Marsovské vozítko na konci listopadu oslavilo osmé výročí svého vypuštění. Jen o něco kratší dobu pak Zemi zásobuje nasbíranými daty. Mnohé z nich napovídají, že Rudá planeta je ještě záhadnější, než jsme si mysleli.
Nejnovější zásoba nezodpovězených otázek se točí kolem kyslíku. Jeho hladina totiž nevysvětlitelně klesá a stoupá!
Sonda byla k Marsu vypuštěna 26. listopadu roku 2011, o něco později úspěšně přistála a začala se sběrem a analýzou nejrůznějších dat. Získané informace přitom vědcům nezřídka zamotají hlavu.
V posledních dnech odborníka zaměstnává zejména rozbor složení atmosféry a zastoupení jednotlivých plynů. Kyslík totiž na Marsu vykazuje neobvyklé vlastnosti a vědci zatím netuší proč.
MARS MÁ POČASÍ
Samotné změny v atmosféře planety přitom nejsou nijak výjimečné. Osa Marsu, kolem niž se planeta otáčí, je stejně jako u Země mírně nakloněna.
Tento sklon, který je u Marsu jen o 1,5 stupně větší než u Země, znamená, že se na planetě také střídají roční období. Přístroj na vozítku po dobu jeho pobytu na Marsu průběžně zaznamenává koncentrace plynů. Atmosféru planety z 95 % tvoří oxid uhličitý.
Další dvě místa zaujímají dusík a argon. Kyslík je v žebříčku procentuálního zastoupení v pořadí čtvrtý.
KYSLÍK NĚCO POHLCUJE
Nedávno zveřejněná data letitých analýz ukazují, že zatímco dusík a argon se řídí předvídatelným sezónním vzorcem, u kyslík v atmosféře planety vykazuje neobvyklé sezónní výkyvy. Zdá se, že jej něco pravidelně produkuje a poté znovu odvádí.
„Když jsme to viděli poprvé, byli jsme naprosto ohromeni,“ uvádí spoluautor studie Sushil Atreya. Ten také přiznává, že kolísající hladinu kyslíku vědci nedokáží pochopit.
Zatím pracují s hypotézou, že výkyvy jsou způsobeny nějakým neznámým chemickým procesem.
„Snažíme se to vysvětlit,“ prohlašuje astrobioložka z NASA Melissa Trainer. „Skutečnost, že se chování kyslíku neopakuje každou sezónu, nás nutí myslet si, že to není problém, který má co do činění s atmosférickou dynamikou.
Musí tam být nějaký chemický zdroj, které ještě neumím vysvětlit,“ dodává. Co může kyslík na Marsu produkovat a zase odčerpávat? Hledání odpovědí pokračuje.
Jisté je jen to, že ani po osmi letech výzkumu rover Curiosity nepřestává odhalovat nové a nové záhady Marsu čekající na objasnění.