Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století.
Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat?
Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad Eger odolal, při druhém obléhání v roce 1596 byla však pevnost dobyta. Eger se na téměř sto let stal součástí Osmanské říše. Turky z Egeru vypudila až rakouská armáda v roce 1687.
Obléhání hradu
V současnosti je hradní areál zpřístupněn veřejnosti. Značné pozornosti se těší právě systém podzemních kasemat, který hrál důležitou úlohu při obléhání v roce 1552. Kasemata umožňovala bezpečný pohyb obránců hradu mezi jednotlivými baštami.
Zároveň vojáci v těchto podzemních tunelech pátrali po tureckých ženistech, kteří kasemata chtěli naopak využít pro proniknutí do pevnosti.
V podzemí tak jistě nebyla nouze o kruté boje muže proti muži. Nelze se tak divit, že se temná energie z těchto bojů doslova vtiskla do stěn kasemat. Pokud by však strašil v kasematech stále duch nějakého nešťastného tureckého vojáka, může se klidně vzdát. Aktuální diplomatické styky mezi Maďarskem a Tureckem jsou na dobré úrovni.
Z historie do románu
Turecké obléhání egerského hradu z roku 1552 se dostalo do učebnic. Bylo také nad čím žasnout… Hradní posádka čítající 2000 obránců dokázala uspět proti přesile turecké armády, která měla ve stavu 40 000 vojáků.
Tyto události, včetně úlohy tajných hradních kasemat, byly rovněž popsány ve slavném románu Zatmění půlměsíce od spisovatele Gézy Gárdonyiho.