Strašidelná panenka George, vytvořená z vlasů a očí zemřelého muže, údajně lidem ve své blízkosti způsobuje bolesti hlavy. Totéž při sledování březnového vysílání pořadu Lovci pokladů, v němž se George objevuje, pociťuje i řada diváků.
Kvůli bolestem hlavy pak hromadně vypínají televizory. Dokáže panenka působit potíže i na dálku?
Oblíbený pořad britské televizní stanice BBC One Lovci pokladů, v něm účastníci nakupují a v aukci znovu prodávají různé starožitnosti, si za dlouhá léta své existence získal početné věrné publikum.
Epizoda odvysílaná v polovině letošního března však i některé z těch nejvěrnějších přiměla vypnout televizi a nechat si tento díl ujít.
Někteří jednoduše nesnesli pohled na škaredou a značně morbidní panenku, k jejíž výrobě byly použity vlasy a skleněné oči mrtvého muže. Mnoho dalších si ale po odvysílání pořadu na internetu stěžuje také na cosi nadpřirozeného.
Z pohledu na Goerge, jak se panenka jmenuje, prý leckoho rozbolela hlava! Projevily se tajemné síly, které mají panenku obestírat?
Něco na památku
Moderátor pořadu a expert na starožitnosti Charlie Ross (*1950) ve zmiňované epizodě rozmlouvá s Marií Wesson z Nottinghamského muzea strašidel, která v segmentu představuje několik exponátů z viktoriánské doby souvisejících se smrtí.
Mezi nimi je také panenka ne nepodobná hororové panence Chucky z kultovního filmu Dětská hra z roku 1988. Jmenuje se George a pochází pravděpodobně z Texasu z 30. let minulého století.
V té době je poměrně rozšířenou praxí nosit ve špercích medailonky s vlasy zemřelých blízkých nebo si na jejich památku nechat vyrobit různé figuríny. Stejným způsobem přichází na svět rovněž George.
Rodina truchlící pro svého zemřelého člena se rozhodla vzít jeho skleněné oči a vlasy a nechat z nich vyrobit panenku, aby jim na zesnulého muže zůstala nějaká památka. Mohli pozůstalí nezáměrně vytvořit panenku posedlou duchem dotyčného?
Mrtvý chce klid
Marie Wesson potvrzuje, že George se neocitl ve strašidelném muzeum náhodou. „Přišel k nám, protože rodina s ním zažívala spoustu paranormálních věcí. Bolela je hlava a začaly je bolet oči,“ uvádí majitelka muzea.
Rodina prý George vzala k několika médiím, od kterých se dozvěděla, že mrtvý muž chce své vlasy a oči zpět, neboť bez nich nemůže odpočívat. V tu chvíli moderátor pořadu, možná napůl v žertu, prohlašuje, že i on cítí, jak ho rozbolela hlava.
Jak je patrné z ohlasů, které se vzápětí začínají objevovat na internetu, podobný efekt George vyvolal také u diváků. Někteří jej pociťují tak silně, že jsou donuceni vypnout televizi. Zapůsobila i na ně síla bizarního upomínkového předmětu?
Na okraj dodáváme, že rovněž autorku tohoto článku během jeho přípravy postila nepříjemná bolest hlavy.
Panenka s vlasy mrtvé dívky
Chrám Manendži v japonském městě Iwamizawa na ostrově Hokkaidó je domovem zvláštní panenky v tradičním japonském kimonu, s černými korálky místo očí a černými vlasy.
Její historie sahá až do roku 1918, kdy panenku pro svou dvouletou sestru Okiku kupuje sedmnáctiletý mladík Eikichi Suzuki.
Děvčátko si dárek zamiluje a každý den si s panenkou hraje. O rok později rodinu stihne tragédie a Okiku umírá. Panenka je následně položena na oltář věnovaný zesnulé dívce, kde se rodina denně modlí.
Zanedlouho si všimnou, že vlasy panenky nějakým nejasným způsobem povyrostly, což vede pozůstalé k přesvědčení, že se do ní nastěhoval duch mrtvé Okiku.
Rodina si dokonce nechá zaplatit laboratorní testy, jejichž výsledky prý potvrzují, že jsou to lidské vlasy pravděpodobně patřící malému dítěti!
V roce 1938 je panenka přemístěna do soukromé svatyně v chrámu Manendži, kde se každoročně koná slavnost na počet zesnulé dívky. Vlasy jí rostou dodnes.