Skip to content

Spiknutí komorníků Rudolfa II.: Jeden skončí bez rukou a s vytrženým srdcem

Císaře Rudolfa II. Habsburského záliby přivádějí do světa okultismu, alchymie a uměleckých děl. Vládnout ho časem příliš nebaví. Podle nových spekulací se na jeho verdiktech významnou měrou podílejí intrikánští komoří.

Kdo byli tito tři záhadní muži?

NAŠEPTÁVAČ 1: JERONÝM MAKOVSKÝ (†1630)

Podle určitých indicií soběslavský erbovní měšťan, ale podle jiných zchudlý slouha, který se vetřel do přízně důvěřivého císaře Rudolfa II. (1552–1612). Jeroným Makovský je obratný úředník, který se přes mocné Rožmberky dostává až k samotnému císaři.

Je možné, že jsou to jeho známé styky s okultními kroužky, které Makovskému zajistí císařovu přízeň? Po dva roky působí jako člen správy císařových aktivit, až se v roce 1597 stává nejvyšším osobním komorníkem Rudolfa, aby nahradil svého předchůdce Hanse Poppa.

Jeho chorobná touha po penězích a přetrvávající dobré vztahy s Petrem Vokem z Rožmberka (1539–1611) z něj časem dělají mocného muže. V podstatě se stává faktickým císařem. Jakým způsobem se pak vlivní lidé snaží získat Makovského přízeň?

Jsou to především peníze a další hmotné statky. Jako zastupující osoba, která měla na starosti císařskou agendu, patrně také zapříčinil, že se později kolem roku 1600 po Praze začalo vyprávět, že císař zemřel a skutečným panovníkem se stal právě Makovský.

Pro urážku Rudolfova majestátu je následně odstraněn, uvězněn a perzekuován až do své smrti.

Díky známostem s Petrem Vokem (na obraze) se z Jeronýma Makovského stane vlivný muž. Foto: Wikimedia Commons – volné dílo

NAŠEPTÁVAČ 2: FILIP LANG (ASI 1560–1609/1610)

Syn služebného z Langenfelsu svůj příchod k panovníkovi připravuje s pomocí tyrolského arciknížete Ferdinanda (1529–1595), který je císařovým strýcem. „Na Ferdinandově dvoře se Filip Lang vyšvihl do postavení hradního správce a bůhvíkde přitom schrastil šlechtický titul s přídomkem von Langenfels,“ líčí český publicista Miloslav Martínek (*1943).

Po určitou dobu se osudy Langa a jeho odstaveného kolegy Makovského prolínají. Přes systém úplatků, který sám vymyslel, se časem dostává k ještě většímu jmění než jeho předchůdce Makovský. Zřejmě jen díky podvodu se také stává ctihodným rytířem, jak pamatují historické knihy.

Mezi vybranou společnost ho doporučuje sám Rudolf II. Pro svou nenasytnou kapsu později Lang zajišťuje zcela nový úřad nejvyššího lovčího, který poskytuje obrovské bohatství ze zvěře z císařských lesů.

Když se však časem ukáže, že pod Langovým vedením se ztrácejí exponáty z legendární kunstkomory, je také on nelítostně odstraněn. Mezi Langovy prohřešky má patřit i pakt, který uzavře s proradným rakouským arcivévodou Matyášem (1557–1619), bratrem Rudolfa II. Podle dobových informací se Lang s Matyášem smlouvají na zradě či možném fyzickém odstranění samotného císaře!

Jenže to už hrnec přetekl a spiknutí, o kterém se císař Rudolf dozví, je včas zaraženo. „Samotný Filip Lang byl uvězněn v červnu roku 1608 v Bílé věži na Pražském hradě, kdy začaly vycházet na světlo jeho finanční machinace a podvody,“ líčí český spisovatel Karel Štorkán (1923–2007).

Přesto se mu mnohé zločiny nepodaří prokázat.

