29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Záhady historie
Stavěli naši předkové na mostech střechy, aby obelstili akvafobii?
Mirek Brát
od Mirek Brát 4.1.2022
2.9tis
Suchovršické mosty by mohly být remake slavného filmu Madisonské mosty. Exteriéry už jsou připraveny. Foto autor
314
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

V české krajině objevíme řadu stavebních památek s přívlastkem tajemství a záhady. Na první pohled si jich možná nevšimnete. Pak však přijde ta osudová otázka: Tatííí, mamííí, proč má tenhle most střechu? Návod na zodpovězení této všetečné otázky najdete níže.

Suchovršické mosty by mohly být remake slavného filmu Madisonské mosty. Exteriéry už jsou připraveny. Foto autor   

Krytý most přes řeku Úpu. Foto autor Konstrukce krytých mostů je velmi originální. Foto autor Krytý most ve variantě kryté lávky pro pěší. Foto autor Lávka se střechou je lávka s bonusem. Foto autor  Na téhle lávce se ve sněhu brodit nebudete. Foto autor

Dřevěných krytých mostů prý na světě není nekonečně mnoho. Hodně pro jejich propagaci udělalo romantické filmové drama Madisonské mosty (1995) s dvojicí Clint Eastwoood a Meryl Streepová v hlavních rolích.

Krytý most přes řeku Úpu. Foto autor

Pokud se rozhodnou naši filmaři udělat remake tohoto slavného díla, nemusí jezdit rovnou na natáčení externích lokací do americké Iowy. Stačí, když se vydají například do trutnovského okresu.

Šikovní tesaři

U silnice v Suchovršicích mezi Úpicí a Trutnovem narazíme hned na dvojici krytých mostů přes řeku Úpu ve variantách mostu a lávky pro pěší. Stejně jako další dřevěné mosty v jiných lokalitách, i zde byla uplatněna originální tesařská konstrukce přímo vybízející k zastřešení mostovky.

Konstrukce krytých mostů je velmi originální. Foto autor

Aby šikovní tesaři zabránili nežádoucímu prohnutí mostu, volili většinou vzpěradlovou nebo věšadlovou konstrukci, kdy byly nosné trámy podepřeny zespoda, či zavěšeny na trámová věšadla. Taková informace by jistě zaujala nadšeného statika, ale dítko požadující jasnou odpověď na položenou otázku, už je hodně rozmrzelé. Pojďme mu tedy odpovědět.

Životnost i akvafobie

Proč mají některé mosty střechu? V prvé řadě se tím zvyšuje životnost samotného mostu. Americká národní společnost pro ochranu krytých mostů dokonce spočítala, že jednoduché zastřešení zvýší životnost takové stavby o plných osmdesát let.

Na téhle lávce se ve sněhu brodit nebudete. Foto autor

Bez střechy dřevěné mosty začínají hnít a trouchnivět již po dvaceti letech. Exaktní americkou studii potvrzují i intuitivní zkušenosti podkrkonošských tesařů. Dále je zde hledisko ochrany před sněhem, který po šikmé střeše sklouzne mimo mostovku.

Potom je zde i efekt psychologický, pokud most vede přes divočejší řeku. Domácí zvířata i lidé se cítí na krytém mostě mnohem bezpečněji než na otevřeném. V tomto případě jsou  střecha na mostě i celková uzavřená mostní konstrukce pomyslnými „sedativními pilulkami“, která pomáhají  zvládat úzkostnou poruchu, chorobný strach z vody.

Lávka se střechou je lávka s bonusem. Foto autor

Zajímavá teorie na závěr pak tvrdí, že kryté mosty sloužily nejen pocestným, ale například i vozům se senem, jako vítaný úkryt při rychlém zhoršení počasí.

Epilog

Dítko spokojeně mlčí, protože dostalo odpověď na svoji otázku. V jeho očích jste právě zestárli do důstojné podoby děda Vševěda (babičky Vševědky).

Krytý most ve variantě kryté lávky pro pěší. Foto autor

Povzbuzeno primárně nepredikovanou hlubokou úrovní vašich znalostí, začíná  v hlavince formulovat další otázku: Tatííí, mamííí, může existovat na extrasolární planetě v soustavě trojhvězdy Alfa Centauri, obíhající v obyvatelné zóně červeného trpaslíka Proximy Centauri, mimozemský život? Loučíme se a omlouváme se, že jsme se záhadou krytých mostů vůbec začínali!

Foto: autor
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.2tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.5tis
Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k natolik démonickým postavám naší historie, že když 30. dubna 1945 obletí svět zpráva o jeho sebevraždě, odmítá jí řada lidí uvěřit. Mohl Hitler svoji smrt skutečně jen předstírat? A kam by se dle konspiračních teorií vypařil? Dva týdny po smrti Adolfa Hitlera (1889–1945) vyplouvá z německého přístavu několik […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Mirek Brát 26.11.2022 3.1tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.5tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]