reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Náboženství a okultismus
Poltergeist z Islandmagee: Byly na vině místní čarodějnice?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 4.1.2022
2.8tis
V irském domě prý řádil poltergeist, foto Pixabay
307
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Na východním pobřeží Severního Irska se na počátku 18. století odehrává dramatická série nadpřirozených útoků, které končí ostře sledovaným čarodějnickým procesem. Osud osmi obviněných žen je dnes neznámý, neboť soudní spis k danému případu zřejmě shořel během irské občanské války ve 20. letem minulého století.

V irském domě prý řádil poltergeist, foto Pixabay Na ženu útočily neviditelné síly, foto Pixabay Nová obyvatelka domu je přesvědčena, že za vše mohou místní čarodějnice, foto Pixabay Před soudem stane osm údajných čarodějnic, foto William Powell Frith / Creative Commons / Volné dílo

Vše začíná v domě islandmageeské obyvatelky Ann Haltridge. Je to tichá žena, která si obvykle hledí svého a se sousedy má bezproblémové vztahy. O to víc ji zřejmě překvapí, když na ni jedné podzimní noci roku 1710 kdosi zaútočí.

Ze spánku ji vytrhne sprcha hlíny a kamení, která se snáší na její postel. Závěsy v ložnici se třepotají ve vzduchu, jako by si s nimi pohrával vítr a polštáře s peřinou, pod kterou se snaží ukrýt, jsou prudce strženy z postele.

V pokoji přitom není nikdo další, jen ona sama. Vyděšená Haltridge okamžitě prchá ze své ložnice pryč, neviditelnému útočníkovi ovšem neunikne, právě naopak. Tento incident je pouhým začátkem daleko dramatičtějších událostí, během nichž je nešťastnice opakovaně napadána neznámou silou. Je možné, že se v jejím domě usadil poltergeist?

Na ženu útočily neviditelné síly, foto Pixabay

DÉMONICKÉ ZJEVENÍ

Ann Haltridge si následně stěžuje, že se ocitla v obležení nějaké neviditelné entity, která vrhá různé předměty napříč místnosti, trhá přikrývky na kusy, hází na ni kameny a bouchá do zdí, podlahy a stropu, aby nebohá žena celou noc nezamhouřila oka.

Ze všeho nejděsivější však je jakési démonické zjevení malého chlapce, které se jí občas zjevuje. Tento chlapec po ženě hází kamení, napadá ji a jednoho dne dokonce na dvoře vykope jámu, kterou označí za hrob pro terorizovanou ženu.

Ann Haltridge není jediným svědkem záhadných událostí. Zjevení chlapce pozorují také její služebníci, kteří chlapce často pronásledují, dokud jim nezmizí před očima, aby se ve zlomku vteřiny objevil zase někde jinde.

Útoky ještě zesilují poté, co za Ann přijede její syn James. S jeho příchodem se démonický chlapec stává násilnějším a prohlašuje, že byl vyslán samotným ďáblem. Co je toto zjevení skutečně zač?

Nová obyvatelka domu je přesvědčena, že za vše mohou místní čarodějnice, foto Pixabay

NEVIDITELNÝ ZABIJÁK

Přestože si Haltridge na útoky démonického chlapce stěžuje, kde může, přátelé ani sousedé jejímu vyprávění příliš nevěří, až do jedné noci, kdy se z jejího domu ozve křik. Když se lidé z okolních domů seběhnou ženě na pomoc, najdou ji zkroucenou v bolestech.

Tvrdí, že byla pobodána do zad, žádné viditelné rány ale nemá, tak ji sousedé uloží zpět do postele a odejdou. Ráno je Ann Haltridge mrtvá. Mají její smrt na svědomí nadpřirozené aktivity zaznamenané v jejím domě?

Někteří místní začínají být přesvědčeni, že ano. Co se v tom případě stalo spouštěčem paranormálního teroru?

Před soudem stane osm údajných čarodějnic, foto William Powell Frith / Creative Commons / Volné dílo

ŠEPOT Z TEMNOTY

Asi rok po této události se do domu nastěhuje další příbuzná, osmnáctiletá Mary Dunbar, která chce pomoci Jamesovi a jeho ženě s péčí o domácnost. Místo toho se záhy stává další obětí neznámých sil. Vzduchem opět létá vybavení její ložnice, její šaty jsou rozpárané na kusy a z temných koutů pokoje neznámý hlas šeptá její jméno.

Podobně jako Ann Haltridge, také Mary Dunbar trpí epizodami, při nichž si stěžuje na bodavou bolest, ale na jejím těle nejsou žádná viditelná zranění. Dunbar však zároveň přichází s překvapivým odhalením.

Na podlaze prý našla jakési tajemné symboly, z nichž vyvozuje, že jde zřejmě o nějaké kouzlo. Je možné, že byl tamní poltergeist přivolán při nějakém magickém rituálu? Dívka během záchvatů skutečně tvrdí, že vidí osm čarodějnic, které k ní přicházejí v nehmotné formě, vyhrožují jí a pomocí časné magie přivolávají démony, kteří na ni útočí.

Napadená dále uvádí, že ženy, jež uzavřely smlouvu s ďáblem, žijí právě v Islandmagee. Skutečně se ji někdo pokouší očarovat?

Pobřeží Islandmagee. Foto: Aubrey Dale / Creative commons – CC BY-SA 2.0

OSUD NEZNÁMÝ

Poté, co Mary Dunbar pozná a označí oněch osm údajných čarodějnic, se v Islandmagee rozpoutalo šílenství. Obviněné ženy jsou zatčeny a uvrženy do vězení, kde měly čekat na soud. Zpráva o jejich zadržení se okamžitě rozšíří městem a vězení se ocitá v obležení rozníceného davu, který by celý soud nejraději obešel a zabil obviněné hned na místě.

Situace dojde tak daleko, že jedna z obviněných za mřížemi přijde o oko. Nakonec se osm žen přeci jen dostane před soud, kde čelí obvinění z „očarování“ a „poškozování magickými prostředky“. Soud se opírá zejména o svědectví Mary Dunbar a fakt, že ani jedna z obviněných nedokázala přednést celý Otčenáš, pročež obviněné shledá vinnými.

Jejich další osud je však kvůli chybějícím záznamům nejasný. Stejně tak zůstává záhadou, co se vlastně v doma Ann Haltridge událo. Usadil se v něm poltergeist nezávisle na dalších okolnostech, nebo jej snad do domu přeci jen přivedl jakýsi magický rituál?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]
od Mirek Brát 17.6.2022 572
V irské mytologii existuje jedna velmi zajímavá kapitola. Týká se Danaů (originálním názvem Tuatha Dé Danann). Mělo se jednat o rod fešáckých bohů, kteří kdysi vládli celému ostrovu. Mýty však vysvětlují jejich příchod krajně podezřele. Skoro to vypadá, že Danaové přiletěli z hvězd! Na území současného Irska se Danaové objevili přesně na 1. máje. Ne […]
od Mirek Brát 15.6.2022 1.8tis
Zjevení Panny Marie často zprostředkují chmurné apokalyptické vize. Když se však spojí mariánské zjevení s během věcí budoucích v konkrétní lokalitě, jedná se o velmi znepokojivé poselství. Tak tomu bylo ve rwandském městě Kibeho, které se stalo místem nejen mariánského zjevení, ale i pozdějších masakrů, před kterými vize varovaly. V Kibeho došlo k zjevením Panny Marie a Ježíše […]
od Eva Soukupová 12.6.2022 1.4tis
Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.     Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice […]