Skip to content

Spatřili sebe sama a zemřeli, zjevení dvojníků prý ohlašují smrt

Říká se, že blížící se smrt se předem ohlašuje. A jedním z poslů brzkého skonu je spatření vlastního dvojníka. Přízrační dvojníci jsou známí v mnoha kulturách po celém světě. Znali je dokonce už i staří Egypťané.

V drtivé většině případů jejich zjevení přináší dotyčnému neštěstí, nebo rovnou smrt.

I současné slavné osobnosti mají své údajné dvojníky. Co říkáte na tělnatější verzi herce Leonarda DiCapria? Foto: paranorms.com

V současnosti se pro tento fenomén používá termín doppelgänger (z němčiny, dvojí chodec – pozn. red.). V psychiatrii a neurologii je však znám spíše pod názvem autoskopie čili sebenahlížení. Zjednodušeně řečeno jde o halucinaci, při níž postižený pozoruje sám sebe.

Autoskopie může být jeden z příznaků epilepsie, schizofrenie či jiných duševních poruch. Neurologové se také domnívají, že představy o vlastní osobě zůstávají v paměti trvale uložené a v určitých napjatých situacích se mohou dotyčnému v halucinacích zjevit.

Jak ale vysvětlit případy, kdy přízračné dvojníky vidělo více lidí najednou?

Guy de Maupassant prý sám sobě nadiktoval povídku, foto Wikimedia Commons
DVOJNÍK S TALENTEM

Muž znavený těžkou nemocí odpočívá na svém lůžku a netouží po ničem jiném než po samotě. Svůj čas tráví psaním novel. K jeho zklamání se náhle otevřou dveře pokoje a vstoupí jimi povědomá postava. Nemocnému chvíli trvá, než jeho oči dokážou zaostřit na příchozího hosta.

Pak ale z potemnělého rohu začnou vystupovat obrysy tváře. Je to ten samý muž, který se spisovateli zjevil už před několika měsíci a nadiktoval mu celou povídku. Je to on sám! Tentokrát však přízračný dvojník nepřichází nadiktovat žádný nový příběh.

Jen stojí u dveří a s nešťastným výrazem sleduje nemocného. Pak se posadí a na znamení zoufalosti zaboří obličej do dlaní. Muž, který pozoruje svého dvojníka, je francouzský spisovatel Guy de Maupassant (1850–1893) a zjevení sebe sama považuje za předzvěst zkázy.

O něco později je převezen do léčebny pro duševně choré, kde rok po svém podivném setkání umírá. Přišel mu jeho přízračný dvojník ohlásit smrt? Guye de Maupassanta v posledních letech života sužoval syfilis způsobující i zvláštní halucinace.

Patřil mezi ně i jeho dvojník, nebo šlo o skutečného posla smrti?

Král Umberto I. i jeho dvojník zemřeli ve stejný den, foto Wikimedia Commons
PŘÍLIŠ MNOHO NÁHOD

S vlastními dvojníky se setkávají i jinak zcela zdraví lidé. Jeden z nejpodivnějších případů setkání s dvojníkem zažívá na sklonku svého života italský král Umberto I. (1844–1900). V roce 1900 přijíždí do města Monza, několik kilometrů od Milána.

Večer po příjezdu se vydává do malé restaurace na večeři, kde stane tváří v tvář své přesné kopii. Když se oba muži dají do řeči, vyplyne celá série podivných shod. „Oba se narodili ve stejný den a rok ve stejném městě a měli stejné jméno.

Oba se oženili 22. dubna 1868. Obě ženy se jmenovaly Margareta, oba měli syna jménem Vittorio,“ vyjmenovává současná americká spisovatelka Aubrey Nye a pokračuje. „Byli vyznamenáni za statečnost současně ve dvou případech, a to poprvé v roce 1866 a podruhé v roce 1870, kdy každý z nich byl povýšen na četaře a velitele sboru.

“ Král se se svým dvojníkem chce setkat i následujícího dne, ale když si jej nechá zavolat, zjišťuje, že byl zastřelen. Za několik okamžiků se ozvou tři výstřely, z nichž dva míří přímo do králova srdce.

Je to jen podivná shoda náhod, nebo bylo náhodné setkání dvojníků předzvěstí jejich smrti?

Dvojnice sester Smithsonových na sobě měly i stejné šaty.
DVOJNICE SESTER SMITHSONOVÝCH

Zvláštní události se roku 1833 odehrávají v domě rodiny Smithsonových v americkém státě Ohio. Šestnáctiletá Rhoda a její čtyřletá sestra Lucy si hrají v domě. Když jejich matka vyjde před dům, uvidí Rhodu s Lucy sedět v křesle.

To ji velmi překvapí, neboť své dcery ještě před několika vteřinami viděla uvnitř. Nechá je proto zavolat a skutečná Rhoda s Lucy během okamžiku opravdu přiběhnou. V němém úžasu zírají na přesné kopie sebe samých.

Mají dokonce i totožné oblečení. Najednou se přízračné dvojnice zvednou z křesla a lehnou si na podlahu v domě. Tento obraz vydrží asi dvě minuty, než se dívenky před očima ohromených svědků rozplynou.

Rodina poté prohledá celý dům, ale nikoho v něm nenajde. Co měl tento zvláštní přízrak znamenat? Pravděpodobně má zjevení dvojnic Rhody a Lucy spojitost s úmrtím obou dívek, které přijde záhy.

Foto: paranorms.com, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lipno mění podobu rodinné dovolené
epochanacestach.cz

Lipno mění podobu rodinné...

Lipno mění zažitou...
Mimořádné Ceny Neuron mají své vítěze
21stoleti.cz

Mimořádné Ceny Neuron mají...

Nikdo zatím neví, z jaké hlavy vzejde lék na...
Chebské historické krovy
epochanacestach.cz

Chebské historické krovy

Navštivte ojedinělý soubor...
Dinosaurus do kapsy
epochalnisvet.cz

Dinosaurus do kapsy

Zřejmě jakéhosi praotce dinosaurů včetně...
Pochoutkový burger s cizrnou
nasehvezdy.cz

Pochoutkový burger s cizrnou

Grilovací sezona sice pomalu končí, ale...
The Heart of Europe: Unikát tepající miliardami
epochalnisvet.cz

The Heart of Europe: Unikát...

Poklidně pluje na vodě a nabízí prvotřídní servis a do...
První akciová společnost: Komu vyfoukli Nizozemci prvenství v obchodu s kořením?
epochaplus.cz

První akciová společnost: Komu...

Nizozemské lodě míří na konci 16. století k indickým...
Filmová „studená válka“: Rusové se pokusí zastínit Cruisův projekt vlastním vesmírným natáčením
21stoleti.cz

Filmová „studená válka“: Rusové se...

Na oběžné dráze zřejmě vypukne další...
Ráje českých vodomilů
nasehvezdy.cz

Ráje českých vodomilů

Venku už začíná bát chladno? Navadí! I když se...
Pilates: Cesta ke zdraví
iluxus.cz

Pilates: Cesta ke zdraví

My Pilates je tím nejpovolanějším místem v...
Nejkrásnější hrady a zámky na světě
epochaplus.cz

Nejkrásnější hrady a zámky na...

V historii sloužily hrady jako obrana před...
Bydlení v harmonii s přírodou
rezidenceonline.cz

Bydlení v harmonii s přírodou

Spojujícím prvkem vnitřních a vnějších...