reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Záhady historie
Stavěli naši předkové na mostech střechy, aby obelstili akvafobii?
Mirek Brát
od Mirek Brát 4.1.2022
2.9tis
Suchovršické mosty by mohly být remake slavného filmu Madisonské mosty. Exteriéry už jsou připraveny. Foto autor
314
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

V české krajině objevíme řadu stavebních památek s přívlastkem tajemství a záhady. Na první pohled si jich možná nevšimnete. Pak však přijde ta osudová otázka: Tatííí, mamííí, proč má tenhle most střechu? Návod na zodpovězení této všetečné otázky najdete níže.

Suchovršické mosty by mohly být remake slavného filmu Madisonské mosty. Exteriéry už jsou připraveny. Foto autor   

Krytý most přes řeku Úpu. Foto autor Konstrukce krytých mostů je velmi originální. Foto autor Krytý most ve variantě kryté lávky pro pěší. Foto autor Lávka se střechou je lávka s bonusem. Foto autor  Na téhle lávce se ve sněhu brodit nebudete. Foto autor

Dřevěných krytých mostů prý na světě není nekonečně mnoho. Hodně pro jejich propagaci udělalo romantické filmové drama Madisonské mosty (1995) s dvojicí Clint Eastwoood a Meryl Streepová v hlavních rolích.

Krytý most přes řeku Úpu. Foto autor

Pokud se rozhodnou naši filmaři udělat remake tohoto slavného díla, nemusí jezdit rovnou na natáčení externích lokací do americké Iowy. Stačí, když se vydají například do trutnovského okresu.

Šikovní tesaři

U silnice v Suchovršicích mezi Úpicí a Trutnovem narazíme hned na dvojici krytých mostů přes řeku Úpu ve variantách mostu a lávky pro pěší. Stejně jako další dřevěné mosty v jiných lokalitách, i zde byla uplatněna originální tesařská konstrukce přímo vybízející k zastřešení mostovky.

Konstrukce krytých mostů je velmi originální. Foto autor

Aby šikovní tesaři zabránili nežádoucímu prohnutí mostu, volili většinou vzpěradlovou nebo věšadlovou konstrukci, kdy byly nosné trámy podepřeny zespoda, či zavěšeny na trámová věšadla. Taková informace by jistě zaujala nadšeného statika, ale dítko požadující jasnou odpověď na položenou otázku, už je hodně rozmrzelé. Pojďme mu tedy odpovědět.

Životnost i akvafobie

Proč mají některé mosty střechu? V prvé řadě se tím zvyšuje životnost samotného mostu. Americká národní společnost pro ochranu krytých mostů dokonce spočítala, že jednoduché zastřešení zvýší životnost takové stavby o plných osmdesát let.

Na téhle lávce se ve sněhu brodit nebudete. Foto autor

Bez střechy dřevěné mosty začínají hnít a trouchnivět již po dvaceti letech. Exaktní americkou studii potvrzují i intuitivní zkušenosti podkrkonošských tesařů. Dále je zde hledisko ochrany před sněhem, který po šikmé střeše sklouzne mimo mostovku.

Potom je zde i efekt psychologický, pokud most vede přes divočejší řeku. Domácí zvířata i lidé se cítí na krytém mostě mnohem bezpečněji než na otevřeném. V tomto případě jsou  střecha na mostě i celková uzavřená mostní konstrukce pomyslnými „sedativními pilulkami“, která pomáhají  zvládat úzkostnou poruchu, chorobný strach z vody.

Lávka se střechou je lávka s bonusem. Foto autor

Zajímavá teorie na závěr pak tvrdí, že kryté mosty sloužily nejen pocestným, ale například i vozům se senem, jako vítaný úkryt při rychlém zhoršení počasí.

Epilog

Dítko spokojeně mlčí, protože dostalo odpověď na svoji otázku. V jeho očích jste právě zestárli do důstojné podoby děda Vševěda (babičky Vševědky).

Krytý most ve variantě kryté lávky pro pěší. Foto autor

Povzbuzeno primárně nepredikovanou hlubokou úrovní vašich znalostí, začíná  v hlavince formulovat další otázku: Tatííí, mamííí, může existovat na extrasolární planetě v soustavě trojhvězdy Alfa Centauri, obíhající v obyvatelné zóně červeného trpaslíka Proximy Centauri, mimozemský život? Loučíme se a omlouváme se, že jsme se záhadou krytých mostů vůbec začínali!

Foto: autor
reklama
Související články
od Pavel Polcar 24.6.2022 1.3tis
Pokud patříte mezi milovníky strašidelných filmů, možná znáte příběhy o Bell Witch. Věděli jste ale, že filmy An American Haunting a The Blair Witch Project jsou oba založeny na skutečném příběhu? Počátkem 19. století se muž jménem John Bell přestěhoval se svou rodinou do oblasti v Tennessee zvané Red River, která je nyní známá jako […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 694
V minulosti lidé věřili, že za vše zlé na zemi může otevření bájné Pandořiny skříňky, kterou dívka dostala darem od bohů. Poněkud danajský dar, že? Pandóra, což znamená Všemi dary obdarovaná, byla dívka uplácaná z hlíny, kterou na Zemi vyslal Zeus a ostatní bohové jako odpověď lidem, kteří je přestali mít v úctě. Dar za […]
od Lucie Kubešová 23.6.2022 2.3tis
Zámek se nachází ve stejnojmenné obci v Karlovarském kraji. Původ Chýše je podobný celé řadě jiných. Jde o původní hrad, který byl později přestavěn na podstatně pohodlnější zámek. Kolem zámku je také park založený v 17. století. Prošel řadou architektonických úprav a vystřídala se na něm celá řada držitelů. CHÝŠE A K. ČAPEK Návštěvníci mají […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.2tis
Starověký Řím sice měl své pomyslné srdce ve Středomoří, během výbojů i obrany hranic se však jeho vliv posouval i hodně daleko na sever. S tím souvisí záhada římského pochodového tábora v Pardubickém kraji. Při rozšiřování inženýrských sítí v Jevíčku se našly stopy dokumentující historii této lokality až do období před dvěma tisíci lety. Tehdy se zde […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 2.6tis
V létě roku 2012 byl u břehů polynéského království Tonga objeven pod obrovskými nánosy písku vrak tajemné lodi.     Údajně by se mohlo jednat o legendární britskou pirátskou loď Port-au-Prince. Její poslední plavba skončila v roce 1806 právě u Tongy na rozkaz tamního krále Finauy Ulukalaly II., který nechal plavidlo i s nákladem cenností […]