21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Neobjasněné události
Spatřili sebe sama a zemřeli, zjevení dvojníků prý ohlašují smrt
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 26.8.2020
5.2tis
Spatřit sebe sama není dobré znamení.
493
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Říká se, že blížící se smrt se předem ohlašuje. A jedním z poslů brzkého skonu je spatření vlastního dvojníka. Přízrační dvojníci jsou známí v mnoha kulturách po celém světě. Znali je dokonce už i staří Egypťané.

V drtivé většině případů jejich zjevení přináší dotyčnému neštěstí, nebo rovnou smrt.

Spatřit sebe sama není dobré znamení. I současné slavné osobnosti mají své údajné dvojníky. Co říkáte na tělnatější verzi herce Leonarda DiCapria? Foto: paranorms.com Guy de Maupassant prý sám sobě nadiktoval povídku, foto Wikimedia Commons Král Umberto I. i jeho dvojník zemřeli ve stejný den, foto Wikimedia Commons Dvojnice sester Smithsonových na sobě měly i stejné šaty.
I současné slavné osobnosti mají své údajné dvojníky. Co říkáte na tělnatější verzi herce Leonarda DiCapria? Foto: paranorms.com

V současnosti se pro tento fenomén používá termín doppelgänger (z němčiny, dvojí chodec – pozn. red.). V psychiatrii a neurologii je však znám spíše pod názvem autoskopie čili sebenahlížení. Zjednodušeně řečeno jde o halucinaci, při níž postižený pozoruje sám sebe.

Autoskopie může být jeden z příznaků epilepsie, schizofrenie či jiných duševních poruch. Neurologové se také domnívají, že představy o vlastní osobě zůstávají v paměti trvale uložené a v určitých napjatých situacích se mohou dotyčnému v halucinacích zjevit. Jak ale vysvětlit případy, kdy přízračné dvojníky vidělo více lidí najednou?

Guy de Maupassant prý sám sobě nadiktoval povídku, foto Wikimedia Commons

DVOJNÍK S TALENTEM

Muž znavený těžkou nemocí odpočívá na svém lůžku a netouží po ničem jiném než po samotě. Svůj čas tráví psaním novel. K jeho zklamání se náhle otevřou dveře pokoje a vstoupí jimi povědomá postava. Nemocnému chvíli trvá, než jeho oči dokážou zaostřit na příchozího hosta.

Pak ale z potemnělého rohu začnou vystupovat obrysy tváře. Je to ten samý muž, který se spisovateli zjevil už před několika měsíci a nadiktoval mu celou povídku. Je to on sám! Tentokrát však přízračný dvojník nepřichází nadiktovat žádný nový příběh.

Jen stojí u dveří a s nešťastným výrazem sleduje nemocného. Pak se posadí a na znamení zoufalosti zaboří obličej do dlaní. Muž, který pozoruje svého dvojníka, je francouzský spisovatel Guy de Maupassant (1850–1893) a zjevení sebe sama považuje za předzvěst zkázy.

O něco později je převezen do léčebny pro duševně choré, kde rok po svém podivném setkání umírá. Přišel mu jeho přízračný dvojník ohlásit smrt? Guye de Maupassanta v posledních letech života sužoval syfilis způsobující i zvláštní halucinace. Patřil mezi ně i jeho dvojník, nebo šlo o skutečného posla smrti?

Král Umberto I. i jeho dvojník zemřeli ve stejný den, foto Wikimedia Commons

PŘÍLIŠ MNOHO NÁHOD

S vlastními dvojníky se setkávají i jinak zcela zdraví lidé. Jeden z nejpodivnějších případů setkání s dvojníkem zažívá na sklonku svého života italský král Umberto I. (1844–1900). V roce 1900 přijíždí do města Monza, několik kilometrů od Milána.

Večer po příjezdu se vydává do malé restaurace na večeři, kde stane tváří v tvář své přesné kopii. Když se oba muži dají do řeči, vyplyne celá série podivných shod. „Oba se narodili ve stejný den a rok ve stejném městě a měli stejné jméno.

Oba se oženili 22. dubna 1868. Obě ženy se jmenovaly Margareta, oba měli syna jménem Vittorio,“ vyjmenovává současná americká spisovatelka Aubrey Nye a pokračuje. „Byli vyznamenáni za statečnost současně ve dvou případech, a to poprvé v roce 1866 a podruhé v roce 1870, kdy každý z nich byl povýšen na četaře a velitele sboru.“ Král se se svým dvojníkem chce setkat i následujícího dne, ale když si jej nechá zavolat, zjišťuje, že byl zastřelen.

Za několik okamžiků se ozvou tři výstřely, z nichž dva míří přímo do králova srdce. Je to jen podivná shoda náhod, nebo bylo náhodné setkání dvojníků předzvěstí jejich smrti?

Dvojnice sester Smithsonových na sobě měly i stejné šaty.

DVOJNICE SESTER SMITHSONOVÝCH

Zvláštní události se roku 1833 odehrávají v domě rodiny Smithsonových v americkém státě Ohio. Šestnáctiletá Rhoda a její čtyřletá sestra Lucy si hrají v domě.

Když jejich matka vyjde před dům, uvidí Rhodu s Lucy sedět v křesle. To ji velmi překvapí, neboť své dcery ještě před několika vteřinami viděla uvnitř. Nechá je proto zavolat a skutečná Rhoda s Lucy během okamžiku opravdu přiběhnou.

V němém úžasu zírají na přesné kopie sebe samých. Mají dokonce i totožné oblečení. Najednou se přízračné dvojnice zvednou z křesla a lehnou si na podlahu v domě. Tento obraz vydrží asi dvě minuty, než se dívenky před očima ohromených svědků rozplynou.

Rodina poté prohledá celý dům, ale nikoho v něm nenajde. Co měl tento zvláštní přízrak znamenat? Pravděpodobně má zjevení dvojnic Rhody a Lucy spojitost s úmrtím obou dívek, které přijde záhy.

Foto: paranorms.com, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 20.1.2022 945
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.6tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.8tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]