reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Náboženství a okultismus
Bahá’í v Česku: Zalíbilo se i Edvardu Benešovi
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 20.5.2022
872
Foto: CC – neznámý autor – volné dílo

Poprvé se do naší země dostala víra Bahá’í v roce 1926 s americkou novinářkou Marthou Rootovou (1872–1939). Ta s učením seznámila i Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) a Edvarda Beneše (1884–1948)

Beneš o víře poznamenal: „Bahá’í učení je jedním z velkých nástrojů pro konečné vítězství ducha a humanity.“

Foto: CC - neznámý autor - volné dílo Bahá'u'lláh svatyně. Foto - CC BY-SA 3.0 - Marco Abrar Abdu'l-Bahá. CC - volné dílo - neznámý autor

Komunistický odpor

Po druhé světové válce se pokusili stoupenci Bahá’í u nás společenství registrovat, ale narazili na komunistický odpor. V roce 1958 docházelo dokonce k zatčení několika příslušníků Bahá’í.

Po sametové revoluci byla na různých místech Československa ustanovena místní Bahá’í společenství. 27. dubna 1991 byla u nás poprvé zvolena Národní duchovní rada Bahá’í.

Kdo řídí Bahá’í?

Bahá’u’lláh (1817–1892)

Je zakladatelem víry Bahá’í. Podle Bahá’í věřících je Bahá’u’lláh 12. imámem, který, jak říká muslimská tradice, přijde v soudný den. Jeho jméno znamená Sláva Boží, ve skutečnosti se jmenoval Mírzá Husajn.

V roce 1854 se stal poustevníkem. Po dvou letech se vrátil do Bagdádu a roku 1863 se před malou skupinkou svých společníků v Rajské zahradě Bahá’í prohlásil Poslem Božím. Tento akt je považován za počátek víry Bahá’í a dodnes oslavován.

Bahá’u’lláh byl několikrát vězněn, za svůj život napsal údajně okolo 15 000 děl, které tvoří základ Svatého písma víry Bahá’í. Vedl také korespondenci s hlavami státu i s papežem.

Bahá’u’lláh svatyně. Foto – CC BY-SA 3.0 – Marco Abrar

Abdu’l-Bahá (1844–1921)

Byl Bahá’u’lláhovým nejstarším synem a stal se i jeho nástupcem ve vedení víry. Je věřícími považován za Ambasadora míru. Navštívil několik evropských zemí i severní Ameriku, kde přednášel o víře Bahá’í na univerzitách, v kostelech, synagogách i v konferenčních sálech.

Hlásal, že „láska je nejvýznamnějším zákonem.“ Společenství Bahá’í vedl, stejně jako jeho otec, až do své smrti.

Abdu’l-Bahá. CC – volné dílo – neznámý autor

Shoghí Effendí Rabbání (1897–1957)

Byl vnukem Abdu’l-Bahá a Bahá’u’lláhovým pravnukem. Po smrti dědečka mu byl v pouhých 24 letech udělen titul Ochránce víry. Sám byl spíše vykladačem učení svého praděda a děda. Napsal jen jedinou knihu, která shrnuje počátky víry Bahá’í.

Zemřel předčasně při pandemii chřipky a nezanechal po sobě žádného potomka, který by podle Bahá’í Svatého písma mohl být jediným možným nástupcem ve vedení víry. Tím se dostalo Bahá’í společenství do svízelné situace, kterou vyřešilo v roce 1963 zvolením takzvaného Světového domu spravedlnosti, o kterém psal už Bahá’u’lláh a který vede Bahá’í dodnes.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od Filip Appl 1.7.2022 864
Mitad del Mundo. Takový je španělský název pro střed světa a zároveň místo nacházející se asi 26 kilometrů severně od centra hlavního ekvádorského města Quita. A právě sem míří zástupy turistů, aby se prošli po čáře, která má označovat rovník. Jen pár z nich ale tuší, že skutečný střed světa leží o pár set metrů jinde. […]
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 2.5tis
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.7tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.4tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]