reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Smutný příběh z hradu Krupka
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 20.5.2022
420
Štítová zeď. FOTO: Sovicka169 – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Hrad v blízkosti Teplic pochází asi z roku 1320 a byl vybudován na příkaz českého krále Jana Lucemburského, jako součást pohraničních opevněných bodů. Když však později ztratil svůj strategický význam a stala se z něho zřícenina, přece jen úplně nezanikl.

Nastalo 19. století, které milovalo romantická místa. Zdejší hrad byl k takovému účelu přímo předurčen, a proto jej hojně využívali lázeňští hosté z Teplic k oblíbeným vycházkám. A když zde byla ještě vystavěna restaurace, zájem o hrad byl nebývalý.

A tak mezi hosty byl například i J. W. Goethe či císařovna Marie Louisa. Na počátku 19. století zde rozkvétalo tolik růžových keřů, že se také hradu začalo přezdívat Rosenburg, tedy Růžový hrádek.

Torzo věže. FOTO: SchiDD – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Přístupová cesta nad první a druhou bránou. FOTO: Květuše Blahoutová Pokorná – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Štítová zeď. FOTO: Sovicka169 – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Hrad vystřídal celou řadu majitelů, a jak šla válečná léta, mnohokrát se ocitl v držení různých vojsk. Jen za husitských válek došlo ke krvavé bitvě nedaleko hradu, po které zde husité povraždili asi tři stovky pánů z Lužice a Míšně.

A tak se mezi lidmi objevovaly zprávy o jakýchsi bloudících přízracích. Samotný hrad je také opředen řadou legend, z nichž nejznámější je ta o krásné Doně Sabině.

TRAGICKÁ LÁSKA

V době, kdy hrad s městem patřil pánům z Koldic, žil na hradě bohatý pan Timo se svoji krásnou dcerou Donou Sabinou. Ten jistě měl své plány, jak ji výhodně provdat. Ale Dona se zamilovala do mladého rytíře z nedalekého Supího hradu nad Unčínem.

I když rytíř byl udatný a smělý chlapík, zřejmě ne dosti bohatý podle představ pana z Koldic. Proto od otce dostala Dona přísný zákaz scházet se s tímto mladíkem. Ale jejich láska byla silnější a tak se začali scházet potají.

Vychovatelkou Dony byla jeptiška, která sice Doně rozmlouvala její tajné schůzky, ale nakonec se nechala obměkčit a půjčovala Doně svoje oblečení. Ta pak v přestrojení za jeptišku, tajně opouštěla hrad, aby se na smluveném vrchu setkala se svým milým.

Ale nic se neutají věčně a tak se pan z Koldic jednou vše dozvěděl. Proto na jeho příkaz byla dcera i vychovatelka uvězněny. A na mladého rytíře byl vymyšlen úskok.

Torzo věže. FOTO: SchiDD – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

V čase obvyklé schůzky obou mladých lidí se lidé z posádky hradu poschovávali v okolních skalách. Jeden z mužů se převlékl za jeptišku a vydal se na místo setkávání. Když byl již velmi blízko své údajné Dony, seskočil z koně, aby se s ní přivítal.

V tom převlečený muž tasil meč. A současně se z dalších stran valili lidé z hradní posádky.

Ale rytíř nechtěl zahynout v jejich rukou. Vyskočil na koně a hnal se s ním na vrchol skály. Když již nebylo úniku, vrhnul se se svým koněm z příkré skály do propasti. Hrob mladého rytíře je dnes ve starém hřbitovním kostelíčku.

A Dona Sabina? Odmítala se vdát za vybrané nápadníky a vstoupila do kláštera, kde brzy žalem zemřela. Její náhrobní deska byla později zazděna u vchodu zříceniny hradu, dnes ji najdeme ale v bohosudovském kostele.

Na náhrobní desce je vyobrazena jeptiška s latinským nápisem. Zajímavý je i důvod přemístění. Zřejmě zdejší měšťané Doně Sabině důvěřovali, když touto deskou zakryli dveře do sklepení, ve kterém měli ukryté své cennosti před nájezdy vojsk.

Přístupová cesta nad první a druhou bránou. FOTO: Květuše Blahoutová Pokorná – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

DUCH DONY SABINY

A tak prý každých sto let, ve výročí smrti svého milého, vychází její duch, aby bloudíc po zřícenině  hledala svého milého a také pokoj pro svoji duši.

I když jde o dávnou minulost, přesto lidé vzpomínají na příběh nešťastné lásky dvou mladých lidí. Připomíná ji také tzv. „mrtvý kámen“, u kterého se milenci scházeli a odkud rytíř skočil se svým koněm.

Těžko říci, zda se vše událo tak, jak praví stará pověst. Ale reálným jádrem je skutečnost, že vynucené sňatky tehdy bývaly dosti běžnou záležitostí. A také proto osudy skutečných, ale nenaplněných lásek, končily často i tragicky.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 838
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.2tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 1.7tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.4tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]