Skip to content

Spáchal autor Malého prince sebevraždu?

Dodnes je velmi slavný a ještě slavnější jsou jeho knihy. Přitom se zřejmě nedožil ani 45 let. Francouzský spisovatel, letec, filozof a humanista Antoine de Saint Exupéry totiž 31. července 1944 tajemně zmizel se spojeneckým průzkumným letadlem nad Středozemním mořem.

Jeho tělo se nikdy nenašlo. Kam se poděl? Byl sestřelen při plnění svých bojových úkolů, stal se obětí technické závady, nebo spáchal sebevraždu? A co když se s ním stalo úplně něco jiného?

Obecně se má za to, že spisovatel, major ANTOINE JEAN BATISTE MARIE ROGERDE SAINT-EXUPÉRY (1900 – 1944?), umírá 31. července 1944 za dosud nevyjasněných okolností nad Středozemním mořem – asi někde v oblasti Andělského zálivu.

Jeho zřejmě poslední let začíná v 08.45 ráno na korsické základně v Borgu a je rozvržen na čtyři hodiny. Během nich má pomocí letadla americké výroby Lockheed P38 Lightning uskutečnit fotografický průzkum nepřátelských (německých) vojenských objektů před blížící se invazí Spojenců.

Ten den není na obloze ani mráček a v prostoru plánovaného letu, tedy mezi Korsikou a jihofrancouzským městem Marseille, se nenachází ani jedno německé hlídkové letadlo. Ve 13.00 je Saint Exupéry marně očekáván zpátky na základně.

Související články

Vědec usilovně pracuje na stroji času: Chce varovat svého zesnulého otce!

Přestože je již v důchodovém věku, pracuje americký teoretický fyzik a univerzitní profesor z Connecticutu Ron Mallet na způsobu, jak se znovu setkat se svým zesnulým otcem. Podle něj existuje ke splnění takového snu jediná cesta – stroj času. Malletův otec zemřel již ve svých třiatřiceti letech na infarkt, přičemž Ronovi bylo tou dobou pouhých […]

Nahrávání hlasů ze záhrobí: Opravdu to funguje?

Prý je to koníček jako každý jiný. Skupina nadšenců se zkrátka uprostřed noci vydává na místo nějakého neštěstí, kde si nahrává vše, co by mohlo dokládat přítomnost duchů. Podle těchto lidí se nezřídka stává, že na místě zdánlivě nic neulovili a skutečná senzace přichází až o den později, když si v klidu poslechnou nasbíraný zvukový […]

Legenda o vařící řece: Má pravdivé jádro?

V Peru odedávna byla známa legenda o řece, která je schopna svoji horkou vodou vše živé usmrtit. Domorodí obyvatelé Amazonského pralesa ji nazývali jako Shanay-timpishka, což v jejich jazyce znamenalo “vařící se horkem Slunce”. Vědci takovým zkazkám samozřejmě nevěřili, i když také Španělští dobyvatelé si o vařící řece vyprávěli. Ale jak známi, řada legend má […]

Marné jsou i pokusy o rádiové spojení ve 14.30. O hodinu později podepisuje důstojník ROBINSON stručnou zprávu: „Pilot se nevrátil. Pravděpodobně zahynul.“ Co se Saint-Exupérymu vlastně mohlo přihodit?

Saint-Exupéry havaroval v letadle několikrát. Protože všechny tyto pády přežil bez následků, jeho letecký instruktor o něm tvrdil, že se nikdy v letounu nezabije. Zmýlil se?

NÁRAMEK JAKO DŮKAZ?

Od osudného dne není po Saint-Exupérym ani vidu, ani slechu. I díky tomu se objevují nejrůznější spekulace o tom, co se s ním stalo. Byl sestřelen? Spáchal sebevraždu? Nebo snad zahynul kvůli technickému nedostatku na svém letadle?

