Skip to content

Strašidelné palermské katakomby: Kde se mrtví možná hýbou i dávno po smrti…

Tisíce mrtvých těl rozestavěných podél zdí v dlouhých temných chodbách jsou hororovou podívanou pro ty, kteří procházejí palermskými katakombami. Mumifikovaná těla se nacházejí v různých pozicích. Některá z nich mají vlasy, jiná dokonce i oči.

Mrazivé zážitky návštěvníků jsou však varováním pro všechny: Katakomby nejsou nic pro slabé povahy!

Pod Palermem se nachází tisíce mumií… Foto: youtube.com

Celkem 8000 mumií je uloženo pod jihoitalským městem Palermo. Pochází z období mezi 16. a 19. stoletím a jedná se jak o mnichy ze zdejšího kapucínského kláštera, tak o prominentní občany. Procházka dlouhými zatuchlými chodbami je skutečně mrazivý zážitek.

Podél stěn jsou za krk a nohy připevněné vysušené mrtvoly, oblečené buď v rouchách, jež nosily za svého života, nebo v oblečení podle poslední dobové módy. Chodby jsou rozděleny do několika oddílů – pro ženy, muže, panny, děti, duchovní, mnichy a učence.

Mumie mají sepjaté ruce a vypadá to, jako kdyby se modlily. Některé shlíží dolů na kolemjdoucí, jiné jsou naaranžované v pózách. Například dvě děti sedí společně v houpacím křesle. Jejich posmrtný klid je však již po několik staletí narušován davy turistů.

Řada z nich popisuje podivné zážitky. Jako by snad vysušené osoby nebyly tak docela mrtvé…

Zachází se s těly s dostatečným respektem? Foto: lifejourney4two.com
ÚCTA K ZEMŘELÝM CHYBÍ

První tělo, které je zde uloženo kapucíny, patří mnichu Silvestrovi da Gubbio (†1599), kterého mumifikují jeho církevní bratři. K němu posléze přidávají další duchovní, katakomby jsou totiž prvotně určeny pouze pro katolické mnichy.

Způsob mumifikace se různí. Někteří jsou vysušeni (později je pár z nich omyto v octu), jiní jsou nabalzamováni či zavřeni do skleněných rakví. Servis věnovaný tělům je už v 17. století nadstandardní.

Není nic neobvyklého, že se mumie čas od času převlékají a rovněž jsou povoleny návštěvy příbuzných. Ti mohou zesnulého chytit za ruku a společně s ním se modlit. Katakomby se brzy stávají tak proslulé, že zde chce být uložen každý vážený občan Palerma.

Kdo má peníze, může si drahé místo posledního odpočinku koupit. Ovšem běda, když příbuzní zesnulého přestanou dávat pravidelné příspěvky na jeho údržbu! V tom momentě je tělo odstraněno ze svého místa, a pokud finanční injekce nedorazí včas, může být nahrazeno jiným, zámožnějším zemřelým.

Nemohou snad právě proto mrtvoly v katakombách dojít svého klidu?

Dochází v katakombách k paranormálním jevům? Foto: lifejourney4two.com
ŠEPOT A POHYBY

Návštěva palermských katakomb se nedoporučuje jedincům se slabšími nervy. Tisíce mrtvých těl jsou morbidní podívanou a mnoho návštěvníků popisuje panickou hrůzu, která je zde zachvátila. V chodbách se prý ozývá tajemný šepot, mumie sledují kolemjdoucí a někteří tvrdí, že na ně dokonce sáhly!

Nejznámější pověst, vážící se k těmto prostorám, pak hovoří o tom, že mumie mění své pozice. Hlídači občas dosvědčují, že ráno, když otevírají katakomby, jsou těla na jiných místech. Rovněž mezi turisty se traduje, že pokud projdete kolem mumie, pohne se, a když se otočíte, je v jiné poloze!

Ten, kdo navštíví děsivou italskou „atrakci“ a má dost odvahy, může si to sám vyzkoušet. Jsou podobné zvěsti výsledkem sugesce, která vzniká v prostředí plném mrtvol zcela přirozeně? Nebo se zde něco takového skutečně děje?

Michaela Vondrušková

Foto: lifejourney4two.com, youtube.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články