkými oficiálními místy vytvořen,“ píše americký investigativní novinář James Bamford (*1946) ve své knize Body of Secrets.

I tehdejší americký prezident John f. Kennedy (1917–1963) plán odmítne. Během několika dalších měsíců je Lemnitzer převeden na jinou funkci. Součástí Operace Northwoods mělo být i odpálení dopravního letadla s americkými federálními agenty, vydávajícími se za vysokoškolské studenty, nad kubánskými vodami.

Letadlo podle plánu mělo bezpečně přistát na vojenské základně a na jeho trasu se mělo vydat jiné, dálkově ovládané letadlo stejného typu i vzhledu. To má pak podle plánu vyslat nad kubánskými vodami nouzový signál a poté být na dálku odpáleno.

Kromě jiných se vynořuje i další otázka. Jestliže při fingovaných teroristických útocích měli zemřít civilisté ve velkých amerických městech, mělo být skutečně odpáleno prázdné letadlo?

Fidel Castro byl jako komunistický premiér Spojeným státům trnem v oku

A co 11. září 2001?

Jestliže plány na řízené zničení letadla neodmítaly Spojené státy už v 60. letech, navíc jako důvod k rozpoutání nenávistné kampaně a útoku na jinou zemi, nemohly podobnou taktiku použít nakonec v roce 2001?

V té době jsou technologie mnohem dokonalejší. Řídit a odpálit letadlo ze země tak není žádný problém. Je tedy konspirační teorie, hovořící o tom, že místo arabských teroristů nechaly letadlo do budov narazit americké politické a armádní špičky, skutečně tak neuvěřitelná?

O mnoha dílčích událostech z 11. září 2001 stále kolují různé hypotézy navzdory oficiálním vysvětlením. Jsou to všechno opravdu jen nesmyslná tvrzení a výmysly konspirátorů, jak se tvrdí? I v souvislosti s informacemi ohledně Operace Northwoods?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
epochaplus.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Proběhla dívčí válka ve skutečnosti na jižní Moravě?
epochaplus.cz

Proběhla dívčí válka ve...

„Postavíme si hrad,“ navrhne jedna z dívek....
Audio průvodce To je Brno III. přináší pohled na brněnský industrial
epochanacestach.cz

Audio průvodce To je Brno III....

Třetí autentický...
Acháty: Pestrobarevnou krásu milovali už ve starověku!
epochalnisvet.cz

Acháty: Pestrobarevnou krásu...

Sicilská řeka Dirillo se v období antiky jmenuje...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...
Všichni chlapi od ní utíkají! Chce po nich jen peníze?
nasehvezdy.cz

Všichni chlapi od ní...

Proč nevydrží s žádným mužem? To se ptá snad...
Předprodej kombi Suzuki Swace zahájen
iluxus.cz

Předprodej kombi Suzuki...

Po 20 letech se do nabídky značky Suzuki...
Moderna na etnické vlně
rezidenceonline.cz

Moderna na etnické vlně

Způsob, jakým se architektura vily prolíná s krajinou,...
8 způsobů, jak říct: Miluji tě!
nasehvezdy.cz

8 způsobů, jak říct: Miluji...

Naučte svého manžela říkat 8 důležitých vět, které...
10 nejkrásnějších stanic metra na světě
epochalnisvet.cz

10 nejkrásnějších stanic...

Metro už je dnes ve větších městech běžným...
Senior Pointy pomáhají s registrací k očkování
21stoleti.cz

Senior Pointy pomáhají s...

Senior Pointy se houfně zapojují do pomoci...