Jisté světlo do řešení záhady spisovatelovy smrti vnáší až 9. září 1998 (!) náhodný nález v síti rybáře JEANA CLAUDA BIANCA v Andělském zálivu v blízkosti Marseille – stříbrný náramek s nápisem „Saint-Ex“ a adresou Saint-Exupéryho newyorského nakladatele Reynal and Hitchcock.

Ukazuje se, že patřil Saint-Exupérymu, kterému ho kdysi darovala jeho půvabná manželka ze Salvadoru CONSUELA SUNCINDE SANDOVAL (1901 – 1979). Po tomto senzačním objevu se zdá, že záhada místa posledního odpočinku autora Malého prince je konečně objasněna.

Překvapením však ještě zdaleka není konec!

Nenechte si ujít

Slovenský Stonehenge: K čemu sloužily tisíce let staré kameny?

Menhiry. Mohutné kamenné bloky zasazené do země, které fascinují veřejnost po celém světě. Často bývaly součástí dávných pohanských svatyní, což by mohl být i případ kamenných objektů ve slovenském Holíči. Co se dosud podařilo zjistit o nejvýchodnějším místě výskytu menhirů na území Evropy? Na okraji města Holíč právě panuje čilý pracovní ruch. Dělníci si začínají […]

Jasnovidec Ilya Stavsky: Nastoupil do letadla, jehož havárii předpověděl! 

Že ani schopnost vidět do budoucnosti a vnímat znamení nemusí člověku zachránit život dokládá příběh ruského jasnovidce Stavskyho, který svou vidinu nesprávně vyhodnotil a i přes varování nastoupil do letadla, jehož havárii vlastně předpověděl. Třiatřicetiletý jasnovidec Ilya Stavsky se několik dní před osudovým letem tragicky mýlil, když v křišťálové kouli spatřil pole plné vyšetřujících policistů […]

Na americké pláži leží podivný předmět: Spadl sem z vesmíru?

Odborníci se pokouší identifikovat obrovský děsivý objekt, který tento měsíc vyplavilo moře. Podaří se jim to? Předmět leží na pobřeží ostrova Seabrook v Jižní Karolině od 4. října. Skládá se především z pěny a neobsahuje žádné kovové části. Někdo na sociálních sítích spekuluje, že jde o filmovou rekvizitu, a to prý z nejnovějšího dílu Star […]

PO PRŮSTŘELECH ANI STOPY!

O rok a půl později, 23. března 1999, totiž profesionální potápěč LUC VANRELL nachází přibližně na stejném místě roztříštěné kusy vraku letadla, o kterém experti tvrdí, že patří letounu typu P38 Lockheed Lightning, který má poslední červencový den roku 1944 pilotovat Saint-Exupéry. „Trosky letounu byly na dně rozptýleny na vzdálenost asi půl míle,“říká Vanrell.

V roce 2003 francouzské úřady potvrzují, že jde o spisovatelovu stíhačku. Svědčí o tom prý nalezený kus jejího ocasu, na kterém je vidět sériové číslo 2734 L – tedy stejné, jakým je dle oficiální dokumentace v roce 1944 opatřen Saint-Exupéryho letoun. Zarážející ovšem je, že v těchto dochovaných částech není nalezen ani jediný průstřel z leteckých palubních či protiletadlových zbraní!

Kromě toho odborná expertíza ukazuje, že stroj dopadl na hladinu moře vertikálně! Co to znamená?

Že letadlo má v posledních chvílích technické problémy, nebo Saint-Exupéry odešel ze života dobrovolně!

Saint-Exupéry létání miloval. V letadle strávil prakticky většinu svého života.

O ČEM SVĚDČÍ DOPIS?

Zdá se vám tato spekulace až příliš odvážná? Snad. Některé indicie jí však mohou dávat za pravdu! Důvody, proč by Saint-Exupéry mohl spáchat sebevraždu, reálně existují. Poslední válečné měsíce jsou totiž pro autora Malého prince utrpením.

