2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Spatřili starověcí Egypťané helikoptéry?
Spatřili starověcí Egypťané helikoptéry?
od 13.7.2022
2.8tis
Kontroverzní hieroglyfy z Abydosu. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
277
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1848 objeví archeologická expedice na stropním chrámu v egyptském Abydosu hieroglyfy tak podivné, že si s nimi vůbec neví rady. Pečlivě je zaznamenají a odvezou s sebou zpět do Evropy. Až daleká budoucnost odhalí jejich možnou šokující podstatu! 

Kontroverzní hieroglyfy z Abydosu. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Abydos patří k nejstarším městům starověkého Egypta. FOTO: Roland Unger / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Mezi egyptology vyvolají bouřlivou debatu, jenže ta nikam nevede, protože základní problém zůstává – co je to za bizarní objekty a tvary? Protože nikdo nepřichází s vysvětlením, postupně se na ně zapomene.

reklama

Na scénu se vrací v polovině 90. let díky fotografiím a videím pořízeným turisty. Tehdy svět zkoprní. Vždyť je tam helikoptéra! A také raketa a tank!

Pro prvně jmenovaný stroj se vžije označení Helikoptéra z Abydosu a očím moderního člověka připadá nejvíc fascinující. Jasně tam vidíme horní rotor, kokpit i ocas, typický pro současné bojové helikoptéry.

Jak se ale něco takového mohlo objevit uvnitř více než 3000 let starého chrámu zbudovaného faraonem Setim I. (doba vlády 1290–1279 př. n. l.)?

Abydos patří k nejstarším městům starověkého Egypta. FOTO: Roland Unger / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Abydos patří k nejstarším městům starověkého Egypta. FOTO: Roland Unger / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Navždy ztracená pravda?

Egyptologové si zachovávají střízlivý odstup. Podle nich jde jen o optický klam, výsledek několikerých přetesávání původních hieroglyfů a také působení času, kvůli kterému kusy stěny opadaly.

reklama

Že nám výsledek připomíná moderní stroje, je tak prý čistě dílem náhody a naší představivosti. Jenže při bližším zkoumání se nezdá, že by šlo o typické poškození zdi, výjevy působí jako celistvé obrazy.

Tvrzení egyptologů navíc dostává trhliny ve chvíli, kdy se ukáže, že podobné rytiny se nacházejí i v nejznámějším egyptském komplexu starověkých chrámů v Karnaku!

Opravdu může na dvou různých místech opadat omítka úplně stejným způsobem tak, aby připomínala novodobé vynálezy? Co když je tedy dávné civilizace skutečně používaly?

Mnoho jejich vědomostí a znalostí zmizelo v nenávratnu, požáry a další neštěstí pohltily nesčetně spisů z nejslavnější a největší egyptské knihovny v Alexandrii, stejně dopadly tyto mlčenlivé strážkyně moudrosti v Číně i jinde na světě.

reklama

Mohly obsahovat dechberoucí svědectví? Před několika lety se prý našel v Tibetu prastarý svitek popsaný sanskrtem, jenž má být návodem na sestrojení vesmírného letounu! Můžeme se jen domnívat, kdo by takové znalosti mohl našim prapředkům předat…

Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.7tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.3tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 2.9tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz