19. ledna 1809: V americkém Bostonu přichází na svět Edgar Allan Poe, autor mnoha děsivých příběhů.
Domů     Záhady historie
Stavěli naši předkové na mostech střechy, aby obelstili akvafobii?
Mirek Brát
od Mirek Brát 4.1.2022
2.9tis
Suchovršické mosty by mohly být remake slavného filmu Madisonské mosty. Exteriéry už jsou připraveny. Foto autor
314
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

V české krajině objevíme řadu stavebních památek s přívlastkem tajemství a záhady. Na první pohled si jich možná nevšimnete. Pak však přijde ta osudová otázka: Tatííí, mamííí, proč má tenhle most střechu? Návod na zodpovězení této všetečné otázky najdete níže.

Suchovršické mosty by mohly být remake slavného filmu Madisonské mosty. Exteriéry už jsou připraveny. Foto autor   

Krytý most přes řeku Úpu. Foto autor Konstrukce krytých mostů je velmi originální. Foto autor Krytý most ve variantě kryté lávky pro pěší. Foto autor Lávka se střechou je lávka s bonusem. Foto autor  Na téhle lávce se ve sněhu brodit nebudete. Foto autor

Dřevěných krytých mostů prý na světě není nekonečně mnoho. Hodně pro jejich propagaci udělalo romantické filmové drama Madisonské mosty (1995) s dvojicí Clint Eastwoood a Meryl Streepová v hlavních rolích.

Krytý most přes řeku Úpu. Foto autor

Pokud se rozhodnou naši filmaři udělat remake tohoto slavného díla, nemusí jezdit rovnou na natáčení externích lokací do americké Iowy. Stačí, když se vydají například do trutnovského okresu.

Šikovní tesaři

U silnice v Suchovršicích mezi Úpicí a Trutnovem narazíme hned na dvojici krytých mostů přes řeku Úpu ve variantách mostu a lávky pro pěší. Stejně jako další dřevěné mosty v jiných lokalitách, i zde byla uplatněna originální tesařská konstrukce přímo vybízející k zastřešení mostovky.

Konstrukce krytých mostů je velmi originální. Foto autor

Aby šikovní tesaři zabránili nežádoucímu prohnutí mostu, volili většinou vzpěradlovou nebo věšadlovou konstrukci, kdy byly nosné trámy podepřeny zespoda, či zavěšeny na trámová věšadla. Taková informace by jistě zaujala nadšeného statika, ale dítko požadující jasnou odpověď na položenou otázku, už je hodně rozmrzelé. Pojďme mu tedy odpovědět.

Životnost i akvafobie

Proč mají některé mosty střechu? V prvé řadě se tím zvyšuje životnost samotného mostu. Americká národní společnost pro ochranu krytých mostů dokonce spočítala, že jednoduché zastřešení zvýší životnost takové stavby o plných osmdesát let.

Na téhle lávce se ve sněhu brodit nebudete. Foto autor

Bez střechy dřevěné mosty začínají hnít a trouchnivět již po dvaceti letech. Exaktní americkou studii potvrzují i intuitivní zkušenosti podkrkonošských tesařů. Dále je zde hledisko ochrany před sněhem, který po šikmé střeše sklouzne mimo mostovku.

Potom je zde i efekt psychologický, pokud most vede přes divočejší řeku. Domácí zvířata i lidé se cítí na krytém mostě mnohem bezpečněji než na otevřeném. V tomto případě jsou  střecha na mostě i celková uzavřená mostní konstrukce pomyslnými „sedativními pilulkami“, která pomáhají  zvládat úzkostnou poruchu, chorobný strach z vody.

Lávka se střechou je lávka s bonusem. Foto autor

Zajímavá teorie na závěr pak tvrdí, že kryté mosty sloužily nejen pocestným, ale například i vozům se senem, jako vítaný úkryt při rychlém zhoršení počasí.

Epilog

Dítko spokojeně mlčí, protože dostalo odpověď na svoji otázku. V jeho očích jste právě zestárli do důstojné podoby děda Vševěda (babičky Vševědky).

Krytý most ve variantě kryté lávky pro pěší. Foto autor

Povzbuzeno primárně nepredikovanou hlubokou úrovní vašich znalostí, začíná  v hlavince formulovat další otázku: Tatííí, mamííí, může existovat na extrasolární planetě v soustavě trojhvězdy Alfa Centauri, obíhající v obyvatelné zóně červeného trpaslíka Proximy Centauri, mimozemský život? Loučíme se a omlouváme se, že jsme se záhadou krytých mostů vůbec začínali!

Foto: autor
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 19.1.2022 505
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 607
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 935
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Mirek Brát 18.1.2022 1.3tis
Příliš nechybělo a statutární město Liberec by se stalo ve svém německém názvu Reichenberg synonymem pro sebevražedné útoky ve stylu „kamikaze“. Za druhé světové války se nacisté inspirovali japonskými akcemi v Tichomoří a vytvořili projekt Reichenberg. V rámci něho vznikla pilotovaná verze střely V-1. Proč se nakonec tento projekt v bojových podmínkách neuskutečnil? V závěru druhé světové války se […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 1.8tis
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]