Zatímco ve 20. letech minulého století začíná létat na dřevěných dvojplošnících, najednou musí zvládnout složitou pilotáž jednoho z nejmodernějších letadel své doby a přitom ještě plnit náročné úkoly dálkového průzkumu. To je fyzicky náročné i pro mladé piloty.

O jeho zdravotním i duševním stavu jasně hovoří dopis, který v den své smrti – 31. července 1944 brzy ráno – píše svému příteli, architektovi PIERRU DALLOZOVI. Tento dopis se až neuvěřitelně podobá dopisům, jaké píší lidé odhodlaní skoncovat se životem. „Nezáleží mi na tom, jestli zemřu ve válce, nebo ne. Co zbude z toho, co jsem miloval?“ píše Saint-Exupéry.

„Budu-li sestřelen, nebudu litovat vůbec ničeho.

Budoucí mraveniště mě děsí.“

PROČ JSTE HO, SAKRA, NECHALI LETĚT?

Eventualitě sebevraždy nasvědčují i jiné souvislosti. Podle dochovaných svědectví prý noc před svým osudovým letem vůbec nespí, je opilý a velmi podrážděný.

Není také jasné, jak je to 31. července 1944 s povolením k jeho startu. Let je totiž původně napsán na úplně jiného pilota. Očití svědkové uvádějí, že se Saint-Exupéry náhle objevuje na letišti, nařizuje pozemnímu personálu připravit oděv a vzápětí startuje. Protože jde o osobnost, která u všech vzbuzuje velkou autoritu, nikdo nic nenamítá.

Krátce po startu ale na letištní plochu přibíhá rozzuřený velitel letky RENÉ GAVOILLE a křičí na mechaniky: „Proč jste ho, sakra, nechali odletět?

Kdo mu to dovolil?“

Osudný se mu zřejmě stal až let z 31. července 1944, kdy se záhadně ztratil nad Středozemním mořem.

SBOHEM FIGURKY

Pro Saint-Exupéryho sebevraždu hovoří i další indicie. Například krátce před svým posledním letem dává příteli svůj oblíbený psací stroj i šachové figurky, na kterých si jinak velmi zakládal, a zbavuje se také důležitých osobních spisů. Pamětníci z jeho letky také vzpomínají, že těžce nese obvinění od generála CHARLESE DE GAULLA (1890 – 1970), že svými publikacemi nahrává nepříteli.

Právě mocný de Gaulle prý dokonce nechává sledovat jak jeho korespondenci, tak jeho samotného! K tomu všemu trpí Saint-Exupéry vážnými zdravotními potížemi způsobenými zraněními po četných leteckých nehodách. Svoji daň si jistě žádá také jeho dlouhodobé odloučení od matky i od jeho mladé, temperamentní manželky Consuely.

Navíc je mu prý krátce před osudovým dnem velitelem Gavoillem oznámeno, že ve svých 44 letech překročil věk pro službu v kokpitu a že se blíží jeho poslední mise.

Nestačily by všechny tyto důvody k tomu, aby spáchal sebevraždu?

BYL SESTŘELEN?

Možnou příčinou pádu Saint-Exupéryho letadla však také může být jeho sestřelení německou stíhačkou. K tomuto činu se však přiznávají hned dva, na sobě nezávislí němečtí piloti.

Jedním z nich je ROBERT HEICHEL, který se ještě během 2. světové války svému příteli v dopise (veřejně publikovaném až v roce 1972 – pozn. red.) svěřuje, že sestřelil nepřátelské průzkumné letadlo P38, a to údajně v místech, kde se má v tu chvíli nacházet stroj pilotovaný Saint-Exupérym.

Osobní svědectví však o tom později podat nemůže, protože v srpnu 1944 sám umírá při letecké nehodě. Žádný údaj, který by odpovídal Saint-Exupéryho zmizení, není k dispozici ani v německých archivech.

