9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Reportáže
Může svatováclavská koruna opravdu zabíjet?
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 26.8.2020
6.4tis
578
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Není snad důležitějšího symbolu české státnosti, než jsou korunovační klenoty. Jejich součástí je i svatováclavská koruna, kterou nechal vyhotovit král Karel IV. Podle legend je prokletá. Může být na tomto tvrzení něco pravdy?

Samotné české království se datuje do doby prvních přemyslovských knížat. Roku 1085 totiž získal od císaře Jindřicha IV. královský titul kníže Vratislav II. (1035–1092), a to po dvorském sjezdu v Mohuči.

Tehdy se ale jednalo o nedědičnou korunu. Společně s manželkou Svatavou byli v roce 1086 korunováni v bazilice sv. Víta na Pražském hradě. Tehdy měly koruny podobu čelenky byzantského typu s přívěsky na páru řetízků. Dalším přemyslovským králem se stal až Vladislav I. (1110–1174).

DĚDIČNÝ TITUL

Nárok na korunu, děděnou z otce na syna, nastal až za vlády Přemysla Otakara I. Její vzhled se dá rozpoznat z královské pečeti z doby vlády Přemysla Otakara II. Jednalo se o vysokou čelenku, která přecházela v květy lilií.

Další králové ji pak neustále vylepšovali, v roce 1297 k ní přidal Václav II. I zlatý meč a zlatý heraldický štít. Touto korunou pak byl korunován i Jan Lucemburský.

S vylepšenou korunou byl korunován i Jan Lucemburský.

INSPIRACE HISTORIÍ

Všechny úpravy koruny pak sloužily jako inspirace Karlu IV., který nechal v roce 1346 vyrobit zcela novou korunu, a to ještě v době života svého otce Jana Lucemburského, když byl ještě „pouhým“ moravským markrabětem.

Už od počátku měla veřejnoprávní charakter – nepatřila do osobního majetku krále, ale celé zemi. Karel IV. ji věnoval svatému Václavovi, na jehož hlavě měla být trvale uložena.

Korunu věnoval Karel IV. svému synovi.

POSVĚCENÁ PAPEŽEM

Králové ji tak mohli nosit pouze při korunovacích nebo výjimečných příležitostech. Za půjčení zaplatili poplatek ve prospěch kostela a pražské kapituly. Dva roky před jejím vznikem bylo v Praze založeno arcibiskupství, kterému nechal papež Klement VI. udělit právo slavnostně pomazat a korunovat české krále.

Při té příležitosti zažádal Karel IV. u papeže o bulu, která bude korunu chránit. V ní se výslovně zakazovalo ji zcizit, prodat nebo zastavit.

V MOCI NACISTŮ

Z českých rukou se klenoty dostaly před vypuknutím druhé světové války. Dne 20. září 1938 byly tajně převezeny do pobočky Národní banky v Žilině, jelikož nacisté už tehdy přemýšleli nad tím, jak využít jejich symboliky ve svůj prospěch.

Projevili o ně zájem v srpnu 1939 říšský protektor Konstantin von Neurath nebo státní tajemník Karl Hermann Frank. Když pak dorazil do Prahy zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, klíče se dostaly do německých rukou.

O korunovační klenoty měli zájem nacisté.

LEGENDA O KORUNĚ

Tři klíče od Korunní komory převzal státní prezident Hácha, jeden klíč pražský arcibiskup a zbylé tři říšský protektor. Události se zúčastnila celá řada představitelů protektorátu a říšských politických špiček.

Právě tehdy začaly mezi lidmi kolovat historky o kletbě svatováclavské koruny. Podle svědectví si totiž Heydrich korunu neoprávněně nasadil. A jak praví pověst: „Každý, kdo si nasadí korunu neoprávněně, do roka zemře.“

Byla snad koruna prokletá?

OTEC, NEBO SYN?

Reinhard Heydrich opravdu do půl roku zemřel na následky atentátu, který provedli Josef Gabčík a Jan Kubiš. Mnoho lidí bylo přesvědčeno, že se tak stalo kvůli tajemné moci klenotů.

Podle jiných výpovědí se však Heydrich nezajímal o samotnou korunu, ale spíše o drahokamy a váhu použitého zlata. Údajně ji nasadil na hlavu svému synovi Klausovi. Ten zemřel 24. října 1943 v Panenských Břežanech, když vjel nešťastnou náhodou na kole pod nákladní automobil. Lidé věří, že i v tomto případě zaúřadovala mystická moc svatováclavské koruny.

Zemřel nejen Heydrich, ale i jeho syn.

MAGICKÝ TRN

Legenda praví, že kletbu měl způsobit trn z Kristovy koruny, který se nacházel na vrcholu křišťálového křížku jako symbol Kristova utrpení. Jelikož panovníci představovali osoby vyvolené Bohem, padne kletba na každého, kdo by se neoprávněně koruny dotkl.

I když neexistují o kletbě historické zmínky, podle některých se koruna pomstila králi Albrechtovi II., jemuž český trůn odkázal Zikmund Lucemburský. Albrecht totiž nepatřil do pokrevní linie přímých královských nástupců a neměla ho v oblibě ani česká šlechta.

Trůn si navíc uhájil jen díky vojenskému tažení. 14 měsíců po své korunovaci Albrecht II. zemřel na úplavici. O tom, jestli za to mohla koruna, se můžeme jen dohadovat.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]