Skip to content

Spatřili sebe sama a zemřeli, zjevení dvojníků prý ohlašují smrt

Říká se, že blížící se smrt se předem ohlašuje. A jedním z poslů brzkého skonu je spatření vlastního dvojníka. Přízrační dvojníci jsou známí v mnoha kulturách po celém světě. Znali je dokonce už i staří Egypťané.

V drtivé většině případů jejich zjevení přináší dotyčnému neštěstí, nebo rovnou smrt.

I současné slavné osobnosti mají své údajné dvojníky. Co říkáte na tělnatější verzi herce Leonarda DiCapria? Foto: paranorms.com

V současnosti se pro tento fenomén používá termín doppelgänger (z němčiny, dvojí chodec – pozn. red.). V psychiatrii a neurologii je však znám spíše pod názvem autoskopie čili sebenahlížení. Zjednodušeně řečeno jde o halucinaci, při níž postižený pozoruje sám sebe.

Autoskopie může být jeden z příznaků epilepsie, schizofrenie či jiných duševních poruch. Neurologové se také domnívají, že představy o vlastní osobě zůstávají v paměti trvale uložené a v určitých napjatých situacích se mohou dotyčnému v halucinacích zjevit.

Jak ale vysvětlit případy, kdy přízračné dvojníky vidělo více lidí najednou?

Guy de Maupassant prý sám sobě nadiktoval povídku, foto Wikimedia Commons
DVOJNÍK S TALENTEM

Muž znavený těžkou nemocí odpočívá na svém lůžku a netouží po ničem jiném než po samotě. Svůj čas tráví psaním novel. K jeho zklamání se náhle otevřou dveře pokoje a vstoupí jimi povědomá postava. Nemocnému chvíli trvá, než jeho oči dokážou zaostřit na příchozího hosta.

Pak ale z potemnělého rohu začnou vystupovat obrysy tváře. Je to ten samý muž, který se spisovateli zjevil už před několika měsíci a nadiktoval mu celou povídku. Je to on sám! Tentokrát však přízračný dvojník nepřichází nadiktovat žádný nový příběh.

Jen stojí u dveří a s nešťastným výrazem sleduje nemocného. Pak se posadí a na znamení zoufalosti zaboří obličej do dlaní. Muž, který pozoruje svého dvojníka, je francouzský spisovatel Guy de Maupassant (1850–1893) a zjevení sebe sama považuje za předzvěst zkázy.

O něco později je převezen do léčebny pro duševně choré, kde rok po svém podivném setkání umírá. Přišel mu jeho přízračný dvojník ohlásit smrt? Guye de Maupassanta v posledních letech života sužoval syfilis způsobující i zvláštní halucinace.

Patřil mezi ně i jeho dvojník, nebo šlo o skutečného posla smrti?

Král Umberto I. i jeho dvojník zemřeli ve stejný den, foto Wikimedia Commons
PŘÍLIŠ MNOHO NÁHOD

S vlastními dvojníky se setkávají i jinak zcela zdraví lidé. Jeden z nejpodivnějších případů setkání s dvojníkem zažívá na sklonku svého života italský král Umberto I. (1844–1900). V roce 1900 přijíždí do města Monza, několik kilometrů od Milána.

Večer po příjezdu se vydává do malé restaurace na večeři, kde stane tváří v tvář své přesné kopii. Když se oba muži dají do řeči, vyplyne celá série podivných shod. „Oba se narodili ve stejný den a rok ve stejném městě a měli stejné jméno.

Oba se oženili 22. dubna 1868. Obě ženy se jmenovaly Margareta, oba měli syna jménem Vittorio,“ vyjmenovává současná americká spisovatelka Aubrey Nye a pokračuje. „Byli vyznamenáni za statečnost současně ve dvou případech, a to poprvé v roce 1866 a podruhé v roce 1870, kdy každý z nich byl povýšen na četaře a velitele sboru.

“ Král se se svým dvojníkem chce setkat i následujícího dne, ale když si jej nechá zavolat, zjišťuje, že byl zastřelen. Za několik okamžiků se ozvou tři výstřely, z nichž dva míří přímo do králova srdce.

Je to jen podivná shoda náhod, nebo bylo náhodné setkání dvojníků předzvěstí jejich smrti?

Dvojnice sester Smithsonových na sobě měly i stejné šaty.
DVOJNICE SESTER SMITHSONOVÝCH

Zvláštní události se roku 1833 odehrávají v domě rodiny Smithsonových v americkém státě Ohio. Šestnáctiletá Rhoda a její čtyřletá sestra Lucy si hrají v domě. Když jejich matka vyjde před dům, uvidí Rhodu s Lucy sedět v křesle.

To ji velmi překvapí, neboť své dcery ještě před několika vteřinami viděla uvnitř. Nechá je proto zavolat a skutečná Rhoda s Lucy během okamžiku opravdu přiběhnou. V němém úžasu zírají na přesné kopie sebe samých.

Mají dokonce i totožné oblečení. Najednou se přízračné dvojnice zvednou z křesla a lehnou si na podlahu v domě. Tento obraz vydrží asi dvě minuty, než se dívenky před očima ohromených svědků rozplynou.

Rodina poté prohledá celý dům, ale nikoho v něm nenajde. Co měl tento zvláštní přízrak znamenat? Pravděpodobně má zjevení dvojnic Rhody a Lucy spojitost s úmrtím obou dívek, které přijde záhy.

Foto: paranorms.com, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články