Je to proto, že se žádná taková událost nestala, nebo proto, že se do dnešních dnů dochovalo jen pár procent z původního množství válečných dokumentů německých ozbrojených složek?

Jak asi vypadaly poslední chvíle jeho života? Byl sestřelen nepřátelským letadlem, měl technickou závadu na letadle, nebo spáchal sebevraždu?

MŮŽE ZA TO RIPPERT?

Druhým člověkem, který se otevřeně hlásí k tomu, že sestřelil Saint-Exupéryho stíhačku, je bývalý stíhač německé Luftwaffe HORST RIPPERT. Ten se v nové francouzské knize JAQUESE PRADELA a LUCA VANRELLA Saint-Exupéry, poslední tajemství(2008) po desítkách let mlčení přiznává, že to je právě on, kdo má Saint-Exupéryho na svědomí.

„31. července 1944 jsem během svého průzkumného letu nad mořem poblíž Marseille (…) náhle spatřil Lightning, na jehož křídle byly viditelné výsostné znaky. Stroj letěl nízko nad hladinou moře. Zaútočil jsem z převýšení ze zadní polosféry a sestřelil jsem jej. Letoun se zřítil do moře a pilot se jej nepokusil opustit,“ říká v knize osmaosmdesátiletý Rippert.

Podle svých slov svého činu dodnes lituje. „Nevěděl jsem, kdo to letadlo pilotuje.

Kdybych jen tušil, že za jeho ,kniplem´ sedí můj nejoblíbenější ,letecký´ spisovatel, vůbec bych spouště zbraní svého letounu nestiskl.“

PŘIZNÁNÍ PO LETECH

I kolem těchto Rippertových tvrzení je však mnoho otázek. Proč s nimi přichází až po tolika letech?

Jak je možné, že dosud nebylo nalezeno žádné jeho (ani jiné) hlášení ze zmíněného dne o jakémkoliv německém sestřelu v této oblasti, přestože němečtí letci museli svá tvrzení o sestřelech nepřátel vždy dokládat fotografiemi nebo svědectvím ostatních posádek (Rippert tvrdí, že stejně jako Saint-Exupéry letěl sám)?

Navíc ani podle spojeneckých záznamů odposlechů německého rádiového provozu ten den nad jižní Francií k žádnému boji nedošlo.

A připomeňme si i tu skutečnost, že na troskách údajného Saint-Exupéryho letadla nebyly nalezeny žádné stopy po sestřelu.

V roce 2003 byly nalezeny ve Středozemním moři pozůstatky Saint-Exupéryho letadla. Svědčí o tom prý kus jeho ocasu, na kterém je vidět sériové číslo 2734 L – tedy stejné, jaké měla spisovatelova stíhačka.

SPLETL SE RIPPERT O DEN?

Není tedy divu, že někteří odborníci o Rippertových slovech pochybují. Zároveň podotýkají, že se Rippert může snadno plést.

Nad oblastí, ve které se ztrácí Saint-Exupéryho letoun, je totiž během jara a léta 1944 sestřeleno hned několik stíhaček P38 (nebo jejich průzkumných variant F5) a shodou okolností k jedné takové události dochází 30. července 1944 – tedy pouhý den před Saint-Exupéryho záhadným zmizením.

Co když se tedy Horst Rippert účastnil právě této akce a ve svých vzpomínkách se o jeden den spletl?

LETĚL SE ROZLOUČIT?

Někteří badatelé však patří mezi zastánce ještě jiné teorie. Tvrdí, že důvodem Saint-Exupéryho zmizení může být touha spatřit dům jeho milované matky MARIE DE SAINT-EXUPÉRY (1875 – 1972), která v té době žila v provensálské obci Cabris nedaleko města Grasse.

