Skip to content

Může svatováclavská koruna opravdu zabíjet?

Není snad důležitějšího symbolu české státnosti, než jsou korunovační klenoty. Jejich součástí je i svatováclavská koruna, kterou nechal vyhotovit král Karel IV. Podle legend je prokletá. Může být na tomto tvrzení něco pravdy?

Samotné české království se datuje do doby prvních přemyslovských knížat. Roku 1085 totiž získal od císaře Jindřicha IV. královský titul kníže Vratislav II. (1035–1092), a to po dvorském sjezdu v Mohuči.

Tehdy se ale jednalo o nedědičnou korunu. Společně s manželkou Svatavou byli v roce 1086 korunováni v bazilice sv. Víta na Pražském hradě. Tehdy měly koruny podobu čelenky byzantského typu s přívěsky na páru řetízků.

Dalším přemyslovským králem se stal až Vladislav I. (1110–1174).

DĚDIČNÝ TITUL

Nárok na korunu, děděnou z otce na syna, nastal až za vlády Přemysla Otakara I. Její vzhled se dá rozpoznat z královské pečeti z doby vlády Přemysla Otakara II. Jednalo se o vysokou čelenku, která přecházela v květy lilií.

Další králové ji pak neustále vylepšovali, v roce 1297 k ní přidal Václav II. I zlatý meč a zlatý heraldický štít. Touto korunou pak byl korunován i Jan Lucemburský.

S vylepšenou korunou byl korunován i Jan Lucemburský.
INSPIRACE HISTORIÍ

Všechny úpravy koruny pak sloužily jako inspirace Karlu IV., který nechal v roce 1346 vyrobit zcela novou korunu, a to ještě v době života svého otce Jana Lucemburského, když byl ještě „pouhým“ moravským markrabětem.

Už od počátku měla veřejnoprávní charakter – nepatřila do osobního majetku krále, ale celé zemi. Karel IV. ji věnoval svatému Václavovi, na jehož hlavě měla být trvale uložena.

Korunu věnoval Karel IV. svému synovi.
POSVĚCENÁ PAPEŽEM

Králové ji tak mohli nosit pouze při korunovacích nebo výjimečných příležitostech. Za půjčení zaplatili poplatek ve prospěch kostela a pražské kapituly. Dva roky před jejím vznikem bylo v Praze založeno arcibiskupství, kterému nechal papež Klement VI. udělit právo slavnostně pomazat a korunovat české krále.

Při té příležitosti zažádal Karel IV. u papeže o bulu, která bude korunu chránit. V ní se výslovně zakazovalo ji zcizit, prodat nebo zastavit.

V MOCI NACISTŮ

Z českých rukou se klenoty dostaly před vypuknutím druhé světové války. Dne 20. září 1938 byly tajně převezeny do pobočky Národní banky v Žilině, jelikož nacisté už tehdy přemýšleli nad tím, jak využít jejich symboliky ve svůj prospěch.

Projevili o ně zájem v srpnu 1939 říšský protektor Konstantin von Neurath nebo státní tajemník Karl Hermann Frank. Když pak dorazil do Prahy zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, klíče se dostaly do německých rukou.

O korunovační klenoty měli zájem nacisté.
LEGENDA O KORUNĚ

Tři klíče od Korunní komory převzal státní prezident Hácha, jeden klíč pražský arcibiskup a zbylé tři říšský protektor. Události se zúčastnila celá řada představitelů protektorátu a říšských politických špiček.

Právě tehdy začaly mezi lidmi kolovat historky o kletbě svatováclavské koruny. Podle svědectví si totiž Heydrich korunu neoprávněně nasadil. A jak praví pověst: „Každý, kdo si nasadí korunu neoprávněně, do roka zemře.“

Byla snad koruna prokletá?
OTEC, NEBO SYN?

Reinhard Heydrich opravdu do půl roku zemřel na následky atentátu, který provedli Josef Gabčík a Jan Kubiš. Mnoho lidí bylo přesvědčeno, že se tak stalo kvůli tajemné moci klenotů. Podle jiných výpovědí se však Heydrich nezajímal o samotnou korunu, ale spíše o drahokamy a váhu použitého zlata.

Údajně ji nasadil na hlavu svému synovi Klausovi. Ten zemřel 24. října 1943 v Panenských Břežanech, když vjel nešťastnou náhodou na kole pod nákladní automobil. Lidé věří, že i v tomto případě zaúřadovala mystická moc svatováclavské koruny.

Zemřel nejen Heydrich, ale i jeho syn.
MAGICKÝ TRN

Legenda praví, že kletbu měl způsobit trn z Kristovy koruny, který se nacházel na vrcholu křišťálového křížku jako symbol Kristova utrpení. Jelikož panovníci představovali osoby vyvolené Bohem, padne kletba na každého, kdo by se neoprávněně koruny dotkl.

I když neexistují o kletbě historické zmínky, podle některých se koruna pomstila králi Albrechtovi II., jemuž český trůn odkázal Zikmund Lucemburský. Albrecht totiž nepatřil do pokrevní linie přímých královských nástupců a neměla ho v oblibě ani česká šlechta.

Trůn si navíc uhájil jen díky vojenskému tažení. 14 měsíců po své korunovaci Albrecht II. zemřel na úplavici. O tom, jestli za to mohla koruna, se můžeme jen dohadovat.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Transformace hotelu Queen Elizabeth
rezidenceonline.cz

Transformace hotelu Queen...

Královna Alžběta byla otevřena už v roce 1958, stala se...
Duch za mě dopsal povídku
nasehvezdy.cz

Duch za mě dopsal povídku

Neměla jsem tehdy žádnou inspiraci,...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
VIDEO: Kuličková dráha, od které neodtrhnete oči!
epochaplus.cz

VIDEO: Kuličková dráha, od...

Dřívka, magnety, pružinky a...
Karel IV.: Měl zkušenosti s nevysvětlitelnými jevy?
epochaplus.cz

Karel IV.: Měl zkušenosti s...

Dnes si připomínáme 700 let od narození českého krále...
Švestkový závin z listového těsta
nasehvezdy.cz

Švestkový závin z listového...

Závin se švestkami zvládnete připravit...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...
Putováním Českým lesem
epochanacestach.cz

Putováním Českým lesem

Vítejte v krajině...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...