reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Paranormální jevy
Strašidelná fara v Borgvattnetu: Mrtvá manželka i vražda dítěte
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 24.5.2021
3.8tis
Fara je považována za nejděsivější místo Švédska, foto Pixabay
88
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Starou skandinávskou faru obývá hned několik duchů. Zjevují se hlavně zdejším kaplanům a jejich rodinám a jsou příčinou celé řady děsivých jevů. Příčina možná spočívá v pochmurné minulosti stavení, které je dnes považováno za nejstrašidelnější místo Švédska.

Fara je považována za nejděsivější místo Švédska, foto Pixabay Zdejší kaplan se prý nedokázal smířit se smrtí své milované ženy, foto Pixabay Kostel v Borgvattnetu, foto Lars Falkdalen Lindahl / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Farnost Borgvattnet, foto Jan Norrman / Creative Commons / CC BY 2.5

Kaplan působící na faře v malé vesnici Borgvattnet na severu Švédska již v minulosti zaznamenal několik zvláštních incidentů, které by leckdo neváhal označit za projevy paranormálních sil. Je to však zejména jedna konkrétní událost, co jej přinutí sednout k psacímu stolu a vše vylíčit v dopise.

Stane se to v okamžiku, kdy kaplan vystoupá po schodech na půdu, aby posbíral usušené prádlo. Nejprve ucítí přítomnost někoho dalšího a v dalším okamžiku jen bezmocně sleduje, jak čisté prádlo ze šňůry strhává neviditelná síla.

„Povlečení může jen těžko sklouznout ze šňůry bez vnějšího vlivu, a už vůbec ne sedm nebo osm kusů najednou,“ svěří se v dopise z roku 1927 s tím, že ihned poté prozkoumal celou faru a nahlédl do každého pokoje.

Uvnitř však není žádné zvíře ani člověk, který by si z kaplana tropil žerty. Ve stavení byl zcela sám. Dopis kaplana Nilse Hedlunda se tímto stává prvním písemným záznamem paranormálních jevů na strašidelné faře.

Podle všeho se tu ale nadpřirozené aktivity odehrávají již dříve. Kdy to vlastně celé začalo?

Zdejší kaplan se prý nedokázal smířit se smrtí své milované ženy, foto Pixabay

ZAČALO TO S KAPLANEM?

Strašidelná fara byla vybudována v roce 1876, ale kdy přesně se sem nastěhovali i místní duchové, není jasné. Spekuluje se, že nejmíň část viny možná nese Hedlundův otec Per Hedlund, který na faru přichází v roce 1900.

Hedlund zde žije několik let i se svou početnou rodinou, v roce 1907 se však stane neštěstí a jeho žena Martha po porodu jedenáctého dítěte umírá. Kaplan se ovšem nedokáže se smrtí své milované smířit a dlouho její tělo odmítá pohřbít.

Dokonce jej prý odnese z márnice a drží jej doma. Až na nátlak vesničanů, aby byla žena řádně pohřbena, nechá tělo uložit na místním hřbitově. Jenže když se pak má z fary odstěhovat, vykope její ostatky a odnese si je s sebou.

Je patrné, že se tělu nebohé Marthy Hedlund po smrti nedostalo onoho posvátného klidu. Je právě to důvodem, proč se nyní na faře odehrává tolik strašidelných jevů? Možná není náhodou, že prvním, kdo záhadné síly na faře popsal, je právě Nils Hedlund, syn Pera a Marthy.

Kostel v Borgvattnetu, foto Lars Falkdalen Lindahl / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NEBLAHÝ ÚDĚL ŽEN

Některé další teorie zmiňují týrání služek, které na faře v průběhu let působily. Jedna z nich prý počala dítě s knězem, za což se jí dostává jen výsměšků a opovržení. Nešťastná žena podle pověsti dítě po porodu zabije a pochová kdesi na faře.

Mohou tyto příběhy vysvětlit, proč je většina zdejších duchů ženských? V roce 1930 například nástupce Nilse Hedlunda spatří starou ženu oblečenou v šedém, která se objevila v místnosti a pak mu stejně záhadně zmizela před očima.

O deset let později se manželka dalšího kaplana v noci probudí a spatří tři staré ženy sedící vedle její postele, jak na ní upřeně na ní zírají. Kromě různých zjevení duchů jsou zaznamenány také různé záhadné zvuky, například klepání, kroky, pláč, výkřiky či šepot.

Předměty se tu samovolně dávají do pohybu, staré houpací křeslo ožívá, jako by v něm někdo seděl a místnostmi se míhají temné stíny. Dnes fara funguje jako penzion, jehož hosté, kteří zde dokáží strávit noc, za svou odvahu dostávají podepsaný certifikát.

Farnost Borgvattnet, foto Jan Norrman / Creative Commons / CC BY 2.5
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
Předchozí článek
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 2.2tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]