Císař Rudolf II. se s přibývajícími lety raději věnuje koníčkům, než vládě. Jeho zástupci zatím plundrují pokladnici… Foto: Wikimedia Commons – volné dílo

NAŠEPTÁVAČ 3: KAŠPAR RUCKÝ (†1612)

Další nejvyšší komoří nastupuje již na sklonku Rudolfova života. Rekrutuje se z řad loajálních, nepříliš ambiciózních sloužících, kteří údajně nemají vazby na předchozí lotry. Pravým důvodem jmenování Kašpara Ruckého má však být údajný císařův zájem o půvabnou manželku nového nejvyššího komořího.

Podivný komoří nejeví téměř žádné politické ambice. Přesto se po císařově smrti stává objektem obrovského zájmu Rudolfova nástupníka Matyáše a jeho lidí. Byl v tom snad majetek, nebo jiná záminka? Co mohl ve skutečnosti vědět?

Náklonnost císaře k Ruckému je o to podivnější, že tento nepříliš zajímavý člen státní správy se rekrutuje z řad protestantské, tedy obecně kacířské víry. Rucký se ale stává jen dalším ziskuchtivým úředníkem, který dokáže manipulovat s císařem i jeho pokladnou.

To by ostatně souhlasilo s jeho pozdějším strašlivým osudem, který si z velké části uchystá sám. Kašpar Rucký nakonec ukončí svůj život na šňůře klíče od pokladny, kterou se předtím pokusí vykrást! Kat Jan Mydlář (1572–1664) dostává jasné instrukce: Pacholek popravčího Ruckému usekne obě končetiny, načež je mu z těla vytrženo srdce, které Mydlář otlouká o obličej někdejší šedé eminence císařského úřadu.

Zbytek těla je pak rozčtvrcen a vhozen do jámy. Po Praze se povídá, že se mrtvý Rucký toulá v podhradí a straší. Kat Mydlář proto dostává další rozkaz. Ostatky Ruckého vykopat a urychleně spálit. Na Pražském hradě údajně poté zavládne konečně klid.

Je tak učiněna symbolická tečka za sérií úskoků, machinací a nekalých praktik císařských komorníků? Pravděpodobně ano. Jisté je, že císař Rudolf II. se už spravedlnosti nedočká. Umírá 20. ledna 1612 nemocný, zchudlý a vysílený.

Autor: Zdeněk Pospíšil

Foto: Wikimedia Commons - volné dílo
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Australské ekosystémy v ohrožení
21stoleti.cz

Australské ekosystémy v...

Ekosystém se pomalu ale jistě hroutí na celé planetě,...
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz

Treska v koriandrové krustě

Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý...
Vymění manžela za jiného,  protože na ni kašle?
nasehvezdy.cz

Vymění manžela za jiného, ...

Zdá se, že herečce LUCII...
Petra Černocká: Staré kousky v bytě mají své kouzlo
panidomu.cz

Petra Černocká: Staré kousky v...

I se šesti křížky stále krásná žena....
Stal se filozof Giordano Bruno vrahem?
epochaplus.cz

Stal se filozof Giordano...

„Dnes byl tedy přiveden k hranici, či lépe řečeno ke...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Chci se nebát kráčet po ulici
skutecnepribehy.cz

Chci se nebát kráčet po ulici

Prvotní zamilovanost člověku...
Krásná, záhadná, smutná
nasehvezdy.cz

Krásná, záhadná, smutná

Mnohé její hity...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Nový objev přepisuje učebnice: V době bronzové vlády i ženy!
epochalnisvet.cz

Nový objev přepisuje učebnice:...

Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou...
8 tipů na dekorace do malého bytu
iluxus.cz

8 tipů na dekorace do...

I malý byt může působit prostorně a moderně....
Založení tajného spolku: Nepovolaní břídilové do něj nesměli
epochaplus.cz

Založení tajného spolku:...

Anglický kameník si zaujatě prohlíží muže, který o sobě...