reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Paranormální jevy
Strašidelné palermské katakomby: Kde se mrtví možná hýbou i dávno po smrti…
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 17.12.2020
6.5tis
Neveselý pohled do katakomb v Palermu. Foto: lifejourney4two.com
365
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

Tisíce mrtvých těl rozestavěných podél zdí v dlouhých temných chodbách jsou hororovou podívanou pro ty, kteří procházejí palermskými katakombami. Mumifikovaná těla se nacházejí v různých pozicích.

Některá z nich mají vlasy, jiná dokonce i oči. Mrazivé zážitky návštěvníků jsou však varováním pro všechny: Katakomby nejsou nic pro slabé povahy!

Neveselý pohled do katakomb v Palermu. Foto: lifejourney4two.com Pod Palermem se nachází tisíce mumií... Foto: youtube.com Zachází se s těly s dostatečným respektem? Foto: lifejourney4two.com Dochází v katakombách k paranormálním jevům? Foto: lifejourney4two.com
Pod Palermem se nachází tisíce mumií… Foto: youtube.com

Celkem 8000 mumií je uloženo pod jihoitalským městem Palermo. Pochází z období mezi 16. a 19. stoletím a jedná se jak o mnichy ze zdejšího kapucínského kláštera, tak o prominentní občany. Procházka dlouhými zatuchlými chodbami je skutečně mrazivý zážitek.

Podél stěn jsou za krk a nohy připevněné vysušené mrtvoly, oblečené buď v rouchách, jež nosily za svého života, nebo v oblečení podle poslední dobové módy. Chodby jsou rozděleny do několika oddílů – pro ženy, muže, panny, děti, duchovní, mnichy a učence.

Mumie mají sepjaté ruce a vypadá to, jako kdyby se modlily. Některé shlíží dolů na kolemjdoucí, jiné jsou naaranžované v pózách. Například dvě děti sedí společně v houpacím křesle. Jejich posmrtný klid je však již po několik staletí narušován davy turistů.

Řada z nich popisuje podivné zážitky. Jako by snad vysušené osoby nebyly tak docela mrtvé…

Zachází se s těly s dostatečným respektem? Foto: lifejourney4two.com

ÚCTA K ZEMŘELÝM CHYBÍ

První tělo, které je zde uloženo kapucíny, patří mnichu Silvestrovi da Gubbio (†1599), kterého mumifikují jeho církevní bratři. K němu posléze přidávají další duchovní, katakomby jsou totiž prvotně určeny pouze pro katolické mnichy.

Způsob mumifikace se různí. Někteří jsou vysušeni (později je pár z nich omyto v octu), jiní jsou nabalzamováni či zavřeni do skleněných rakví. Servis věnovaný tělům je už v 17. století nadstandardní. Není nic neobvyklého, že se mumie čas od času převlékají a rovněž jsou povoleny návštěvy příbuzných.

Ti mohou zesnulého chytit za ruku a společně s ním se modlit. Katakomby se brzy stávají tak proslulé, že zde chce být uložen každý vážený občan Palerma. Kdo má peníze, může si drahé místo posledního odpočinku koupit.

Ovšem běda, když příbuzní zesnulého přestanou dávat pravidelné příspěvky na jeho údržbu! V tom momentě je tělo odstraněno ze svého místa, a pokud finanční injekce nedorazí včas, může být nahrazeno jiným, zámožnějším zemřelým. Nemohou snad právě proto mrtvoly v katakombách dojít svého klidu?

Dochází v katakombách k paranormálním jevům? Foto: lifejourney4two.com

ŠEPOT A POHYBY

Návštěva palermských katakomb se nedoporučuje jedincům se slabšími nervy. Tisíce mrtvých těl jsou morbidní podívanou a mnoho návštěvníků popisuje panickou hrůzu, která je zde zachvátila. V chodbách se prý ozývá tajemný šepot, mumie sledují kolemjdoucí a někteří tvrdí, že na ně dokonce sáhly!

Nejznámější pověst, vážící se k těmto prostorám, pak hovoří o tom, že mumie mění své pozice. Hlídači občas dosvědčují, že ráno, když otevírají katakomby, jsou těla na jiných místech. Rovněž mezi turisty se traduje, že pokud projdete kolem mumie, pohne se, a když se otočíte, je v jiné poloze!

Ten, kdo navštíví děsivou italskou „atrakci“ a má dost odvahy, může si to sám vyzkoušet. Jsou podobné zvěsti výsledkem sugesce, která vzniká v prostředí plném mrtvol zcela přirozeně? Nebo se zde něco takového skutečně děje?

Michaela Vondrušková

Foto: lifejourney4two.com, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 912
V březnu 2003 se tehdy tříletý Colton Burpo ocitá v ohrožení života. Při operaci prasklého appendixu pak opouští své tělo, sleduje chirurga, který ho operuje, a vydává se do pozoruhodných končin, kde potkává svou nikdy nenarozenou sestru. Chlapec přitom o matčině potratu neměl ani tušení. Rodina Burpových z americké Nebrasky je zrovna na cestě do […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Mirek Brát 30.9.2022 2.7tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.9tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 3.1tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]