Druhým důvodem může být pohled na rodinné sídlo, zámek v La Mole poblíž Saint Tropez, kam byl poslední noc svého krátkého života dopraven jeho otec hrabě JEANDE SAINT-EXUPÉRY (1863 – 1904).

Mezi oběma těmito sídly leží i kostelík v Agay, ve kterém Saint-Exupéry 12. dubna 1931 uzavírá sňatek se svou manželkou Consuelou. Co když už je rozhodnutý pro sebevraždu a naposledy chce zavzpomínat na šťastné chvíle svého života? Stejně tak ale může jít o pouhou nešťastnou náhodu.

Je možné, že mu dochází palivo, a proto se pokouší nouzově přistát na vlnách Středozemního moře.

DOŽIL U DOMINIKÁNŮ?

Existují však také názory, podle kterých má mít Saint-Exupéry ve francouzském Provence spolehlivé kontakty, a může se tudíž bez problémů – a třeba i nežádoucí pozornosti – dostat do bezpečí a později se uchýlit třeba do kláštera dominikánů, kde pod cizím jménem dožívá svůj život. Bylo by to ve válečných i poválečných zmatcích tak nereálné?

Na tomto místě není bez zajímavosti připomenout, že podle hodnověrných svědectví se jeho matka před přáteli zmiňuje o tom, že její syn válku přežil, ale před svými problémy se uchýlil do ústraní a všechno vzdal kvůli svým profesionálním i osobním neúspěchům.

I Saint-Exupéryho manželka Consuela, výborná malířka a sochařka, po válce překvapivě nezůstává v Paříži, kde má své zázemí i přátele, ale stěhuje se do domu nedaleko provensálského Grasse. Proč? Chce častěji navštěvovat svoji tchýni Marii v nedaleké vesnici Cabris?

Nebo chce být nablízku svému manželovi?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vědci nechali pít lidi vlastní krev: Proč?
epochaplus.cz

Vědci nechali pít lidi...

Věda je bezpochyby skvělá, a právě díky ní je...
Datum zániku Pompejí je zpochybněno
21stoleti.cz

Datum zániku Pompejí je...

Se zánikem starověkých Pompejí bylo...
Designové plápolání
rezidenceonline.cz

Designové plápolání

Plnohodnotný či doplňkový zdroj tepla, nebo těleso...
Z jakého důvodu je třeba se bát žloutenky?
epochalnisvet.cz

Z jakého důvodu je třeba se...

Žloutenka neboli hepatitida je závažné...
VIDEO: Nejmenší stvoření, která vás mohou zabít
epochaplus.cz

VIDEO: Nejmenší stvoření,...

Ve světě se nachází spousta...
Co zabilo zpěvačku Janu Kocianovou?
nasehvezdy.cz

Co zabilo zpěvačku Janu...

Nedávno zesnulá slovenská zpěvačka Jana...
Zabrání problematice tajících ledovců podmořské valy?
21stoleti.cz

Zabrání problematice tajících...

Rychlé tání ledovců představuje závažný...
Těžce nemocný muž na Pražském hradě
21stoleti.cz

Těžce nemocný muž na...

V roce 1576 se českým králem stává Rudolf II., který...
Dara Rolins: Proč jí expartner pořád ubližuje?
nasehvezdy.cz

Dara Rolins: Proč jí expartner...

Přišla o všechny iluze. DARA ROLINS (45)...
Vydavatelství RF Hobby oslavilo další úspěšný rok
iluxus.cz

Vydavatelství RF Hobby oslavilo...

Vydavatelství RF Hobby opět poděkovalo svým...
Plakát: Barvami nadupané dílo z ulice!
epochalnisvet.cz

Plakát: Barvami nadupané...

Uhrančivý pohled, sportovní ikona, nebo postavička...
Podlehl svatý Václav svodům žen?
epochaplus.cz

Podlehl svatý Václav svodům...

„Ty jsi ještě nikdy nespal se ženou? Měl by sis to...